Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'da Hakkari'ye atanan kayyum protesto edildi

Kartal’da Hakkari’ye atanan kayyum protesto edildi

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kartal İlçe Örgütü, parti binası önünde Hakkari’ye atanan kayyumu protesto etti, “Belediyeler Bizimdir Gaspa İzin Vermeyeceğiz!” dedi.

Yüksel Fırat/Kartal

DEM Parti ve Kartal Emek ve Demokrasi güçleri içinde yer alan parti ve örgütler, DEM Parti Kartal İlçe Örgütü önünde Hakkari’ye atanan kayyumu protesto eylemi yaptılar.

Basın açıklamasına EMEP, TİP, TÖP, Halkevleri, SMF, Sosyalist Dayanışma Platformu, Pir Sultan Abdal Derneği, Hasat Sanat Atölyesi ve CHP üyeleri katılarak destek verdiler.

DEM Parti Kartal İlçe Örgütü adına yapılan basın açıklamasında, “Hakkari Belediyesi Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış sahte bir iddianameyle Van’da gözaltına alındı. Belediyemizi polis zoruyla gasp edildi.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Hakkari Belediyemizi hedef alınması siyasi darbedir. Seçim sonuçlarını yok saymadır. Halkın iradesini gasp etmedir. İktidarın yıllardır şiddet yöntemlerinde ısrar ediyor. Kürtlerin en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını tanımıyor.”

“GASP EDİLEN HALKIN İRADESİDİR”

Mehmet Sıddık Akış milyonların meşru temsilcisidir denen açıklamada; “Partimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir demokrasi şöleni şeklindeki ön seçimlerde belediye Eş Başkanlarını belirledi. Bütün belediye eşbaşkanlarımız halkımızın talebi, rızası ve onayıyla belirlendi. Sadece yerel seçimlerde değil, aday belirleme sürecinde dahi milyonların iradesiyle belediye eşbaşkanlarımız seçildi” denilerek; “Gasp edilen Türkiye haklarının demokrasi ve barış talebidir. Gasp edilen demokrasidir. Gasp edilen meclis iradesidir Gasp edilen halkın iradesidir.” denildi.

Demokrasi kurallarına herkes uymalı çağrısı yapılarak; Buradan iktidara sesleniyoruz: Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Demokrasi diyorsak demokrasi kurlarına herkes uyacak. Sandık konulmuşsa sandık kurallarını sonuçlarını AKP tanıyacak. AKP’nin sandık oyunlarına asla izin vermeyeceğiz.” denilerek “Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır.” çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eyleminin ardından protesto sonlandırıldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş