Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartallı kadınlar, "şiddete karşı bir aradayız, mücadele ediyoruz"

Kartallı kadınlar, “şiddete karşı bir aradayız, mücadele ediyoruz”

Kartal’da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet İle Uluslararası Mücadele Günü’nde şiddete karşı bir aradayız, mücadele ediyoruz dediler.

Kartal/Yüksel Fırat

Karta Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Mor Dayanışma Kartal Neyzen Tevfik meydanında gerçekleştirdikleri eylem ve basın açıklamasında, “Ağır yoksulluk koşulları altında yaşam mücadelesi vermeye çalıştıklarını ve hak  gasplarına uğradıklarını belirttiler.

Karta Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Mor Dayanışma adına basın açıklamasını okuyan Yeşim; “Binbir mücadeleyle elde ettiğimiz kazanımlar iktidar tarafından bir bir geri çekilmeye çalışılıyor, kadınlara dönük her türlü şiddet failini ödüllendirir gibi cezalar veriliyor! İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen, Anayasa değişikliği ile aile hukukunun yeniden yapılandırılması adı altında kadınlara yönelik saldırı devam ediyor, 6284 Sayılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Yasası, nafaka düzenlemesi, boşanma mevzuatı başta olmak üzere mevcut hakları topyekün değiştirmek için istiyorlar! Buradayız, bir aradayız, kadınlar mücadeleden vazgeçmeyecek!”

“İşsiz kalmamak için patronun her türlü baskısına dayanmaya çalışıyoruz”

İşsizliğe, sömürüye ve mabbinge dikkat çeken açıklamada; “Devlet eliyle yaratılan bu güvencesizlik ortamında biz kadınlar ilk gözden çıkarılanlar işsiz kalmamak için patronun her türlü baskısına dayanmaya çalışıyoruz. İşyerinde uygulanan mobbingin, tacizin yanında ekonomik bağımsızlığımızı kazanabileceğimiz işlerden mahrum bırakılıyoruz. Kadınları korumak yerine aileyi korumayı hedefine alan iktidar, hane içinde kadın emeğini sömürürken aile hayatı ile uyumlu iş yaşamı diyerek bizleri güvencesiz, güvensiz, kayıt dışı, sendikasız hatta sigortasız, düşük ücretle, esnek çalışmaya mahkum ediyor.

Kadın emeğini ucuza sömüren sermaye de sendikalaşan kadınları işten çıkarıyor; işyerlerinde tacize, mobbinge karşı önlem almak şöyle dursun failden yana tutum alıyor. Kadın emeğinden hem erkekler hem sermaye faydalanıyor. Yaygın, ücretsiz, nitelikli kreş ve gündüz bakımevleri hiç gündem edilmiyor. Emeğimizi, zamanımızı, hayatımızı sömürerek zenginleşen iktidardan, sermayeden, erkeklerden alacaklıyız” denildi.

Açıklamanın devamında “BİZ KADINLAR İsrail işgaline karşı Filistinli kadınların yanındayız!”,  “Lgbti+’lara yönelik her türlü nefret ve şiddet körükleniyor.” denilen açıklamada göçmen kadınların yanında olduklarını belirtiler.

Açıklama; Evde, sokakta, işyerinde, atölyede, kampüste, her yerde mücadelemizi büyüteceğiz! Eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam bizim hakkımız!” denilerek tamamlandı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı