Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELMeral Akşener-Özgür Özel görüşmesi: Bazı yerlerde iş birliği GİK'e sorulacak

Meral Akşener-Özgür Özel görüşmesi: Bazı yerlerde iş birliği GİK’e sorulacak

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in görüşmesinde yerel seçimlerde bazı yerlerde iş birliği teklifinin İYİ Parti Genel İdare Kurulu’na sorulması kararı alındı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “yerel seçim iş birlikleri” gündemli görüşme gerçekleştirdi.

İYİ Partide gerçekleşen ve yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, CHP’nin yerel seçimler için iş birliği teklifinin İYİ Parti Genel İdare Kurulu’na sorulması kararı alındı.

Görüşmede Özel’e CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi ve Gökhan Zeybek ile Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın; Akşener’e de İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Oktay Vural, Burak Akburak, Ayfer Yılmaz ile Grup Başkanı Koray Aydın eşlik etti.

Heyetler arası görüşmenin ardından iki liderin baş başa kısa bir görüşme de yaptığı aktarıldı.

“YEREL SEÇİME YÖNELİK İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLUP OLAMAYACAĞIMIZI SORDUK”

İki Genel Başkan, görüşme sonrası kameraların karşısına geçti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Görüşmede tabii ki çok önemli değerlendirmeler yaptık ama ziyaretimizin özü ve özeti şuydu: İYİ Partinin kamuoyunca da bilinen, bizim tarafımızdan da saygıyla karşılanan bir Genel İdare Kurulu kararıyla tüm seçim bölgelerinde yerel seçime kendi adaylarıyla girmeleri noktasında bir irade beyanları, alınmış bir kararları vardı. Biz bu ziyaretimizde bu karara saygılı olduğumuzu, o yüzden yerel seçimlere yönelik bir somut teklifle değil ancak yerel seçimlerde daha önceden de ifade etmiştim; ittifak kelimesi yoruldu. İttifak kelimesi kalabalıkları uzun süren toplantıları çağrıştırıyor Ama yerel seçim biraz daha esnekliği, hızlı karar vermeyi ve ikili iş birliklerini gerektiriyor. Biz İYİ Partiye önümüzdeki yerel seçimde, yerel seçime yönelik iş birliği içinde olup olamayacağımızı, böyle bir GİK kararının yeniden GİK tarafından gözden geçirilip geçirilemeyeceğini, bizim alınmış kararlara saygılı olduğumuzu ama eğer mümkün olursa bundan sonraki süreçte yerel seçime yönelik bir iş birliği için partilerimizin görevlendireceği kişilerin birlikte çalışma imkanının yaratılıp yaratılamayacağını sorduk ve Sayın Genel Başkanımızdan bu konuda bir cevap aldık.”

Özel, bu kısa değerlendirmesinin ardından sözü Akşener’e bıraktı.

“BU SORUYU GİK’E SORACAĞIZ”

Akşener de “Öcelikle tekrar hayırlı olsun CHP Genel Başkanlığınız, Allah utandırmasın” dedi ve şöyle devam etti:

“Bizim bir kararımız var; 81 ilde tek başımıza seçime girmek şeklinde. O konuyu; Genel İdare Kurulu’nda ‘Tekrar bizim iki siyasi parti olarak, hiç değilse bazı yerlerde iş birliği yapabilir miyiz’ sorusunu, bir soruyu; ‘Acaba Genel İdare Kurulu’na tekrar bu soruyu götürebilir misiniz’, özü bu esasında özetlersem. Biz de arkadaşlarımızla konuştuk. Pazartesi günü biz doğal olarak GİK’i toplayacaktık zaten. Orada bu soruyu GİK’e soracağız. Onlar nasıl bir cevap verecek, o zaman göreceğiz.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı