Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaPOLİTİKAKARTAL'DA SOL BULUŞMA

KARTAL’DA SOL BULUŞMA

Kartal’da düzenlenen Sol Buluşma etkinliğe sanatçı Müfit Can Saçıntı ile SOL Parti PM Üyesi Alper Taş katıldı.

Söyleşinin kolaylaştırıcılığını BirGün gazetesinden gazeteci Dilan Esen’in yaptığı etkinlikte Saçıntı ve Taş birer sunum gerçekleştirdiler.
“Bugün kapitalizmin beyin ölümünün gerçekleştiğini, egemen güçlerin bunun yerine ne koyacağını tartışmaya başladığını düşünüyorum” diyen Saçıntı, “Bu tartışma önemli, yerine alternatifini doğru biçimde, halkla buluşarak anlatmamız gerekiyor. En liberal insanlar bile artık kendine Marksist-liberal diyor. Gelecek ekonomi, dayanışma ekonomisi olacak diyorlar. Dikkat ederseniz hep sola dair kavramlar. Bu her şeyde böyle, mesela HES’ler başlarken biliyorsunuz, bir tek bizim solcular karşı çıkmıştı. ” ifadelerini kullandı.
SOL Parti PM Üyesi Alper Taş ise “Kapitalizm, insanlığı, gezegeni büyük bir yıkımla bıraktı. Kapitalizm karşısında sosyalizmi yeniden üretmekten başka seçeneğimiz yok. Bu yüzden sol lazım. Sol parti tarihsel manada bir sosyalizm mücadelesinin birikimine yaslanıyor, yeniden üretmeye çalışıyor. Geziden bu yana, biz toplumsal hareketin bir parçası olmaya devam edeceğiz. Diğer muhalefet blokları gibi bu iktidarı yenmekte hemfikiriz ama Türkiye’yi yeniden kurma konusunda hemfikir değiliz. Biz kendi bağımsız politikamızı ortaya koyacağız” dedi.
“Devrimci demokratik bir cumhuriyeti bu topraklarda inşa edeceğiz” vurgusu yapan Taş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güçlendirilmiş parlamenter sistem değil de bunun adını demokratikleştirilmiş parlamenter sistem koymak daha iyi. Ama sosyalistler ve devrimciler temsili demokrasi ile sınırlı olamaz çünkü biz siyaseti ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Yani yöneten, yönetilen ilişkisini ortadan kaldırmamız lazım, o yüzden seçimden seçime oy almak değil, siyasetin ortadan kalktığı halkın egemen olduğu gerçek bir demokrasi.”
Sunumların ardından katılımcılar sürece ilişkin duygu ve düşüncelerini de anlatarak sorular sordular. Gelen sorulara Saçıntı ve Taş’ın verdiği cevapların ardından müzik dinletisi ile Kartal’da düzenlenen Sol Buluşma etkinliği bitirildi.
 
 
 
 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar