Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da depremde hayatını kaybedenler anıldı

Kartal’da depremde hayatını kaybedenler anıldı

İstanbul/Kartal’da 6 Şubat Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anıldı ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kartal Meydanından Neyzen Tevfik Meydanına yürümek isteyen Kartal Emek ve Demokrasi Güçlerini polis adeta abluka altına aldı. 6 Şubat’ta yaşamını yitiren yurttaşları anmak için yürüyüş ve ardından basın açıklaması düzenlemek isteyen Emek ve Demokrasi Güçlerine, emniyet yetkilileri yürüyüş olması durumunda herkesin gözaltına alınacağı tehdidinde bulundu.

verilmeyeceği yanıtını veren emniyet yetkileri, bu konuda emir aldıklarını dile getirdi. Emniyet güçleriyle uzlaşma sağlanamazken Emek ve Demokrasi Güçleri asıl barikatın binlerce yurttaşın ölümüne neden olan ve bu yıkımı sermayeye rant alanı açanlara kurulması gerektiğini söyledi.

Emek ve Demokrasi Güçlerinin sessiz  anma yürüyüşüne izin verilmedi ve  Kartal Meydanında basın açıklaması yapıldı. Emek ve Demokrasi güçleri adına açıklama yapan Hazal Hendekçi “Ülkemizde 6 Şubat günü dünya tarihinin en büyük felaketlerden birini yaşadık resmi rakamlarla 50 binin üzerinde insanımızın hayatını kaybettiği açıklansa da kaybımızın çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Yine milyona yakın insanımızın hayati sebepler ile göçe mecbur kaldığı büyük depremin acısı hala yüreğimizde tüm tazeliği ile duruyor” dedi.

Hendekçi, “Devletin seçim dönemleri yapılan imar afları ile ruhsatsız kaçak binalara göz yumarak ilgili bilim insanları ve meslek odalarının raporlarını dikkate almayarak adeta geliyorum diyen depremlere dair hiçbir önlem almamış oluşunun enkazı altında kalıyoruz. Doğal bir afet zamanında müdahale edilmeyerek bir felakete dönüştü” ifadelerini kullandı.

Anmada “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz”, “Helalleşmeyeceğiz, hesap soracağız” sloganları ile sonlandı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı