Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELMünevver Kızıl Destek İstiyor

Münevver Kızıl Destek İstiyor

Eski erkek arkadaşı tarafından 6 yıldır sürekli olarak tehdit ve taciz edilen 32 yaşındaki Münevver Kızıl’ın açmış olduğu dava yarın (10 Nisan) saat 9.30’da Kartal Adliyesi’nde görülecek.

“Altı yıldır adliyelerden çıkmıyorum, artık bitsin” diyen Münevver Kızıl, kadın örgütlerine dayanışma çağrısında bulunuyor: “Bütün kadın örgütlerini, sivil toplum örgütlerini ve basını bana destek olmaya çağırıyorum” diyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2019 Mart raporu Münevver Kızıl ile dayanışmanın ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) 2019 Mart ayı raporuna göre, 27 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

KCD, 2019 Mart ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Basına yansıyan ve kendilerine doğrudan gelen başvurular üzerinden hazırlanan raporda, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin basına yansıyanlardan daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Mart ayında 27 kadının öldürüldüğünün belirtildiği raporda, cinsel şiddet ve çocuk istismarının devam ettiği ifade edildi.

Ocak 2019’da HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, eski erkek arkadaşı tarafından tehdit ve tacize maruz kalan Münevver Kızıl’ın 44 kez yaptığı başvuruların cevapsız kalmasını Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a sormuştu.

Gülüm, Münevver Kızıl’ın, maruz bırakıldığı tehdit ve tacize karşı yaptığı başvuruların cevapsız kalmasının kendilerine intikal ettiğini söylemişti. Gülüm, Münevver’in S. Tanko hakkında 44 kez suç duyurusunda bulunduğunu, 15 dava açıldığını, 4 dava hakkında yetkisizlik kararı verildiğini, 6284 Sayılı Koruma Yasası gereğince kısa süreli ve 17 kez verilen uzaklaştırma kararının fail tarafından her seferinde ihlal edildiğine dikkat çekmişti.

Gülüm, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltmişti.
* Şiddet mağduru olan Münevver Kızıl’ın korunması ve Münevver Kızıl’a yönelik şiddetin önlenmesi için Bakanlığınıza bağlı ilgili birimlerce alınan tedbirler nelerdir?
* Kolluk kuvvetleri, Münevver Kızıl’ın başvurusunu takiben hızla 6284 sayılı yasada alınan kararların koruma gereklerini yerine getirmiş midir? 
* Münevver Kızıl’a psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmiş midir?
* Halen tehdit edilen ve can güvenliği olmayan Münevver Kızıl’ı korumak için tedbir alacak mısınız?

Ancak sürece ilişkin olumlu en ufak bir gelişme yaşanmadı.

‘MÜNEVVER KIZIL ÖLÜMLE TEHDİT EDİLMEKTEDİR’

Münevver’in başvurduğu İstanbul, Pendik, Çınardere karakolunda görevli polislerce ciddiye alınmadığını aktaran Gülüm, Münevver’in bu nedenle can güvenliğinin olmadığını ve tehditlerin ısrarla sürdüğünü kendilerine aktardığını söyledi. Gülüm şunları kaydetti: “2013 yılında başlayan şiddet ve ölüm tehditlerinin halen devam ettiği, Münevver Kızıl’ın eski erkek arkadaşının hakaret, şantaj, telefonla taciz ve tehditlerine maruz kaldığı, bu nedenle ağır travma ve stres bozukluğu yaşadığı, bu durumun çocuğu ile birlikte gündelik yaşantısını sürdüremez hale gelmesine, çalışamamasına sebep olduğu bildirilmektedir. Açılan tüm dava ve soruşturmalara rağmen sanık tutuklanmamış ve gerekli önleyici tedbirler alınmamış olduğundan, sanık Münevver Kızıl’ı ölümle tehdit etmeye devam etmektedir.”

Evrensel Gazetesinden Elif Ekin Saltık’a Ocak ayında konuşan Münevver Kızıl süreci şöyle aktarmıştı:

Tuzla Serbest Bölgede faaliyet gösteren Ismaco fabrikasında çalışırken sendikalaştıkları için işten atılan işçilerden biri Münevver Kızıl. Konuşkan ve dirençli bir kadın. Bu direnci sadece fabrikadaki çalışma koşullarına karşı değil, yıllardır kendisini tehdit eden adama, defalarca başvurduğu devlet kurumlarının vurdumduymazlığına karşı da gösteriyor. 

2011 yılında taksi şoförlüğü yapan Seyfettin Tanko ile bir buçuk yıllık bir birliktelik yaşamış. Bu süre zarfında Tanko’nun sık sık sergilediği tutarsız davranışları, tutmadığı sözleri, yalanları nedeniyle ayrılık kararı almış. Daha önce de ayrılık kararı aldığını ancak “ikna edildiğini” söyleyen Kızıl, aldatıldığını da öğrenmiş sonradan. Tam da işten atılıp direnişe geçtikleri dönem, 2013 yılının mart ayında Tanko’dan da ayrıldığı dönem Münevver Kızıl’ın. 

Ondan sonra başlayan şiddet ve ölüm tehditlerinin, yıllardır bitmek bilmediğini söylüyor: “Neredeyse altı senedir şiddetin, ölüm korkusunun ardı arkası kesilmedi. Bana yapılanlar anlatmakla bitmez; tehdit, hakaret, öldürme teşebbüsü, şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlal… Adıma sahte kimlik düzenleyip hat alma bile var. Benimle alakası olmayan bu GSM hatları nedeniyle bin 500 lira para cezası bile aldım.” 

‘GÜVENDE DEĞİLİZ’

Seyfettin Tanko’nun, 2014 yılında Maltepe Meslek Hastalıkları Hastanesinde yattığı sırada evine girip elektriği kaçak bağladığını ve kendisini ihbar ettiğini anlatıyor Kızıl. 2015 yılında kamyonetini üzerine sürerek kendisini öldürmeye teşebbüs ettiğini, 13 yaşında olan kızını öldürmekle tehdit ettiğini… Sosyal medyada Münevver Kızıl adına hesaplar açıp, telefonlarını paylaşıp isteyen erkeklerle birlikte olabileceğini yazdığını… Fotoğrafını bastırıp üzerine dağdan indiğini, terörist olduğunu ve fuhuş yaptığını yazarak bunları Münevver’in ve kız kardeşinin yaşadığı mahallelere astığını… 

Fotoğrafları ağlaya ağlaya topladığını belirten Kızıl, “Ve bu dosyadan sadece mala zarar verme davası açıldı” diye yakınıyor. Anlattıkça yeniden yeniden yaşadığı bu olaylar karşısında düştüğü çaresizlik nedeniyle intihar teşebbüsünde bile bulunmuş. “Şu an yeniden hayata dönme savaşı veriyorum. Kendimizi hiçbir şekilde güvende hissetmiyoruz” diyor.

‘DEVLETE DEĞİLSE KİME SIĞINAYIM!’

Kolluk kuvvetlerine ve yargıya başvurduğunda karşılaştığı tutumdan da şikayetçi. “Hukukun ne kadar erkek egemen davrandığını görüyorum. Bana destek olmak için gelen kadın arkadaşlarım duruşma salonuna alınmıyor. Hakim kadın olsa dahi sanıktan yana tavır gösteriyor. Gerçek adalet sağlanmıyor. Müştekinin mağduriyetinin üstüne bir de yargı kurumları mağdur ediyor” diyen Kızıl, yine de yılmadan, her seferinde karakola gidip suç duyurusunda bulunmuş. 

Karakolda karşılaştığı tutuma karşı tepkisini ise şöyle dile getiriyor: “Ağlaya zırlaya burnumu çeke çeke Pendik Çınardere Karakoluna gittiğimde polisin alaycı gülmesi, konuşması, ‘Ooo Münevver Hanım, siz burayı ikinci eviniz bellediniz’ demesi benim bu devlete güvenimi sarsıyor. Ben devletin kapısına sığınmayacaksam kimin kapısına sığınayım! Ölmem ya da öldürmem mi gerekiyor? Benim de kızımın da can güvenliği yok ve başımıza herhangi bir şey gelirse bunun failleri bellidir. Seyfettin Tanko ve ağabeyi Mehmet Tanko. Ben şu an Mehmet Tanko tarafından da tehdit ediliyorum. Ve bundan Türkiye adalet sistemi de, kolluk güçleri de sorumludur.” 

KADIN ÖRGÜTLERİ VE BASINI DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORUM

“Beş buçuk yıldır adliyelerden çıkmıyorum, artık bitsin” diyen Münevver Kızıl, kadın örgütlerine dayanışma çağrısında bulunuyor: “Bütün kadın örgütlerini, sivil toplum örgütlerini ve basını bana destek olmaya çağırıyorum. Beş buçuk senedir adliye kapılarında resmen sürünüyorum. Oturduğum apartmanda komşularım bana kötü gözlerle bakıyor, ‘İmza toplayalım, attıralım’ diyorlar. Bu sadece benim olayım değil, ben bütün kadınların hikayesinin içindeyim. Hâlâ şiddete, ölüm tehdidine maruz kalan kadınlar var, hem onların çığlığı olmak istiyorum hem de hiçbir kadın susmasın diyorum.” 
 

 
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı