Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARI“MAHALLEMİ DİNLİYORUM”

“MAHALLEMİ DİNLİYORUM”

“MAHALLEMİ DİNLİYORUM”

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde İstanbul’da tüm toplumu saran demokrasi istemi öne çıktı.

Üst yapı kurumlarının topluma yabancılaşmasının görece daha az olduğu, yerel yönetimlerin de avantajıyla halk yönetime katılma istemini her koşulda dile getirdi. Hatta demokrasiden yana adaylar halkın katılımı için çeşitli örgüt biçimleri de sundular.

Bu gelişmeler oldukça önemlidir. Çünkü yerel yönetimlerin içinde bulunduğu kötü ve zor koşulları halkın katılımı ve halktan yana bir tutum almadan aşılamayacağı açıktır. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel tam da böylesi bir süreçte Kartal’da ‘Mahallemi Dinliyorum’ buluşmaları örgütleyerek önemli bir adım atmıştır.

2020-2024 stratejik plan çalışmalarını sürdüren Kartal Belediyesi, halkı yok sayarak masa başında gerçekçi olmayan kararlar almak yerine Kartallı vatandaşları da sürece kattı. Mahallelerde gerçekleşen halk toplantıları adeta demokrasi meydanlarına döndü. Yüzlerce kişinin katıldığı toplantılarda, 5 yaşındaki çocuk Kartallılar da 80 yaşındaki yaşlı Kartallılar da büyük bir heyecanla taleplerini ve önerilerini sundular. Hem de böylesi meydanlarda düşüncelerini açıklıyor olmanın verdiği coşkuyla.

Kartal’da yaşanan bu önemli gelişme kendi sürecini tamamlamalıdır. Vatandaşlar sadece düşüncelerini söyleyen değil, karar alıcılar haline de gelmelidir. İlk aşamada en azından her mahalle için öne çıkan talepler mahalle halkının onayına sunularak; Öncelikli ilk 5 talep belirlenebilir.

Demokrasi için olması gereken örgüt ve kurumlarımızın olmaması halkın karar sürecine katılmasında zorluklar doğuracağı açıktır. Ama gücümüzü bilimsel gerçeklikten ve halktan almayı esas alırsak; Zorlukları aşmanın yollarını bulabilir halkı karar alıcılar haline getirebiliriz.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı