Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaGÜNCEL"Orçulluyuz Bir Çulluyuz"

“Orçulluyuz Bir Çulluyuz”

“Orçulluyuz Bir Çulluyuz”

Kartal/ Yüksel Fırat

“Orçul Kalkındırma Projesi” panelinde bir araya gelen Orçullular “Orçulluyuz Bir Çulluyuz” duygusunu ve heyacanını yaşadılar.

Erzincan Refahiye’in 38 köyünü kapsayan Orçul bölgesi köyleri “Bir Sevdadır Orçul”, “Orçul Kalkındırma Projesi” panelinde buluştu. Yakacık Kültür Merkezinde gerçekleşen panelde Orçul Kalkındırma Projesi Ekibinden, Dr. Öğretim Üyesi Sevda Altunbaş, Akdeniz Kadın Girişimcileri Koop. Başkanı Kezban Kaya, Uygulamalı Felsefe Hocası Ümit Çelik projenin amacı ve gelinen aşamaya ilişkin birer sunum gerçekleştirdiler.

Kendileride Orçullu olan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Elif Bulut Gezen, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Yasin Ünder, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanı Erdal Kıskanç, köy muhtarları ve heyetleri ile vatandaşların ilgi gösterdiği panelde bölgenin doğal yapısını bozmadan yapılabileceklere ilişkin somut konular ve hedefler tartışıldı.

Fotoğraf: Yüksel Fırat/ Kartal’ın Sesi

Panelin açılış konuşmasını da yapan Ümit Çelik, ” Güzel köylerimizin oluşturduğu Orçul’umuzun ekonomik ve kültürel kalkınması için hep beraber başlattığımız çalışmamız belli bir aşamaya geldi.” dedi. Çelik Orçul’da üretim yapılacak bitki türlerinin, toprak yapısının ve bölge potansiyelinin yerinde incelendiğini ve kurumlardan bilimsel destek alınarak ön çalışmanın tamamlandığını belirti.

Uygulamalı Felsefe Hocası Ümit Çelik projede, kendisinin bölgenin kültürel değerler kısımı ile ilgili olduğunu belirterek, “Ben bizim Anadolu kültürü ve değerlerini yeniden görmeye başladım. Bir çok şey kayda geçilmemiş, yazıya dökülmemiş. Bölgedeki insanlarla görüştükçe karşıma çok yeni bilgiler çıkıyor. bu hikayeler bir arya geldiğinde çok başka bir şey çıkacak ortaya.”

Fotoğraf: Yüksel Fırat/ Kartal’ın Sesi

 

Dr. Öğretim Üyesi Sevda Altunbaş uzmanlık alanı olduğu; Toprak Genetiği, Arazi Kullanım Planlaması, Sulak Alan Yönetimi ve Planlaması bilgileriyle Orçul’u, yerinde de inceleyerek yaptığı bilimsel çalışmaların ardından örneklemeyle bölgenin özelliklerini gösteren haritasını oluşturdu.

Sevda Altunbaş, bölgede üç farklı grupta kayaç bulunduğunu ve çok az bölgede üç farklı grupta kayaç bulunmaktadır. “Aslında siz Orçul’da bir jeoparkta yaşıyorsunuz” dedi.

Altunbaş, kalkınma sorununu ele aldığı sunumunda, bölgenin bitki, hayvan ve su ürünleri açısından tarımsal üretim için özelliklerini detaylandırarak nelerin hedeflenebileceğine ve aynı zaman da turizme de dikkat çekerek kalkınmaya ilişkin bilgiler aktardı.

Akdeniz Kadın Girişimcileri Koop. Başkanı Kezban Kaya, kurduğu kooperatif ve dernek çalışmaları deneyimlerini paylaştı. Kaya, “Deneyimlerimi bölgeme aktaracağım için çok mutluyum” dedi.

Bu deneyimler ışığında Orçul’da da bölgeye has bitki türlerini toplayarak ve üreterek, iş ve aş üretilen bir bölgeye dönüştürülebileceğini söyledi. Kendilerinin ve diğer uzmanların bu kanuda gönüllü danışman olarak yardıma hazır olduklarını söyledi.

“Orçul Kalkındırma Projesi” panelinin ikinci bölümünde katılımcılar Süleyman Şahin, Ali Aluç, Kemal Parlak, Erdoğan Uçar kendi deneyimleri üzerinden yaşanan olumsuzluklara da dikkat çekerek neler dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin bilgiler aktardılar.

Ali Aluç, “Çalışmalar birlik ve beraberlik içinde yapılmalı. Çok güzel bir lafımız var, “Orçulluyuz Bir Çulluyuz” Ama günümüzde Orçulluyuz çok çulluyuz. “Orçulluyuz Bir Çulluyuz” diyorsak bireysel menfaatleri bir kenara bırakarak halkın menfaatlerini bireysel menfaatlerin önüne koyarak birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

Orçul Kalkındırma Projesi Ekibi Kartal’daki çalışmalarını kadınlara ve gençlere dönük panellerle sürdürmeye devam edecek.

 

 

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı