Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaEMEKKartal'da Emekliler 20 Yıllık Kayıplarını Altın Üzerinden Görselleştirdiler

Kartal’da Emekliler 20 Yıllık Kayıplarını Altın Üzerinden Görselleştirdiler

Kartal’da Emekliler 20 Yıllık Kayıplarını Altın Üzerinden Görselleştirdiler

Kartal/ Yüksel Fırat

Kartal’da emekliler son 20 yılda alım gücü olan maaşlarının erimesini çeyrek altın görselleriyle göstererek 2022 Yılında emekli maaşıyla 13 adet çeyrek altın alınabildiğini ve bugün ise sadece 3 adet çeyrek altın alınabildiğini söylediler.

Birleşik Emekliler Sendikası Kartal’da gerçekleştirdiği “Sefalete Teslim Olmayacağız” basın açıklamasına Kartal CHP İlçe Başanı Süleyman Uzunok ve  Kartal HDP İlçe Başkanı Aygül Sincar, Pendik Memleket Partisi  İlçe Başkanı Binali Karaman, Emek Partisi, İyi Parti yöneticileri,  SİDAT Başkanı Nazife Hüner, Malatya Konaktepe Derneği Başkanı Veli Kara, Hasat Sanat Atölyesi Hasan Seçkin olmak üzere geniş bir temsilin katıldığı basın açıklamasında emekliler taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

Örgütlü hareket edeceğiz diyen emekliler “Biz emekliler 20 yıldır bizleri açlığa ve sefalete teslim edenlere örgütlenerek ve örgütlü hareket ederek artık emekliler çantada keklikte değil sizlerin oy depoları da değiliz diyeceğiz.” dediler.

Z Kuşağına 20 Yıllık Gerçekliğimiz

Birleşik Emekliler Sendikası Genel Sekreteri Aysel Lüle’nin okuduğu basın açıklamasında “Cumhurbaşkanımız biz emeklilere diyor ki Z kuşağına bizden önceki dönemi anlatın onlar bilmez diyor. Biz emekliler siz basın mensuplarının aracılığı buradan Z kuşağına 20 yıl yani AKP dönemi öncesi emeklinin durumunu anlatıyoruz; 2002 yılında En düşük Emekli aylığı Asgari ücretin yüzde 35 fazlası idi bugün ise en düşük Emekli aylığı Asgari ücretin yüzde 40 altında yani 20 yılda alım gücümüz %75 eksilmiş. 20 yıl öncesine göre kıyaslarsak ve hiç zam almayıp sadece alım gücümüz korunsaydı Emeklinin eline geçecek maaş Asgari ücret 8.500TL yüzde 35 fazlası ile En düşük Emekli aylığı 11.500TL olacaktı.

Tüm partilerden Milletvekillerine seslenen emekliler; “Maalesef çarşı, pazar enflasyonu Meclisi Lokantası kadar ucuz değildir. Meclise gelen emekli maaş artışlarının Mecliste yeniden değerlendirilerek emeklilerinde görüşleri alınarak yeniden belirlenmesini talep ediyoruz.”

Asgari Ücretin Altında Maaş Vermek Suçtur

“Asgari ücret 8.506TL çalışan işçiye patronu bu ücretin altında bir maaş öderse ve SGK bunu belirlerse Patrona cezai işlem yapıyor suç işlediği ve yasaya uymadığı için. Peki biz 14 Milyon Emeklinin Patronu Sosyal Güvenlik Kurumu nasıl olurda kendi çalışanı yani Emeklilere Asgari ücretin altında maaş verir. Oysaki çalışanlarda asgari ücretin altında maaş verenlere cezai işlem uygularken. Ve yine adından da anlaşılacağı gibi asgari en düşük ya da işe yeni başlayan kişinin taban aylığıdır.”

Açıklamada Birleşik Emekliler Sendikası adına emeklilerin talepleri ise;

1.)En düşük emekli aylığının tabanı asgari ücret oranına yükseltilmesi

2.)Yüzdelik zam oranın asgari ücrete verilen %54 oranına yükseltilmesi.

3.)Bayramlarda verilen bayram harçlığının yaşımız itibariyle harçlık alacak çağı geçtiğimizden adının “Bayram İkramiyesi” olmasını ve yılda iki kez asgari ücret oranında verilmesini.

4.) Emeklilerden sağlıkta katkı payının kaldırılması sağlığın kolay ulaşılabilir olması randevular aylar sonraya verildiğinden bu konuda emeklilere öncelik tanınması.

5.)Emekli sendikalarının önündeki yasal engellerin kaldırılması ve emeklilerin sosyal ve ekonomik haklarının emekli sendikaları ile müzakere edilerek toplu sözleşme ile belirlenmesi.

6.)Banka promosyonlarının SGK tarafından bankalar davet edilerek açık artırma ihalesi ile belirlenerek promosyon oranlarının yükseltilmesi.

Emekliler açıklamalarını  “6 başlıkta topladığımız taleplerimizin gerek halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı gerekse Milletvekilleri tarafından amasız, fakatsız, lakinsiz derhal hayat bulmasını talep ediyoruz.” diyerek bitirdiler.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı