Salı, Temmuz 16, 2024
Ana SayfaGÜNCELUğur Mumcu Mahallesi'nde, kadın muhtar ve kadın azalardan oluşan liste yarışacak

Uğur Mumcu Mahallesi’nde, kadın muhtar ve kadın azalardan oluşan liste yarışacak

Kartal Uğur Mumcu Mahallesi muhtar adayı Medine Gürsoy Şahin’in tüm azaları da İdil Yıldız, Türkan Katırcı, Tülin Özel ve Hatice Turhan olarak kadınlardan oluştu.

Kartal’ın Uğur Mumcu Mahallesinde Demokrasi Birleşenlerinin desteğini alan Medine Gürsoy Şahin ve azalarda İdil Yıldız, Türkan Katırcı, Tülin Özel ve Hatice Turhan’ın katılımıyla Uğur Mumcu Kültür Merkezinde tanıtım etkinliği yapıldı.

Muhtar adayı Medine Gürsoy Şahin kendini tanıttıktan sonra muhtar seçilmesi durumunda mahalleyi mahalle halkıyla birlikte yönetmek istediğini söyledi. Mahallenin ilk kadın muhtarı olmak istediğini söyleyen Şahin, yapacaklarına dair de şunları söyledi: “Metro ve Marmaray dahil olmak üzer bağlantılı otobüs seferlerinin tatil günleri de üzere sefer sayısını artırmak ve zaman aralığını uzatmak için girişimlerde bulunmak. Kadın sorunlarının çözüme kavuşturulduğu bir kadın dayanışma evinin açılmasını sağlamak. Öğrencilere yönelik çalışmalarda ve yardımlarda bulunmak. Gezegen Kafe kurulumu için girişimde bulunmak. Mahallemizdeki ihtiyaç sahiplerinin tespit edilerek gelen yardımların hakkaniyetli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak. Mahalle meydan projesinin hızlandırılması için girişimlerde bulunmak.  Tüketim ve üretim kooperatiflerinin kurulmasına öncülük ederek belediyeden talepte bulunmak. Sokak hayvanları için bakım ve rehabilitasyon merkezi kurulması.”

Mahallenin meydanında Uğur Mumcu Anıtı yaptırma girişiminde bulunacaklarını da söyleyen Şahin, “Olası doğal afet anlarında paniğe kapılmadan güvenliğimizi sağlayacak şekilde iletişime geçebilmek için sokak sokak haberleşme grupları kurmak.  Aylık dönemler halinde mahallemiz sorunlarına çözüm amaçlı geniş katılımlı halk toplantıları düzenlemek. Mahalle haberlerini ileten aylık bir bülten hazırlanması. Halk Kütüphanesi Kurulumu. Mahallemizde düzenleyeceğimiz etkinliklerle mahalle yaşamını canlı tutmak ve mahalle insanının birbirini tanıyacağı, kaynaşacağı, dayanışma içinde olacağı ortamlar oluşturmak” ifadelerini kullandı. Daha sonra aza üyeleri kendisini tanıttı.

“EMEKTEN YANA, HALKIN YARARINA”

Fotoğraf: Şerif Karataş

Ardından Uğur Mumcu Demokrasi Bileşenleri adına Canan Katırcı neden Medine Gürsoy Şahin ve aza ekibini desteklendiği açıklamasını yaptı.

Canan Katırcı, muhtarlık ve yerel yönetim kavramının emekten yana halkın yararına bir yorumunu mahallede gerçekleştirmek istediklerini belirterek; “Hepimizin sorunlarına hep birlikte çözüm arayan katılımcı demokratik bir işleyiş kurmak için. Bununla neyi kastediyoruz biraz açalım. Bu mahalle hepimizin, bu mahallenin kaynakları da bizlerin denetiminde, bizlerin inisiyatifi ile hep beraber yönetilmeli” dedi.  Yerel yönetimler hizmetlerini halk için adil bir şekilde, ulaşılabilir denetlenebilir olarak sunulması gerektiğine dikkat çeken Katırcı, şunları söyledi: “Kâr ve rant için değil halk için hizmet anlayışı temel ilkemiz olmalıdır. Kadınların eşit temsiliyetinin sağlanması, sadece kadınların değil tüm cinsiyet ve cinsel yönelimlerin eşit temsiliyetinin sağlanması, din dil ırk ayırt etmeksizin tüm mahallelilerimize eşit mesafede olunması bizim yerel yönetimde temel ilkemizdir.  Bizler, İşçiler, emekçiler bu düzenin yok sayılanlarıyız. Üreten bizler iken yöneten de bizler olmalıyız. Mahallemizde mahallemizin kaynaklarını beraber yönetmek beraber bu mahallede daha güzel bir hayat kurmak için bu yola çıktık.”

“HEP BERABER YÖNETECEĞİZ”

Fotoğraf: Şerif Karataş

Mahalle için dile getirilenlerin hayal olmadığını belirten Katırcı, “Sokak sokak apartman apartman örgütleneceğiz. Ve hep beraber her sorunumuzu beraber tartışacağız. Bunun için bir mahalle örgütlenmesi kuracağız muhtar adayımız bu örgütlenmenin koordinasyonunu sağlayacak. Bizlerin taleplerini gerekli yerlere iletecek bizden biri olacak. Artık rant için yapılan siyasetten de muhtarlıktan da bıktık. Artık hep beraber yöneteceğiz” diye konuştu.

Daha sonra kentsel dönüşümle ilgili Mimar Eren Çağlar ve İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan kısa bilgilendirme yaptılar. Var olan sistem işaret edilerek, halkın örgütlü mücadelesinin önemine dikkat çektiler. Etkinlik Emekli Müzik Öğretmeni ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun eski şefi Refik Köksal’ın kısa müzik dinletesi ile sona erdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş