Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKADINKartal'da “Kız kardeşlik köprüsüyle hayatı yeniden kuruyoruz”

Kartal’da “Kız kardeşlik köprüsüyle hayatı yeniden kuruyoruz”

“Kız kardeşlik köprüsüyle hayatı yeniden kuruyoruz” kampanyası sürdüren Ekme ve Gül, 5 Mart’ta Kartal Meydanı’na “Hayatlarımızı dayanışma ve mücadele ile baştan kuracağız” çağrı yaptı.

Ekmek ve Gül‘ün çağrısıyla “Kız kardeşlik köprüsüyle hayatı yeniden kuruyoruz” kampanyası kapsamında kadınlar yarın Kartal Meydanı’nda buluşuyor. İstanbullu tüm kadınları, 5 Mart’ta bir araya gelmeye çağıran kadınlar, “Hayatlarımızı dayanışma ve mücadele ile baştan kuracağız” dedi.

“TÜM KARTALLI KADINLARI  BİRLİKTE DAYANIŞMAYA VE MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ.”

Ekmek ve Gül’ün çağrısına destek veren Emek Partisi Kartal İlçe Örgütü de Kartallı kadınları dayanışmaya ve mücadeleye çağırdı.

Emek Partisi Kartal İlçe Örgütü Başkanı Hülya Özdemir Sarıkamış yaptığı açıklamada “Maraş merkezli deprem bölgesi ile dayanışmamızı sürdürürken depremin de en mağduru olan çocuklar ve kadınlarla dayanışmanın önemi büyüyor. İlçe örgütü olarak Ekmek ve Gül’ün “Kız kardeşlik köprüsüyle hayatı yeniden kuruyoruz” çağrısını çok önemli buluyoruz. bu yüzden yarın hem eylemde yerimiz alacağız hem de kampanyayı en yaygın biçimde örgütlemek için çalışacağız. Tüm Kartallı kadınları  birlikte dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz.”

“DEPREMZEDE KIZ KARDEŞLERİMİZİN TALEPLERİ İÇİN”

Evrensel Gazetesi/ Özlem Songül Abayoğlu’nun haberine göre: Bu 8 Mart’a deprem felaketinin yanı sıra kadınların derinleşen mevcut sorunları ile gittiğimizi söyleyen Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, “Kız kardeşlik köprüsüyle hem depremzede kız kardeşlerimizle dayanışmayı hem de hayatlarımızı yeniden ve beraber kurmayı amaçlıyoruz. Depremzede kız kardeşlerimizin derinleşen sorunlarını duyururken, taleplerini de memleketin dört bir yanına ulaştırmak istiyoruz. Bu yüzden Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak 5 Mart Pazar günü Kartal Meydanı’ndayız ve tüm kadın arkadaşlarımızı da bu eyleme bekliyoruz” dedi.

“CANIMIZI BİRBİRİMİZE EMANET EDİYORUZ”

5 Mart için çağrı yapan bir başka isim de Ekmek ve Gül’den Avukat Elif Ergin. Ergin, “Neden buluşuyoruz? Çünkü biz canımızı birbirimize, birbirimizi de mücadeleye emanet ediyoruz. Yıllardır İstanbul’da kadınların, Ekmek ve Gül gruplarının, derneklerin, üniversite öğrencilerinin, emekçi kadınların kendi haklarını ve hayatlarını kazanmak ve korumak üzere verdikleri bir mücadele var. Dolayısıyla tam da rantçı ve kâr hırsına odaklanmış sistemin bu kadar ayyuka çıktığı bu dönemde, biz bu yıkıntıyı kabul etmiyoruz. Bu enkazın altından biz kadınlar olarak çıkarız. Kendi haklarımızı ve hayatlarımızı korumak için, kazanmak için bugüne kadar yaptığımız, biriktirdiğimiz ne kadar mücadele deneyimimiz varsa, bu birikimi aslında bir kez daha göstermek için bir araya geliyoruz” dedi.

“HAYATLARIMIZI YENİDEN KAZANMAYA DAİR SÖZ VERECEĞİZ”

Ergin sözlerine şöyle devam etti: “İş yerinde çalışan kadın arkadaşlarımız, mesai arkadaşlarının koluna girsinler, üniversite ve lise öğrencisi arkadaşlarımız sıra arkadaşlarının ellerinden tutsunlar, komşularımızı çağıralım. Gece can korkusuyla astığımız düdükler var ya, o düdükleri bugünden yanımıza alalım ve 5 Mart günü Kartal Meydanı’nda hep birlikte buluşalım. Çünkü İstanbul’dan deprem bölgesine bir köprü kuruyorsak, hayatlarımızı eşit ve şiddetsiz olarak yeniden kazanmaya dair bir söz vereceğiz. Bu söze katılmaya da tüm İstanbullu kadınları çağırıyoruz.”

DERİTEKS Tuzla Şubesi Genel Sekreteri Pembe Maden ise çağrısında “Yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle DERİTEKS’in emekçi ve mücadeleci kadınları, 5 Mart’ta gerçekleşecek olan ‘kız kardeşlik köprüsü’ etkinliği ile dayanışma içinde olacaktır” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı