Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaGENELMetin-Kemal Kahraman kardeşlerden dört yeni albüm

Metin-Kemal Kahraman kardeşlerden dört yeni albüm

Metin-Kemal Kahraman kardeşlerden dört yeni albüm

Metin ve Kemal Kahraman kardeşler, pandemi sürecinde kaydettikleri beste ve derlemeleri, dört albümde yayımlayacak.

Metin ve Kemal Kahraman kardeşler, 1993 yılında yayımladıkları “Deniz Koydum Adını” isimli ilk albümlerinden itibaren hem özgün besteleri hem de Dersim kültür bölgesine ait geleneksel eserleri örnekleyen çalışmalarıyla dinleyicilerle buluşuyor.

Uzun yıllardır özgün bestelerden bir albüm yayınlamayan Metin ve Kemal Kahraman, biriken besteleri ve derlemelerini pandemi sürecinde kaydetti. Sanatçılar, 4 albüm olarak tasarladıkları çalışmaları sırasıyla yayınlayacak.

SÜMBÜLTEBER ABLÜMÜNDEN İLK ŞARKI EY KÖR DİNLEYİCİ İLE BULUŞTU

Metin-Kemal Kahraman, Sümbülteber isimli albümlerinin ilk şarkısı Ey Kör ile dinleyicilerinin karşısına çıktı.

Ey Kör bir Ömer Hayyam rubaisi, Mustafa Yılgör bestesi. İlk kez 90’lı yılların sonunda, bizzat Mustafa Yılgör’ün kurucuları arasında yer aldığı Grup Buse tarafından seslendirilmiş. O yıllardan itibaren Kahraman kardeşlerin de özellikle dost ortamlarında, bazen de konserlerde severek söyledikleri bir şarkı olarak repertuarlarına girmiş.

Grup Buse’nin elektronik bir düzenleme ile mistik efekt sesler üzerine kurduğu icra Metin-Kemal albümünde, Metin Kahraman’ın yazdığı final bölümüyle beraber daha melodik ve tamamen akustik bir yorumla karşımıza çıkıyor.

ARAŞTIRMA DERLEME ÇALIŞMALARI 

Araştırma- derleme albümlerinin her birinin 5-6 yıl gibi uzun süreler alması sebebiyle Metin-Kemal Kahraman’ın özgün bestelerinden oluşan çalışmalar geri plana düştü.

Metin- Kemal Kahraman bu birikmiş eserleri pandemi sürecinde kayıt etmeye başladı ve 4 albüm olarak tasarladıkları bir çalışma sürecine girdi.

Bu albümlerden ilki, özgün bestelerden oluşan Sümbülteber.

Toplam 10 eserden oluşan bu albümde sözlerini kendi yazdıkları şarkıların yanında, Ömer Hayyam gibi klasik, Turgut Uyar, Metin Altıok gibi çağdaş şairlere ait şiirlerden yaptıkları besteler yer alıyor.

Şarkıların tek tek yayınlanacağı Sümbülteber’i, türkü ve deyişlerden oluşan Telden Tele takip edecek…   

İLK ALBÜM DENİZ KOYDUM ADINI                                    

Metin-Kemal Kahraman, 1993 yılında yayımladıkları Deniz Koydum Adını isimli ilk albümlerinden itibaren hem kendi özgün besteleri hem de Dersim kültür bölgesine ait geleneksel eserleri örnekleyen albümleriyle tanındılar.

Kendi bestelerinden oluşan; 1993 yılında Deniz Koydum Adını, 1995 yılında Renklerde Yaşamak, 1999 yılında Ferfecir, 2002 yılında Meyman, 2012 yılında Oğul isimli albümler, bir yandan da zengin Dersim sözlü literatürünü örnekleyen, 1995 yılında Yaşlılar Dersim Türküleri Söylüyor, 1999 yılında Deniz ve Ercan / Gırnata – Davul, 1999 yılında Zeynel Kahraman / Melem Tıya / Merhem Sensin, 2001 yılında Sürela / Kızıl Nurlu,  2006 yılında Çeveré Hazaru / Binler Kapısı 2010 yılında Saé Moru / Şahmaran, 2018 yılında da Maviş Güneşer solo çalışması olarak  Ax de Vaji / Ah Hadi Söyleyeyim isimli albümleri yayımladılar. 

Evrensel Gazetesi/İstanbul

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar