Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ana SayfaKÜLTÜR SANATKartal'da UMDER "Hayatın İçindeki Renklerle Bahar" Resim Sergisi

Kartal’da UMDER “Hayatın İçindeki Renklerle Bahar” Resim Sergisi

Kartal Uğur Mumcu Mahallesi Çevre ve Kültür Dayanışma Derneği (UMDER) Resim Atölyesi “Hayatın İçindeki Renklerle Bahar” Resim Sergisi Toplumsal Gerçekçilik vurgusuyla ile sanatseverlerle buluştu.

İstanbul/ Kartal Yüksel Fırat

Kartal Uğurumumcu Kültür Merkezi’inde UMDER resim kursiyerleri 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla açtığı resim sergisinin ardından bu kez ressamlar Kamber Değirmenci, Türkan Can, Gül Yazıcı, Ayten Tütüncüoğlu, Meryem Sırt Cambaz, Feray Güler, Emine Yüksel, Ela Nur, Saliha Özduygu, Sevilay Kazancı, Ayşenur Aramacı1 Mayıs Haftası kapsamında yeni bir sergi ile merhaba dedi.

Eğitimci, şair, ressam Kamber Değirmenci’nin yönetiminde gerçekleşen resim kurslarına katılan öğrenciler kendi serbest çalışmalarını Uğurumumcu Kültür Merkezi 2. Kat fuaye alanında sergilediler.

Sergiye UMDER Başkanı Hasan İldan, UMDER yöneticileri, geçmiş dönem CHP Milletvekili aday adayı Yusuf Altınbulak, Emek Partisi yöneticileri Fevzi Ayber, Cemal Çoban ve sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Eğitimci, şair, ressam Kamber Değirmenci “Çırılçıplak Gülüşler” ve “Ağıtlarla Yanar Çocuklar” adlı kitaplarını da imzalayarak şiir ve resimin birleştiği bir sergi oldu.

 

UMDER Başkanı Hasan İldan, yaptığı açılış konuşmasında katılımcıları ve selamlayarak başladığı konuşmasında, “Başta hocamız Kamber Değirmenci ve da çalışan tüm arkadaşlarımızın ne kadar büyük başarılara imza attığını hepimiz gördük. Ben de başta hocamız Kamber Değirmenci  olmak üzere tüm ressamlarımıza teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Büyük bir çaba ile böyle güzel sergiler meydana getirdiler. Bir kez daha arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Sanat emektir, sanat barıştır, sanat kardeşliktir”

İldan konuşmasında ayrıca, UMDER bünyesinde çocuklara yönelik hocalar eşliğinde süren 3 satranç kursu, Saz kursu ve 70 kişilik bir toplulukla süren halk oyunları kursunun devam ettiğini belirtti. Vatandaşların bu kurslara katılabileceğini söyledi.

Eğitimci, şair, ressam Kamber Değirmenci sergide yaptığı konuşmada Toplumsal Gerçekçiliği öne çıkardığı konuşmasında,
“Öncelikle UMDER Başkanı Hasan İldan abimize çok teşekkür ediyoruz ve aynı zamanda UMDER’in bütün yönetici arkadaşlarına sizlerin huzurunda teşekkürlerimizi sunuyoruz; Bize kapılarını açtılar biz kursiyerlerle birlikte, omuz omuza yürek yüreğe emek verdiler.

Sanat emektir, sanat barıştır, sanat kardeşliktir dedik. Paylaşmayı, dayanışmayı renklerle, şiirimizi renklerle
yazdık. Resim renklerle yazılan şiirdir, şiir sözcüklerle yapılan resimdir. Biz bugün iki yanını da sizinle paylaşmaya çalışıyoruz.

İnsan yaratıcığılının en güzel yanlarından birisi sanatla dile getirilir. Şiir yazarsın, resim yaparsın, müzik aleti çalarsın, destan, roman, öykü yazarsın ama sonuçta hepsi insanı anlatır, insanın geldiği doğayı anlatır, doğanın içindeki canlı cansız varlıkları anlatır.

Ama sanatın da artık günümüzde çok büyük bir sınavı var arkadaşlar ! O kadar çok şeyi alt üst ettiler ki. İnsanı değersizleştirdikleri gibi insanın yaratımlarını da değersizleştirdiler. İnsan gerçekliğinden toplumsal gerçeklikten kopardılar. Masallarla, uyduruk demogojileriyle, postmodel akımlarıyla hiçliği getirip bize dayattılar. Hiçliğin perdesi altındaki gerçekliği ayaklar altına almaya çalışıyorlar.

Ama artık burdan bütün dünyaya bütün emek dünyasına emek veren gerçekliği yaşayan insanımıza bir çağrıda bulunuyoruz, “ Toplumsal gerçeklik yeniden ayağa kalkmak zorundadır, toplumsal gerçeklik savaşlara ses çıkarmak zorundadır, toplumsal gerçeklik acılara hüzünlere ses vermek zorundadır. Toplumsal gerçeklik nefes alamadığımız şu
kapitalist, emperyalist düzende bunları tanıyın diyor, bunlar engereklerdir, bunlar ekmeğimize göz koyanlardır, bunları tanıyın diyor. Toplumsal gerçeklik bize yol gösteren birleşen insan emeğidir, işçi sınıfının önderliğidir diyor.

Toplumsal gerçeklik bilinçli, örgütlü bir nitelikle ayağa kalkma, hayır deme zamanıdır diyor. Toplumsal gerçeklik bunları alt edip insanın insan tarafından sömürülmediği, gökyüzünün herkese ait olduğu, hayatın kendisinin kanatlandığı toplumsal gerçeklik dileğiyle…”

Video için lütfen tıklayınız:https://www.facebook.com/yuksel.firat/videos/300791932223015/

Fotoğraflar için lütfen tıklayınız: https://www.facebook.com/kartalinsesi.org/posts/956610565022949

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı