Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da "Can Atalay'a özgürlük" talebi

Kartal’da “Can Atalay’a özgürlük” talebi

TİP, Hatay’dan milletvekili seçildiği halde tahliye edilmeyen Can Atalay için Kartal’da basın açıklaması yaptı, “Can Atalay Meclis’e” dedi.

Milletvekilliği seçimlerinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 28. döneminde görev alacak isimler Genel Kurul’da yemin ederek görevine başlarken, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay ise cezaevinden tahliye edilmedi ve görevine başlayamayan tek milletvekili oldu.

TİP ve Atalay’ın avukatları tarafından yürütülen hukuki sürece ek olarak bugün ülke genelinde ve Kartal’da TİP üyeleri, 36 ilde ve 85 ayrı noktada Can Atalay’ın serbest bırakılması için basın açıklaması yaptı.

Kartal sahil meydanında yapılan basım açıklamasına Kartal emek ve demokrasi güçleri de katılıp destek verdi. Saat 18.00’de yapılan açıklamayı TİP Kartal İlçe Başkanı Emrah Şahin okudu.

Emrah Şahin, yaptığı açıklamada, 14 Mayıs’ta yapılan 28. Dönem Genel Seçimleri’nde Hatay’dan milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinden çıkarılmadığı için yemin edemeyen Avukat Can Atalay’ın serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamada, “Artık bu hukuksuzluğa bir son verin! Yetkinizi aldığınız yasaları uygulayın! Can Atalay’ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, T.C. Anayasası ve Avrupa İnşan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

Emrah Şahin’in yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Anlamı apaçık olan Anayasa hükmü ortadayken, buradan başta Yargıtay savcıları olmak üzere yetkililere soruyoruz:

  • Seçilmesinin üstünden 3 hafta geçmesine rağmen Can Atalay neden hala serbest bırakılmadı?
  • Can Atalay neden Meclis’te yemin edip görevine başlayamadı?
  • Can Atalay ne zaman Hatay’a ulaşıp enkaza çevrilmiş olan şehrin imarı için yurttaşla beraber çalışmalarına başlayabilecek?
  • Can Atalay’ın, Hatay’ı ve tüm ülkeyi enkaz altında bırakanların suçlarını yüzlerine vurmasından mı korkuyorsunuz?
  • Milli iradenin yerine gelmesini engellemenin, yani milletin seçtiği vekil sanki seçilmemiş gibi davranmanın, bir suç olduğunu bilmiyor musunuz?

Basın açıklaması; Halkın iradesine saygı istiyoruz! Hukuka, adalete saygı istiyoru! Hatay halkının iradesine saygı istiyoruz! Can Atalay’a özgürlük istiyoruz! diyerek bitirildi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş