Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaEMEKKartal'da 1 Mayıs Coşkusu Etkinlikle Başladı

Kartal’da 1 Mayıs Coşkusu Etkinlikle Başladı

Emek Partisi, SOL Parti ve Türkiye Komünist Partisi’ nin Çağrısıyla Kartal’da coşkulu 1 Mayıs Etkinliği Yapıldı.

1 Mayıs haftası kapsamında İstanbul Kartal Uğur Mumcu Mahallesi’nde Emek Partisi (EMEP), SOL Parti ve Türkiye Komünist Partisi (TKP), Uğur Mumcu Mahallesi örgütleri ‘Yoksulluğa ve Pahalılığa Karşı Buluşuyoruz’ başlığıyla coşkulu 1 Mayıs etkinliği düzenledi.

Sunuculuğunu Emine Göksel’in yaptığı etkinlik Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Saygı duruşunun ardından, direnişte olan tüm fabrika ve işyerlerindeki işçilere selam gönderilerek başladı program.

Eğitimci, şair yazar Niyazi Yaşar geçen hafta gerçekleşen emekliler eylemi üzerine yazdığı şiirle başladığı şiir sunumunu “Yaşasın 1 Mayıs! Bıjı 1 Gulan” diyerek bitirdi.

Üç partinin birlikte örgütlediği etkinlikte Emek Partisi adına küsüye çıkan Cemal Çoban konuşmasında ülkenin içinde bulunduğu nesnel süreci değerlendirerek kapitalist aşırı üretim krizi, pandemi ve gerici emperyalist savaşların yaşandığı dünyada en önemli sorunlardan birinin yoksullaşma olduğunu belirtti.

Cemal Çoban, “İşçi sınıfı 1 Mayıs’ta zamlara, yoksulluğa ve savaşa karşı kendi gücünü göstermesi gerekiyor. 1 Mayıs tüm dünyada işçi sınıfının kapitalist emperyalist sisteme karşı biz varız, biz buradayız ve biz senin mezarını kazmaya hala devam ediyoruz diyeceği bir gündür” dedi.

Cemal Çoban konuşmasını “Devrimcilerin, sosyalistlerin görevi, işçi sınıfının örgütlü gücünü halkın işçi sınıfının iktidarı sosyalizmi kurmak üzere hazırlamaktır” diyerek tamamladı konuşmasını.

Sol Parti adına Sarya Toprak konuştu.

Sarya Toprak krizin tüm yükünün emekçilere yıkıldığın belirterek 1 Mayıs’ta kamuculuk talebinin yükseltilmesi gerektiğini belirti. Sarya Toprak AKP’Yİ devirdikten sonra kamucu eksende özelleştirilen varlıkların kamulaştırılması gerekiyor. Emperyalist tekellerin ülkemiz ve doğamız üzerindeki yağmacı tahakkümüne emekçilerin son vermesi gerekiyor. Eğitim, sağlık, ulaşım ve barınma başta olmak üzere bu temel ihtiyaçların tüm yurttaşlar için ücretsiz karşılanması gerekiyor” dedi.

Türkiye Komunist Partisi adına ise Mehmet Yavuzkan konuştu.

Mehmet Yavuzkan konuşmasını anti emperyalizm, laiklik ve emekçilerin sömürüsü olarak tanımladığı 3 temel ilke üzerinde yoğunlaştırdı.

Mehmet Yavuzkan, “Emperyalist kapitalist sistem 100 yıl önceki formüle edilmiş emperyalizmden çok farklı. Bugün reel bir sosyalizm yok. Bir sosyalizm uygulaması yok dünyada. O nedenle emperyalistler şirazesinden çıkmışçasına bugün çok ağır bir sömürü, bir yoksullaştırma bir yağma ile dünyada insanlığın şimdiye kadar elde ettiği ne varsa hangi birikim varsa üstüne çökmüş durumdalar” dedi.

Mehmet Yavuzkan “Laiklik işçi sınıfın yaşamsal bir kavramıdır. İşçi sınıfı aydınlanma ve laiklik halkalarını tutmaksızın asla ve asla iktidara talip olamaz” dedi.

Emperyalizmin sadece askeri bir olgu olmadığını belirten Yavuzkan, “Emperyalizm askeri, sınai, kültürel ve siyasal bir kavramdır. Biz bunun bütününe karşı gelmezsek bu mücadelemizi hayata geçiremeyiz” dedi.

Konuşmaların ardından Ruhi Su Dostlar Korosu büyük bir ilgi ile dinlendi şarkılara eşlik edildi. 1 Mayıs Marşı ile birlikte heyecan daha da arttı ve hep bir ağızdan söylendi.

 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar