Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaEMEKKARTAL’DA KESK “EMEKTEN YANA DEMOKRATİK HALK BÜTÇESİ İSTİYORUZ!” DEDİ

KARTAL’DA KESK “EMEKTEN YANA DEMOKRATİK HALK BÜTÇESİ İSTİYORUZ!” DEDİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, 13 Aralık’ta Meclis’e gelecek olan bütçe yasa teklifine ilişkin “Emekten yana demokratik halk bütçesi istiyoruz” talebi ile Kartal’da miting yaptı.

Kartal/Yüksel Fırat

Saat 12 gibi Kartal Başak İstasyonunda toplan KESK İstanbul Şubeleri kendi pankartlarının arkasında oluşturdukları kortejle “İş ekmek, barış, özgürlük”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Silaha değil, eğitime bütçe” sloganlarıyla miting alanına yürüdüler.

Mitinge, Türk Tabipleri Birliği (TTB) adına Şebnem Koru Fincancı, Emek ve Demokrasi Güçleri, Emek Partisi Milletvekili İskender Bayhan, HEDEP Miletvekili, Kezban Konukçu, Emek Partisi İl Başkanı Sema Barbaros, HEDP il Başkanı, CHP Kartal İlçe Başkanı Mert Polat ve yönetimi,  CHP Kartal Belediye Başkan aday adayı Şengül Tarhan Buztaş katılarak destek verdiler.

Emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan mitingde, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nezahat Altınsoy, emekçilerin demokrasinin teminatı olduğunu ifade etti. Siyasi iktidarın hazırladığı bütçenin bir ‘ihanet’ belgesi olduğunu vurgulayan Altınsoy, baskıcı rejimlerin sırtını sermayeye dayattığını belirtti.

Açıklamadan önce TTB’nin Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasından bahseden Bozgeyik, “KESK olarak bu hukuksuzluğu kınıyoruz. Emek, barış ve demokrasi mücadelesinde birlikte yol yürüdüğümüz, yaşamın, yaşatmanın, barışın yanında yer alan TTB ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

“İKTİDARIN TERCİHİ SERMAYEDEN YANA”

Fotoğraf: Yüksel Fırat

KESK adına konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik; 13 Aralık tarihinde görüşülecek olan bütçede iktidarın tercihini sermayeden, yandaştan faizden yana yaparak neoliberal bir politika izlediğini söyledi.

Açıklamadan önce TTB’nin Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasından bahseden Bozgeyik, “KESK olarak bu hukuksuzluğu kınıyoruz. Emek, barış ve demokrasi mücadelesinde birlikte yol yürüdüğümüz, yaşamın, yaşatmanın, barışın yanında yer alan TTB ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bozgeyik konuşmasında; Neoliberal politikaları, kamuyu tamamen tasfiye ederek sermayenin tekellerin insafına bırakan bir politikayı bütçede ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bu bütçeye baktığımızda aynı zamanda 31 Mart’ta yapılacak bir seçim bütçesi olduğunu da görüyoruz.

Nasıl ki 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde bütçeye cari transferler adı altında kamu kaynaklarını kendi yandaşlarına aktararak, kendi seçmenini konilide etmeye yönelik bütçe harcamalarını bizden toplanan vergileri, kendi iktidarlarının geleceği için kullanmışlardır ve bugün Türkiye’deki bu ekonomik krizi daha fazla derinleştirdiklerini görüyoruz.
AKP Saray bütçesine baktığımızda; Bütçe hakkımız tamamen yok edildiğini görüyoruz. Yine bu bütçede vergi adaletsizliğinin daha fazla derinleştiğini, emekçilerin, işçilerin, çiftçilerin esnafların üzerindeki vergi yükünün daha fazla arttığını görüyoruz” dedi.

“BİZİM TARİHİMİZ ONLARIN BİZE TANIMLADIĞI AMACIN ÇOK ÖTESİNDEDİR”

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Mehmet Bozgeyik’in ardından bir selamlama konuşması yapan Şebnem Koru Fincancı, “Öyle bir yan yana duruş gerçekleşti ki Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Türk Tabipleri Birliği’ni tek bir örgüt gibi düşünüp öyle anmaya başladılar. Biz ancak yan yana durarak birbirimizi güçlendirerek sağlığı var edebiliriz. Yan yana durmaktan da mücadele etmekten de vazgeçmeyeceğiz. Onlar amaç dışı faaliyet nedeniyle bizi görevden aldıklarını zannediyorlar, bizim tarihimiz onların bize tanımladığı amacın çok ötesindedir” dedi. Adalet ve demokrasi olmadan sağlığın olmayacağını ifade eden Fincancı, “Halk sağlığını koruma görevimizin bilinciyle demokrasi, adalet, barış ve özgürlük için de mücadele ediyoruz. Barış olmadan insanların hayatta kalabilmesi, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi olanağı yok. Burası işçi sınıfı memleketedir. İşçi sınıfı evlerinde değil, sokaklarda, alanlarda güçlüdür. Bu mücadeleyi birlikte büyütmeliyiz” diye konuştu.

Miting Mezopotamya Kültür Merkezi müzik grubu Agıre Jiyan ve solist Nurcan Demircioğlu şarkıları ile sonlandı.

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş