Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIDenetim Raporu ve Kısır Tartışmalar

Denetim Raporu ve Kısır Tartışmalar

Kartal Belediyesi Meclisi 2020 Yılı Denetim Raporu’nu görüştü.
Kartal Belediyesi Meclisi 2020 Yılı Denetim Raporu denetimleri görüşmeleri Kartal Belediyesi’nin stratejik planları ve Kartal Belediyesi bütçesi bağlamında nereye oturduğu ve bu ilişkiler açısından ne anlam ifade ettiğini meclis görüşmelerinde çıkarmamız mümkün olmadı.
Denetim komisyonu stratejik plan ve bütçe dışında en önemli sorumluluklarında biri de belediyelerin alım işleri için “açık ihale usulü”, “belli istekliler arasında ihale usulü” ve “pazarlık usulü” olarak uyguladığı ihalelerde bir olumsuzluğun ve yolsuzluğun olup olmamasını denetlemektir.
Ancak, Kartal Belediyesi Meclisi’nde, Kartal Belediyesi Meclisine ve Kartallı vatandaşlara karşı sorumlulukla Cumhuriyet Halk Partisi grubundan Yusuf Altay ve Yasin Ünder’in Ak Parti grubundan Arzu Öğüt Şimşek’in seçildiği ve Denetim Kurulu Başkanlığını  Yusuf Altay’ın yaptığı ve bağımsız bir komisyon olarak işlevselleştirilen komisyonun rapor sunumu partilerin söz düellosuna dönüştü.
Denetim komisyonu denetimlerinde, ihalelerde bir hata, yolsuzluk ve eksik uygulamanın olup olmadığını denetlemek varsa bunları en aza indirmek amacıyla süreci raporlamak büyük önem taşımaktadır. Denetim komisyonu raporları halka açık olduğu gibi halka duyurmak için özel bir çaba harcamak gerekir. Fakat, Kartal Belediye Meclisi’ndeki görüşmeleri dikkate aldığımızda bu konuda umutlu olmak pek mümkün değil.
Ak Parti Denetim Komisyonu Üyesi Arzu Öğüt Şimşek’in rahatsız olmasından dolayı meclise katılamaması üzerine Ak Parti adına konuşan Haydar Göksoy’un, bir usulsüzlük ve yolsuzluk iddiası olmamasına rağmen  “pazarlık usulü” ya da “doğrudan temin” ihaleleri öne çıkarak yaptığı vurgular önem taşımaktadır. Aynı biçimde tanıtım ve reklam giderlerinin yüksekliği konusundaki uyarıları bu alandaki faaliyetler ödenen yüksek meblağlar da dikkate değerdir.
Ancak bu konulara ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi adına konuşan Önder Turmuş geleneksel hale getirdikleri biçimiyle olguları ele almak yerine Ak Parti’nin yaptıkları üzerinden açıklamayla sorunu cevapsız bırakmıştır. Önder Turmuş “pazarlık usulü” ya da “doğrudan temin” konusundaki iddialara cevap vermek yerine bu ihalelerin yasal olduğunu açıklamayı yeterli gördü. Harcamalar konusunda da yine Ak Parti ‘ili belediyelerin harcamalarını sıralayarak meşruluk aramayı yeğledi. Stratejik plan ve bütçe ile bir yıllık harcamalar arasında hiçbir bağlantı kurmadan konuşmasını sonlandırdı.
Denetim Raporu açıklamasının bu biçimi ve tartışmaların kısırlığını dikkate aldığımızda İki partinin kısır tartışmaları içinde usulüne uygun olarak düzenlenmiş resmi bir evrak olmanın ötesine geçmemiştir ve Kartallı vatandaşların sürecin bilgisini edinme imkanı olmamıştır.
Denetim raporu elimize ulaştığında ve faaliyet raporu da açıklandıktan sonra bütünlüklü ve bu kısır tartışmaların ötesinde Kartallı vatandaşlara daha nesnel bir değerlendirme yapma ve sunma imkanı bulacağızdır.
 

Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar