Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKADINKartal’da, Kadın Hakları Günü’ne Özel Söyleşi Ve Tiyatro Oyunu

Kartal’da, Kadın Hakları Günü’ne Özel Söyleşi Ve Tiyatro Oyunu

Kartal’da, Kadın Hakları Günü’ne Özel Söyleşi Ve Tiyatro Oyunu

 
Kartal Belediyesi, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü  Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında, ‘Kadın Hakları ve Edebiyat’ söyleşisi ile ‘Sardunya Kokan Kadınlar’ tiyatro oyunu izleyiciler ile buluşturdu.
Olympe de Gouges’un 1791’deki Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’ne dayandırılan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara seçme ve seçilme hakkı” tanınmasıyla birleşen bir gün haline gelmiştir.
 
Kartal Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kapsamında iki ayrı etkinlik düzenledi.
“Kadın Düşmanları Aynı Zamanda Edebiyat ve Sanat Düşmanıdır”
Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliklerde, ilk olarak kadın hakları savunucusu ve yazar Jale Karabekir’in konuşmacılığında, ‘Kadın Hakları ve Edebiyat Söyleşisi’ gerçekleştirildi. Yazar Karabekir, söyleşide kadın sorunlarının edebiyatımızda nasıl ele alındığını anlattı.
‘Estetik’ kelimesinin Yunanca anlamıyla ‘duyuların genişlemesi’ anlamına geldiği, karşıt kelimesinin ise ‘duyuların kapanması’ olan ‘anestezi’ kelimesi olduğunu belirten yazar Karabekir, edebiyatın ve sanatın iyileştirici, hayata bakış açışını değiştirici yönüne dikkat çekti. Yazar Karabekir, bu yüzden kadın düşmanı çevrelerin aynı zamanda edebiyat ve sanat düşmanı olduğunu sözlerine ekledi.
Kartal Belediyesi Meclis Başkanvekili Özlem Bulut, söyleşiden dolayı yazar Jale Karabekir’e teşekkür ederek, Kartal Belediyesi’nin kadın sorunlarını çok ciddiye aldığını ve bu bağlamda çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.
‘Sardunya Kokan Kadınlar’ Oyunu Büyük Beğeni Topladı
Söyleşinin ardından, oyuncu Ferda Kaynar’ın tek kişilik sahnesiyle, ‘Sardunya Kokan Kadınlar’ adlı tiyatro oyunu, izleyiciler ile buluştu. Yazar Mine Engin Tekay’ın aynı isimli kitabından uyarlanan oyun, izleyenler tarafından çok beğenildi.
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı