Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATNeyin tanıklığını yaptığımız önemlidir.

Neyin tanıklığını yaptığımız önemlidir.

Olcay KASIMOĞLU

Neyin tanıklığını yaptığımız önemlidir.

Bizi bir arada tutan ve bizi ortak değerlere çağıran sanatın bütün kollarını minnetle kutsuyorum.

Şiirin, hikayenin,romanın, resmin, fotoğrafın, heykelin olduğu her yerde sanat kokar. Bu kokuların biricik sahibi sanatçıdır.

Sanatçının engin düşleri, yenilikçi düşünceye olan açlığı, edinimleri ve en değerli sezgisi; bu kokunun mayasıdır.

‘’Bugün dünyamız,sermaye düzeninin yasalarına göre yöneltilmekte ve bu düzenin temeli, üretim ve tüketim ilişkisine dayanmakta artık. Hiçbir şey, ama hiçbir şey bu düzenin dışında değil.

Eğitim, sağlık,bilgilenme, teknoloji, din, aşk, ahlak, edebiyat, sanat ve aklımıza gelen her-şey bu düzenin, bu çarkın içinde yeniden anlam kazanıyor. Böyle bir devinimin hiş kuşkusuz sağlıklı işleyebilmesi için halden bilene, hali okuyabilene, halden anlayabilene ihtiyacı var.

Özellikle sanatın, bir hesap ya da bir usa vurma işi olmadığının farkındayız. Sanat var oldukça, bilinçle beslendikçe; doğanın ve insanın yoldaşlığı da daim olacak…

Çağdaş değiş-imsel anlayışın önünü açan, bu ütopyanın gerçekleştirilmesine katkıda bulunan sanat aynı zamanda aydınlanmadan yana olmayan kanemicileri rahatsız eder.

Böyle bir rahatsızlığı bertaraf etmenin, bu kokuşmuş hayattan sıyrılmanın en güzel yolu yine sanattan geçiyor. Ve üretiyorsa insan,gelişime; döngünün ilahi iradesiyle katkı veriyorsa, büyük girdaplardan uzak, bilim ve sanatla beslendikçe; doğanın ve insanın yoldaşlığı daim olacak.

Düşünce ve duyguların bir arada eylemlere yönelmesi, bu hayatımızın en önemli noktalarından biridir. Bizi bağımsız, aydınlanmış, sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler yapar.

Gördüğünü anlamak,yorumlamak, empatı ayağını kullanmak ne kadar önemliyse, duygu ve düşünceleri sanatla anlatmak da bir o kadar önemlidir.
Çünkü sanatçının kapasitesini o sanatçının bilinci belirler.

Değerli dostum Raif Zorlu’ da kendine özgü, bağımsız, insana ve yaşama değer katan bir yetkinlikle kendini sanatıyla donatmış. 21.yüzyıl her ne kadar teknoloji çağı olma yolunda ilerlese de insanlar her zaman sanata aç ve susuz olacak. Bu açlığı ve susuzluğu ancak şairler,ressamlar ve yazarlar çare olabilecek ama gerçekten işin bilincine varmış olanlar.

Değerli üstadım Raif Zor’u uzun yıllardır tanıyorum.
Sadece sanat üreten değil aynı zamanda insanlara uzattığı cömert eliyle, vicdanı ve merhametiyle,dostluğuyla bizlere her zaman umut aşılamıştır. Bunu çok önemli buluyor ve önemsiyorum.

Çünkü sanata gönül verenlere de yol gösterici olmakta bir sanattır. Bu insanı boyutuyla sanatı taçlandırmaktır. Hayatımda her zaman özel bir yeri olacak olan üstadım Raif hocam, bana verdiğin maneviyata her zaman müteşekkürüm.

Dünyamız insan eliyle kirletilirken; İki yüzlü, içtenliğini yitirmiş dostluklar, çıkarcı ilişkiler, onursuz davranışlar, insan yüreğini incitiyor.
Susmanın sınırını tüketiyoruz, tiksindiriyor ucuz çıkar ilişkileri. Savaşlar ve doymak bilmez insan hırsları örseliyor ömrümüzü. Sanatı sığ sularda boğmaya çalışanlara karşı her zaman tetikte olacağız.
Bu tetik Raif hocamızın fırçası, kalemi, ahlakı tavrı, duruşu ve bilincidir. Hani, kendilerini de kıskanmıyor değilim, bu kadar yetenekte bir kişiye verilmez ki tanrım.

Olsun bizde idare edeceğiz bize sunulanla… iyi ki varsın, iyi ki bu dünyaya iz bırakacak olanlar-dansın.

Ardahan Kültür ve Sanat Platformu ve Ardahan eğitim ve kültür derneği olarak kendisini yalnız bırakmadık.

Sanata kattığın değer ve emeğe, bilincine, insanı duyarlılığına kendim olma adına teşekkür ediyor;
Düş dünyamızı besleyen, insan bahçemize değer katan, üreten ve yaşama incecik dokunuşlar bırakan bütün edebi paylaşımları saygıyla selamlıyorum.

Şair Olcay Kasımoğlu’nun Raif Zor “Cuamlıkızık Resim Sergisi” açılışında yaptığı sunum.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı