Maltepe’de engelliler, taleplerini dile getirdiler

yazar:

kategori: ,

İstanbul Maltepe’de 10 -16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’nda gerçekleşen etkinlikte engelliler sözsel çözümler değil somut adımlar atılmasını istediler. Engelliler ve çölyaklılar taleplerinin madde madde somutladılar.

Yüksel Fırat/Maltepe

İstanbul Maltepe Cumhuriyet Meydanın’da engelliler ve çölyaklılar “Biz Birlikte Güçlüyüz Engelliler Platformu” ve engelli çocukları olan annelerden oluşan “Topuklu Zeybekler”in örgütlediği yürüyüş ve etkinlikle taleplerini bir kez daha dile getirdiler.

“Biz Birlikte Güçlüyüz Engelliler Platformu” ve “Topuklu Zeybekler”in çağrısıyla; Engelli Hakları ve Dayanışma Derneği ve Başkanı Erdoğan Arabacı, Engelli Aileleri ile Dayanışma Derneği ve Başkanı Fatma Filiz Tomar, Tomurcuk Kooperatifi ve Başkanı Gülser Özkan  Çölyak Dayanışma Platformu ve sözcüsü Ezgi Deniz Güneş, Okullarda Hayat Boyu Öğrenme, Mesleki Eğitim, Spor, Kişisel Gelişim Federasyonu ve Başkanı Tahsin Koç, Türkiye Emekliler Derneği Maltepe Şube Başkanı Canan Karadu ve yönetimi, Ardahanlılar Dernek Başkanı Yaşar Geler 7- Cumhuriyet Kadınları Derneği Maltepe Şube ve Başkanı Sibel Karaoğlu, CHP Adalar İlçe Engelliler Komisyonu Başkanı Ahmet Meşe,  Kapder Başkanı Filiz Sucu, Maltepe Belediyesi Meclis Üyeleri Saniye Kolu Açık, Eray Aydın, İsmail Polat, Hatice Yazıcıoğlu, Bağlarbaşı Mahalle Muhtarı Perihan Yüksel, CHP Maltepe İlçe Kadın Kolları Başkan Adayı Fidan Yıldız, etkinliğe katılarak güçlü bir dayanışma örneği sergilediler.

Tulum sanatçısı Filiz İlkay tulumuyla, tüm etkinliğe eşlik ederken, sanatçılar Seher Aksoy ve Necla Şan yorumları ile etkinliğe moral ve güç verdiler.

Biz Birlikte Güçlüyüz Engelliler Platformu Başkanı Tülay Düztaş’ın, etkinliğin sunuculuğunu üstlenen Sakine Demirci Akova’nın gayretleri dikkat çekerken engelli derneklerinin ortak basın metnini Erdoğan Arabacı okudu

Erdoğan Arabacı; “Engelli hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi, yaşamın her alanındaki ayrımcı uygulamaların giderilmesi, engelliliğin istismarına yönelik davranışlar ile mücadele edilmesi amacıyla farkındalık oluşturmak için paydaşlarımızla toplanmış bulunmaktayız” dedi.

Arabacı, “Toplumun duyarlılığını artırmak ye yöneticilerin dikkatini çekmek ve kronik hale gelen engellilerin sorunlarının çözülmesini istiyoruz.” diyerek sorunları tek tek somutladı:

1. Engellilerin kendileri ile ilgili konulardan, engelli sorunlarına hakim bu alandan tecrübeli ve liyakat sahibi kişilerin söz ve kanar sahibi almalarını istiyoruz.

2- Engelliler için sağlık raporları her kurumda geçerli sayılsın. Başka kuruma gidildiğinde engellilerden yeni rapor istenmesin. Tam tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık raporu bütün Kurumlarda geçerli sayılsın, engellilerin rapor çilesi son bulsun.

3. Engelli aylıklarında hane içi gelir kriteri kaldırılsın, engellinin kendi gelirine bakılsın.

4- Temsilde adalet istiyoruz.

5. Engellinin en büyük sorunlarından olan erişilebilirlik sıkıntısı giderilsin. Kentler engellilerin rahat yaşayabileceği hale getirilsin.

6. Engelli çocuklarına bakan annelerine evde sigorta ve emeklilik hakkı tanınsın.

Dayanışma Platformu ve sözcüsü Ezgi Deniz Güneş ise 9 Mayıs Dünya Çölyaklılar Günü sebebi ile şu üç temel talebi dile getirdi:

 1.  Çölyak hastaları için kafe, restoran vb. özel mekanları açılsın.

2. Çölyak hastalarına devletin ödediği miktarın çok yetersiz kaldığı, hayatın sürdürülebilmesi içi bu aylık meblağların insani yaşam düzey dikkate alınarak arttırısın.

3. Belediyeler periyodik aralıklarla çölyaklı hastalara glutensiz gıda desteği versin.

Basın açıklamasının ardından etkinlik açıklamalar ve müzikle devam etti. Koordinatörlüğünü Tülay Düztaş’ın yaptığı  engelli çocukları olan annelerden oluşan “Topuklu Zeybekler”in folklor gösterisi ayrıca alkışlarla büyük bir beğeni aldı.

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir