Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaGÜNCELKartal'da "Gezi Direnişi Sergisi"

Kartal’da “Gezi Direnişi Sergisi”

Kartal’da “Gezi Direnişi Sergisi” ‘Örgütlü halkın karşısında baskıcı iktidarların şansı yok’ 

EMEP Kartal Uğurmumcu Mahallesi Birim Örgütü’nün düzenlediği “Gezi Direniş Fotoğraf Sergisi ve Söyleşisi”nde konuşan Evrensel gazetesi Muhabiri Meltem Akyol, iktidarın baskıcı politikalarınının giderek arttığına vurgu yaparak, “Halkın örgütlü mücadelesi karşısında baskıcı iktidarların çok fazla şansı olmaz” dedi. 

Emek Partisi Kartal Uğurmumcu Mahallesi Birim Örgütü’nün, Uğurmumcu Mahallesinde “Gezi Direniş Fotoğraf Sergisi ve Söyleşisi” Uğur Mumcu Kültür Merkezinde yapıldı. Etkinliğe Geziciler, şair ve yazarların yanı sıra HDP ve TKP Kartal ilçe yöneticileri de katıldı.

Söyleşiye katılan Evrensel gazetesi Muhabiri Meltem Akyol, Gezi Direnişi süreci ve ardındaki davalar hakkında bilgi verdi ve Gezi Davasındaki karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin seçim sürecinde olduğunu hatırlatan Akyol, iktidarın politikalarına işaret ederek, son dönemlerdeki siyasi davaları da işaret ederek, “İktidar dört koldan içinde bulunduğu sıkışmışlığı, halkı içine attığı dehlizi devam ettirmek ve yeniden seçimi kazanmak için bütün yolları ve yöntemleri deniyor. Aslında Gezi Davasında neyle karşı karşıya kaldığımızı ve neyle karşı karşıya olduğumuzun açık göstergesidir” dedi. Akyol, karamsar bir tablonun çıkmasına karşısın, geçmişteki ve günümüzdeki işçilerin ve emekçilerin verdiği mücadeleyi işaret ederek, ‘Halkın örgütlü mücadelesi karşısında baskıcı iktidarların çok fazla şansının’ olmadığını belirtti.

15-16 HAZİRAN İŞÇİ DİRENİŞİ 

Etkinlikte daha sonra eğitimci müzisyen Refik Köksal, şair ressam Kamber Değirmenci, şair Niyazi Yaşar, Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi şair Dilruba Nuray Erenler, şair Figen Tan söz aldı. Şairler şiirlerini okudu. Yaptıkları konuşmalarda ise Gezi Direnişini iktidarın baskıcı politikalarına karşı halkın direnişi olduğu belirtilerek, örgütlü halk mücadelesinin ve işçi sınıfının mücadelesinin önemine değindiler.

EMEP üyesi ve 15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişinde yer alan Hüseyin Karataş ise direniş hakkında bilgi verdi. Karataş, işçi sınıfının ve halkın örgütlü mücadelesinin önemine dikkat çekti.

Sergi, Kartal Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi 2. kat fuaye alanında  önümüzdeki hafta pazartesi gününe kadar sergilenecek.

Etkinlik fotoğrafları için linki tıklayınız: https://www.facebook.com/kartalinsesi.org/photos/pcb.996267577723914/996264801057525/

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı