Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin coşkulu kitlesel açılışı yapıldı

Kartal Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin coşkulu kitlesel açılışı yapıldı

5 Şubat 2023 tarihinde Mehmet Ali Büklü Parkı Sosyal Tesislerinde Dersimliler geniş katılımlı bir toplantı ile başlattıkları Kartal Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği sürecini bugün dernek açılış ile tamamladılar.

Önce bir komisyon ve ardından oluşturulan Kartal Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği Geçici Yönetim Kurulu ile çalışmalarına başlayan dernek bugün kitlesel ve coşkulu bir açılış gerçekleştirdi.
Kartal Belediyesi Etkinlik Çadırında gerçekleşen etkinliğe Kartallı siyasiler, belediye yöneticileri, muhtarlar, federasyon ve dernek yöneticileri başta olmak üzere Kartallı aydın ve sanatçılar katılım göstererek desteklerini sundular.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Kartal Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği Geçici Yönetim Kurulu asil üyeleri: Ercan Kılınç (Başkan),Ulaş Akkoç, Veysel Olgun, Hüseyin İlker, Türkan Kurtulmaz, Hüseyin Öten, Cafer Timtik, Fatma Yılmaz, Güler Kandil, Ali Sav, Özger Deniz Akkoç ve yedek üyeler: Mesut Olgun, Niyazi Yaşar, Onur Ayhan, Neriman Aydın, Hatun Kalkan, Neşe Büklü, Erdoğan Ok, Yılmaz Çelik, Oğuz Kaya, Süleyman Güzel, Orhan Budak tarafından açılışa hazırlanan dernek bundan sonra Kartal Belediyesi karşısında bulunan kendi lokalinde faaliyetlerini sürdürecek.

Kartal Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ercan Kılınç açılışta yaptığı konuşmada, bugün burada yeni bir dönemin kapılarını aralamanın heyecanını ve cesaretini yaşıyoruz dedi.

 

“GÜCÜMÜZ İNANCIMIZDAN VE TARİHİMİZDEN GELMEKTEDİR”

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Kılınç konuşmasının devamında; “Amacımız, bu dernek aracılığıyla birlikte daha güçlü, daha dayanışmacı ve daha hoşgörülü bir toplum yaratmaktır.

Kartal’da yaşayan her bireyin kültürler arası köprüler kurma ve birbirini anlama noktasına bir araya gelmesini hedefliyoruz.

Derneğinizin amacı sadece bir dernek olmanın ötesinde geleneğimizi, geleceğimizi buluşturmaktır. Kültürlerin, inançların ve dünya görüşlerinin çatıştığı bu dönemde biz, burada bir araya gelerek dayanışmanın ve mücadelenin önemli bir kez daha hatırlatıyoruz.
Derneğimiz herkese kapıları açık ilk platform olacak. Kültürel etkinlikler, atölye çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri ve benzeri faaliyetlerle bir arada daha güçlü ve anlayışlı bir topluluk oluşturmayı amaçlıyoruz.

Bu çerçevede herkesin en önemli katkılarını ve deneyimlerini paylaşmasını teşvik ediyor ve bekliyoruz.

Unutmayalım ki, çeşitlilik zenginliktir. Baktım kültürlerin, kültürün, kültürlerden gelen insanların bir araya gelmesi, daha geniş bir perspektif kazanmamıza ve birimizi daha iyi anlamamıza olanak tanır. Derneğimiz, bu çeşitliliği bir güç olarak ve görerek birlikte daha güzel bir gelecek inşa etmek isteyen herkesi kucaklamaktadır.

Bu dernek sistemin dayattığı sınırları aşma ve toplumsal dönüşümü başlatma amacını taşımaktadır.

Kartal’da yaşayan her bireyin, ezilenlerin ve sömürenlerin bir araya gelerek güçlerini birleştirmesi, birlikte daha adil ve eşit bir dünya mücadelesini yükseltmesi için buradayız.
Derneğimiz, politik görüş, inanç ve etnik köken ayrımı yapmaksızın emekçilerin, öğrencilerin, kadınların ve tüm ezilen kesimlerin kendilerine yer bulabildiği bir platformdur.
Burada dayanışmanın gücünü hissedecek, birlikte özgürlüğü inşa etme yolunda adımlar atacağız.

Başlangıçtır hep birlikte nice etkinliklere hep öyle imza atarak toplumumuzu daha zenginleştireceğiz. Kartal’da dayanışma derneği olarak birlikte yaşamanın anlamını ve sevginin gücü hep birlikte hissedeceğiz.

Bahsettiğiniz hedefleri gerçekleştirme yolunda bir karıncanın ateşe taşıdığı bir damla su misali tarafımızı belirtmek ve tarihsel görevimizi yerine getirmek için çok çalışacağız.
Unutmayın, yalnız değiliz. Tarihler ötesinden gelen kültürümüzle beraberiz.
Güçsüz değiliz, gücümüz inancımızdan ve tarihimizden gelmektedir.

Sözlerime son verirken örgütlü bir toplum olmaktan başka bir çaremiz olmadığını hatırlatırım. Hepimiz iyi ki geldiniz, hoş geldiniz. Sizin bir hemşeriniz olmaktan gurur duyuyorum.

Açılış etkinliği Grup Domane Dersim’in seslendirdiği ezgilererle son buldu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş