Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaGÜNCEL"Kitap Kardeşliği"

“Kitap Kardeşliği”

Bir kitap bir çocuğu, bir çocuk geleceği değiştirir! Sloganıyla hedeflerini tanımlayan “Kitap Kardeşliği” 34 okula 5282 kitapla ulaştı.

 
Kitap Kardeşliği, kitaba ihtiyacı olan çocuklar ile kitap bağışlamak isteyen bağışçılar arasında köprü görevi görmektedir. 6-17 yaş arası çocuklara bağışlanacak kitaplar için Kitap Kardeşliği”ne ulaştırabilirsiniz.
Esra Akyar, Kubilay Karagözler, Burcu Ant ve  Okan Akyar olmak üzere 5 kişilik bir ekiple çocuklarla kitapları buluşturmaktadırlar.
Okul öncesi öğretmeni Esra Akyar “Kitap Kardeşliği”i oluşum sürecini ve amaçlarını; “Arkadaşlarımla birlikte 5 kişi münferit olarak, projemizi 20 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’ da hayata geçirdik. O günden bu yana her geçen gün artan destekçilerimiz sayesinde, onlarca köy okuluna ve yüzlerce çocuğa kitaplarımızı ulaştırdık ve daha bekleyen çok okulumuz ve çocuğumuz var. Kitap Kardeşliği olarak, daha fazla destekçiye ulaşarak, elimizden geldiğince çok çocuğumuza kitap sağlamak, eğitimlerine bir nebze de olsa katkıda bulunmak öncelikli hedefimiz. Bunun dışında sosyal sorumluluk bilincinin yayılmasına katkıda bulunarak, her ilde Kitap Kardeşliği ekiplerinin kurulması da yine hedeflerimiz arasında” diyerek tanımlamaktadır.
 Esra Akyar ve Kitap Kartdeşliği “Projemizi yürütürken eğitimde fırsat eşitliği ilkesine uygun davranıyoruz. İhtiyacı olan okulların kitap isteklerini eşit şekilde karşılıyoruz” diyerek hedeflerini  şöyle tanımlamaktadırlar;     
-Okul öncesi dönemden, lise dönemine kadar olan çocuklarımızın sosyal gelişimine katkıda bulunmak
-Evlerimizde bulunan, artık okunmayan kitapların, faydası olacak kişilere ulaşmalarını sağlamak.
-Okullar-öğretmenler ve öğrencilerle kurduğumuz iletişim sayesinde, onların kitap dışındaki ihtiyaçlarını da tespit edip, ilgili kampanyaları gerçekleştirmek.

“Hayali gerçeğe dönüştüren bir yolculuk hikayesi”

 
“Kitap Kardeşliği” oluşumu ve Esra Akyar’ın öyküsü iç içe gelişmektedir. Bundan dolayı Esra Akyar’ın öyküsü süreci tanımlamaktadır.
Esra Akyar; “Hayali gerçeğe dönüştüren bir yolculuk hikayesi
Çocukları çok sevdiğim için okul öncesi öğretmeni oldum. Mesleğe başlarken en büyük hayalim, köy okullarında öğretmen olarak çalışmaktı. Maalesef atanamadım ama hayalimden hiç vazgeçmedim. Pandemi döneminde, bir psiko-sosyal destek projesi kapsamında, gönüllü olarak bir aileye destek oldum.
Destek kapsamında, ailenin 10 yaşındaki büyük oğluna düzenli olarak kitap hediye etmeye başladım. İlk başta bu bana çok sıradan gelmişti, birkaç kitaptan ne olacaktı ki? Herkes yapardı. Her kitap hediye ettiğimde çocuğun gözlerinde gördüğüm mutluluk, beni de çok mutlu ediyordu. Farkettim ki, bir kitapla bile olsa bir çocuğu mutlu etmek çok kolaydı. O zaman neden daha fazla çocuğu mutlu etmeyeyim diye düşündüm. Üstelik en büyük hayalim köy okullarında öğretmen olmak, oradaki çocukların eğitimine katkıda bulunmak değil miydi? Ben gidememiş olabilirdim ama kitaplar gidebilirdi. İşte böyle başladı kitapların yolculuğu ve Kitap Kardeşliği Projesi.
Arkadaşlarımla birlikte 5 kişi münferit olarak, projemizi 20 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’ da hayata geçirdik. O günden bu yana her geçen gün artan destekçilerimiz sayesinde, onlarca köy okuluna ve yüzlerce çocuğa kitaplarımızı ulaştırdık ve daha bekleyen çok okulumuz ve çocuğumuz var. Kitap Kardeşliği olarak, daha fazla destekçiye ulaşarak, elimizden geldiğince çok çocuğumuza kitap sağlamak, eğitimlerine bir nebze de olsa katkıda bulunmak öncelikli hedefimiz. Bunun dışında sosyal sorumluluk bilincinin yayılmasına katkıda bulunarak, her ilde Kitap Kardeşliği ekiplerinin kurulması da yine hedeflerimiz arasında.
Ben bir hayal kurdum ve 4 arkadaşımla birlikte bu hayali büyüttük ve gerçekleştirdik. Bütün çocuklarımız ve gençlerimiz daha güzel yarınlara adım atabilsin diye kurduk bu hayali. Ellerine geçecek her kitap, onlara bir dünya olsun ve her farklı dünyada kendilerini bulabilsinler diye…
Şimdi projemizi daha da çok büyütüp, daha çok çocuğumuza ulaşmak istiyoruz. Gelin sizlerde bize destek olun. Birlikte daha çok çocuğumuza katkı sağlayalım.”
Esra AKYAR
Okul Öncesi Öğretmeni

Kitap Kardeşliği http://www.kitapkardesligi.com/ adresinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu adres üzerinden hem bağışta bulunmak hem de kitap ihtiyaçlarını bildirmek mümkündür. “Kitaplar Rafta Tozlanmasın” diyen Kitap Kardeşliği dayanışmaya çağırmaktadır.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı