Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELMUAMMER ÇELEBİ; "BEN ÖRGÜTÜN ADAYIYIM"

MUAMMER ÇELEBİ; “BEN ÖRGÜTÜN ADAYIYIM”

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediyesi aday adaylığını açıklayan Muammer Çelebi; “Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yaparken asla kendimizi değil geleceğimizi değil, Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleceği ve bekasını düşünerek Türkiye’nin geleceğini ve bekasını düşünerek siyasetin yaparız.”

Kartal/Yüksel Fırat

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediyesi aday adaylığını açıklayan Muammer Çelebi gerçekleştirdiği basın toplantısında aday adaylığını ilk olarak basınla paylaştı. Önümüzdeki Cumartesi günü ise başvurusunu Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Mert Polat’a sunacak.

Muammer Çelebi, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı olarak görev yaptığı sürece atıfta bulunarak; “Cumhuriyet Halk Partisi, 2019 seçimlerinde 25 yıl sonra İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’ni Sayın Ekrem İmamoğlu’yla birlikte kazandı. Tabii o günkü Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu önderliğinde iyi başarı elde ettik. Kartal’da da genç bir arkadaşımızı, Gökhan Yüksel’i iktidara taşıdık. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yaparken asla kendimizi değil geleceğimizi değil, Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleceği ve bekasını düşünerek Türkiye’nin geleceğini ve bekasını düşünerek siyasetin yaparız. O gün de bu duygularla siyaset yaptık ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara taşıdık.

BEN ÖRGÜTÜN ADAYIYIM

Çelebi, neden aday adayı olduğunu ise; Kartal’da Cumhuriyet Halk Partisi olarak zaten iktidarız. Ama belediye başkanlığı noktasında daha da ileriye taşınmak için yeni bir vizyon, yeni bir misyon, yeni bir belediyecilik anlayışıyla belediye başkanlığına adayım.

Bu adaylığını tabii taçlandıracak örgütümdür. Ben örgütün adayım, örgüt arkadaşlarımızın beni desteklemesi ve orada görmesi nedeniyle ben adayım. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Örgütü bu anlamda arkamdadır. Cumhuriyet Halk Partisi Kartal örgütünde arkadaşlarımız, siyaset yapan arkadaşlarımızın desteğiyle, isteğiyle ben Cumhuriyet Halk Partisi adına belediye başkan aday adayıyım. Burada beni destekleyen, beni burada görmek isteyen tüm arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler ediyorum.

Çelebi parti içi birliğe ve halkla buluşmaya dikkat çekerek; “Siyaset uzun soluklu bir iştir. Kısa soluklu bir iş değil. Hepimiz bu uzun soluklu işin içinde birçok işler yapmışızdır. birçok beğeniler kazanmışızdır. Benim en çok gururlandığım şudur ki: Ben 2 yıl Kartal’da Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı yaptım, süre sonunda aday olmadım. Aday olmayışımla birlikte tabii ki bir içe kongresi yaşadık. Başka aday arkadaşlarımız çıktı. Kongresinde belki de Kartal tarihinde ilk olarak bir ilçe başkanı tüm salon tarafından ayaktan alkışlandı. Bu benim için bir gurur kaynağıdır.

Neden? Çünkü, ben Kartal’da bir siyasi bütünleşmeyi sağladım. Hem içeride hem dışarıda.  Ben ilçe başkanı olurken o gün elbette ki kendi içimizde de az da olsa sorunlarımız vardı. Ama asıl mesele sokakla buluşmaktı, Kartal halkıyla buluşmaktı. Biz o dönem 2 yıl içerisinde Kartal halkıyla çok güzel bir kucaklaşma yaşadık. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kartal halkıyla en üst düzeyde, en doğru şekilde Kartal halkıyla buluşturduk. Aynı zamanda kendi içimizdeki yapısal sorunlarımızı çözdük. Ekipçe birbirine küs olmayan bir örgüt oluşturduk. Benimle birlikte teşkilat örgütümüzle bunu gerçekleştirdik. Bir koordinatör, aktör ve komutan olarak birinci görevimizin bu olduğunu düşündük. Çünkü siz siyasette barış ve huzuru getiremezseniz toplumdada barışı ve huzuru getiremezsiniz.

‘HALKA, CHP ÖRGÜTÜNE YÜZÜ DÖNÜK BİR BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM VE 4. YILDA HESAP VERECEĞİM’

Benim bundan sonraki şiarım da bu olacak. Kartal’da halka yüzü dönük, toplumunu halkına yüzü dönük, CHP örgütüne yüzü dönük bir belediye başkanı olacağım ve içinizden olacağım. Ve ben belediye başkanı olarak atanırsam ki atanacağıma eminim. Ki kazanacağıma da eminim. Bana bu görev verilirse örnek bir belediye başkanı olarak 4 yıl sonra kaşınıza çıkacağım. 5 yıl sonra değil. Çünkü 5 yıl sonra göreviniz zaten bitiyor, halkınızda örgütünüzde sizi yeniden değerlendirecektir.

Başarılı olmanın kriterleri vardır, ben her şeyden önce CHP üyesi ve neferi olarak belediyeciliği hem kamusal anlamda hem siyasal anlamda hem de sokakta ve toplumda ben üst düzeyde yönetebileceğime inandığım için adayım.

Siz sadece bir tarafın, bir kesimin, bir yandaşın belediye başkanı olursanız orada başarı da gelmez, orada halkı ve toplumu mutluda edemezsiniz. Ama ben size şunun sözünü veriyorum. Ben Kartal’da 483.000 nüfuslu kentimizin tüm vatandaşlarının belediye başkanı olacağım. Bunu da liyakatıyla, samimiyetiyle, vicdanıyla, duygularıyla hareket edeceğimi bilmenizi istiyorum.

Çünkü belediye kurumsal bir yapıdır. Bu kurumsal kimliği en iyi noktada yaşatmak ve yönetmek önemlidir. Siz kurumu kurumsallığı ön plana almazsanız belediye başkanlığı yapamazsınız, siz toplumla buluşmazsanız belediye başkanlığı yapamazsınız, siz halkınızla örgütünüzle buluşmazsanız belediye başkanlığı yapamazsınız. Belediye başkanı bir maestrodur, bir şeftir, bir koordinatördür.

“HALKIN İÇİNDE OLACAĞIM”

Ama iyi bir kadro ile yönetebilir. KuRumsallığı ön plana çıkarır, bu kurumsallığı ön plana çıkaracağıma, toplumla bütünleşeceğime, her gün her dakika her saniye halkın içinde olacağım. Bu Muammer Çelebi olarak benim ve bana destek veren CHP’nin sözüdür. Bu anlamda arkamda olan herkesin sözüdür. Bu anlamda bana inanan, güvenen tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Çünkü bu bir iddiadır. Siyasette bir iddiadır. Aynı zamanda yönetmekte bir iddia işidir. Sizin iddianız yoksa prensipleriniz yoksa perspektifiniz yoksa siz bir kurumu yönetemezsiniz.

Şimdi Ekrem Başkan 25 yıl sonra İstanbul’a belediye başkanı oldu. Zaman zaman karşı duruşlar, memnuniyetsizlikler oluyordur. Gerçekten İstanbul’da şu ana kadar en başarılı işleri yapmış, herşeye rağmen, her türlü engellemelere setlere rağmen İstanbul’da en başarılı belediye başkanlığı sürecini yönetiyor. Ve Kartal’da 25 yıl sonra hak ettiği yatırımları aldı. 2019 yılına kadar Kartal, Ak Parti iktidarı döneminde dahi hakettiği değeri almıyordu. Ama inanıyorum ki Kartal bu değeri ikinci beş yılında alacaktır. Ben belediye başkanı olursam tüm Kartal kamuoyuna şunu iddiayla söylüyorumki bugüne kadar aldığı yatırımların en az 3-5 katını 4 yıllık süreçte Kartalla buluşturacağım.

Belediyeciliğin asli bir görevi vardır. Nedir? Belediyecilik yatırımları; alt yapı, üst yapı, planlamadır, imardır, şehirciliktir. Bunlar belediyeciliğin asli unsurudur. Ama belediyeciliğin farklı unsurları da vardır. Sosyal belediyecilik, halkçı belediyecilik kavramlarını biz sonuna kadar Kartal’da işleteceğiz. Evet bugün işletiliyor ama ben diyorum ki, bunu beş gömlek yada on basamak yukarı taşıyacağım. Bu bir iddia işidir.

“KARTAL HALKININ MUTLU OLACAĞI İŞLER YAPACAĞIM”

Kartal halkının mutlu olacağı işler yapacağım. Hayali projelerle karşınıza çıkmayacağım. En basitinden sahilden Aydos’a teleferik yapacağım ya da denizin ortasına akvaryum yapacağım, gibi uçuk projelerim olmayacak. Bu Kartal halkını, evdeki kadını, emekliyi, üniversite öğrencisini, işçi akadaşların sorunu mu, değil. Biz kentte huzurlu ve kaliteli bi yaşamı inşa edersek sosyal projelerimizle, ki sizin karşınıza sosyal projelerle geleceğiz. Kartal halkını mutlu edecek, onun hem vicdanına gönlüne dokunacak hemde ekonomik anlamda onu rahatlatacak. Ekibimiz projeleri hazırlıyor. Cumartesi yetişirse adaylık başvurumu İlçe Başkanı Mert Polat’a yaparken sizlere açıklayacağım. Burada as olan bizim yapacaklarımız. Şu an burada aday değilim, aday adayıyım ve aday adayı olan arkadaşlarımızda var. Onlarada saygısızlık olmasın. Ben şu an aday adayıyım. Ama bu bir iddia işidir. CHP örgütü ve yöneticileri, Sayın Genel Başkan Özgür Özel Başkanımız olmak üzere görevin bana tevdi edileceğini düşünüyorum. Arkanızda doğru bir yapı varsa, örgütünüz ve sizi destekleyenler varsa, siz topluma güven veriyorsanız tabi neden olmasın. Olmaması için hiçbir neden yok.

Ben yaklaşık 40 yıldır Kartal’da yaptığım işlerle, duruşumla, insan ilişkilerimle, toplumsal ilişkilerimle, STK’larla, odalar sendikalarla buluşmamla, oradan aldığım ilgi sevgi beni bu noktaya getirdi. İnanıyorum ki, bunlarla bundan sonraki STK’larla, Kartal kamuoyuyla çok daha güzel işler yapacağız.

“MAKAM KAPIM HER ZAMAN AÇIK OLACAK”

Belediye Başkanı olduğum günden itibaren makam kapım her zaman açık olacak, randevu olmayacak. Ben insanların, STK’ların, odaların, sendikaların sorunlarını makamlarında dinleyeceğim. Halkla sokakta kucaklaşacağım, sokakta buluşacağım, Halkla yürüyeceğim. Şeffaf, katılımcı bir yönetim sergileyeceğim. Kamusal kimliğin olmazsa olmazı, şeffaf ve nitelikle dönüştürmek şarttır, çünkü bir şirket yönetmiyorsunuz. Şu anki belediyemiz o anlamda şeffaf, bir çok platform ile yaptıklarını paylaşıyor ama, ben bunu profesyonel anlamda tüm Kartal halkıyla paylaşacağım.

“İŞÇİLERİN EMEKLERİNİN HAKKINI VERECEĞİM”

Tüm belediye işçisi arkadaşlarımızın maaşlarını onlar istemeden önce, emeklerinin hakkını ne ise sözleşme dönemi gelmeden vereceğim. Onların emeği ödenmez bu yüzden o arkadaşlarım bilsin ki hepsi bana eşik mesafede olacak, hiçbiri bana yandaş olmayacak. Bu çok kıymetlidir. Bana yakın, ona yakın, benim adamım, senin adamın bana yanlış, bana terstir. Ben yeri gelecek onlarla çay içme ihtiyacı duyacağım.

Görevlendirilirsem örnek bir belediye başkanı olacağım. Tüm halkla güzel bir diyalog, birlik beraberlik geçireceğiz. 4 yıl sonra başarılı bir belediye başkanı olarak karşınıza çıkacağım. Yapamazsamda gereği neyse onu yapacağım. Kamusal alanda başaramayanın diğerinin önünü açması gerekir. Siyasettede kamusal alanda da olması gereken budur.

Her ay performans alacağız, performans olarak başarılı olanlar yönetici olarak kalabilir. Şu ana Türkiye Devletinin Bakanlıklarında başarılı başarısız bir sürü insan var. Ama hiçbiri ile ilgili performans kriterleri uygulanmıyor. Neden? Size yakın olduğu için mi? Yandaşınız olduğu için mi? Akrabanız olduğu için mi? Eğer siyaseti ve kamuyu vicdanlı yönetmek istiyorsanız, özel sektör nasıl başarılı kılıyorsa sizde kamusal anlamda bunu başarmak için performans kriterlerini belirlersiniz, üç ayda bir altı ayda bir süreçleri değerlendirirsiniz.

Tabi bunu kadronuzla yaparsınız. Orada çok doğru bir kadro oluşturacağım. Donanımlı arkadaşlarımız var. Buna emin olun. Hazırız. Çünkü Belediye başkanı ve onlarca müdürlük var. Hukukçusu, mimarı birçok alnı var. Belediye başkanı buralara iy yönetecek kişiyi getirir, onlar yönetir, siz koordinatör olarak bunu yönetirsiniz. Sosyal anlamda da belediyeyi halkla buluşturursunuz. Bunu yapabilecek kabiliyetteyim, biz arkadaşlarımızla birlikte bunu, Kartal Belediyesi kadrosuyla, Kartallı arkadaşlarımızla, gençlerimizle hizmet edeceğiz. Ankara’dan bilmem kimin yeğeni olmayacak. Kartallı birisi olacak.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı