Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaEMEKÖzak İşçileri 42. Günde: “Her Türlü Baskıya, Saldırıya Rağmen Direnişimiz Büyüdü

Özak İşçileri 42. Günde: “Her Türlü Baskıya, Saldırıya Rağmen Direnişimiz Büyüdü

Özak Tekstil işçileri, sendika seçme hakkı için direnişlerinin 42. gününde Rabia Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Özak Tekstil işçileri, direnişlerinin 42. gününde Urfa Rabia Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika seçme hakkı için 42 gündür direnen Özak işçileri Özak Tekstil’in üretim yaptığı uluslararası markalara seslenerek eğer adım atılmazsa eylemlerini bu markaların önüne taşıyacaklarını belirtti.

Evrensel‘in haberine göre, açıklamaya EMEP Urfa İl Örgütü, DEM Parti Urfa İl örgütü, DEM Parti Milletvekili Ferit Şenyaşar, Şanlıurfa Barosu, TTB, TKP, SEP, KESK’e bağlı sendika temsilcileri de katıldı.

ŞENYAŞAR: ÖZAK İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ

Açıklama öncesinde konuşan DEM Parti Urfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, Özak işçilerinin yanında olduklarını, işçiler fabrikaya dönene, haklarını alana kadar mücadelelerine destek vermeye devam edeceklerini söyleyerek, “Bütün dünya Özak işçilerini gördü ama yetkililer görmedi. Biz inanıyoruz ki işçi sınıfı kazanacaktır, Özak işçileri kazanacaktır” dedi.

Ardından BİRTEK-SEN temsilcisi Çayan Dursun, 42 gündür işçilerin direndiği belirterek, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Urfa Emek ve Demokrasi Platformunun da destek verdiği açıklamayı İşçi Temsilcisi Yıldız Bağcı okudu. Bağcı, hem patron hem de Öz İplik-İş Sendikasından gördükleri baskılara karşın BİRTEK-SEN’de örgütlendiklerini aktararak 42 gündür direnişte olmalarının sebeplerini hatırlatıp, direniş boyunca yaşananları paylaştı. Tüm baskılara rağmen hâlâ direnişi sürdürdüklerini söyleyen temsilci, “Her türlü baskıya, saldırıya rağmen direnişimiz büyüdü. Başta direnişe katılmayan ve içeride çalışan arkadaşlarımız da bize katıldı. Yurt içinden ve yurt dışından emekçiler bizimle dayanışma gösterdi” dedi.

‘TAZMİNAT DA BİRLİĞİMİZİN, SENDİKAMIZIN KAZANIMIDIR’

Yıllardır açlıkla, borçla yaşadıklarını belirten Bağcı, “Açlık sınırının altında ücretle çocuklarımızı büyütmeye çalışıyoruz. Bazı arkadaşlarımız mecburiyetten tazminat almak zorunda kaldılar. Ancak biliyoruz ki verilen tazminat da bizim birliğimizin, sendikamızın, direnişimizin kazanımıdır. Kurulduğu günden beri, üstelik bir döneminde içeride Öz İplik-İş olmasına rağmen tazminat vermeyen patron şimdi kesenin ağzını açmış, sırf BİRTEK-SEN’i içeriye sokmamak için işçilere tazminat dağıtıyor” diye konuştu.

URFALI İŞÇİLERİN, BÖLGE İŞÇİLERİNİN, TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ TEMSİLCİSİYİZ

Bu direnişin tüm Türkiye işçi sınıfını temsil ettiğini söyleyen Bağcı, başarılarının da yalnız Özak işçilerinin değil, işçi sınıfının başarısı olacağını vurguladı. Bağcı, “Biz yalnız Özak işçilerini değil, her gün 10 saat, 12 saat çalışmasına, alnının damarı çatlayana kadar ter dökmesine rağmen evine ekmek götüremeyen, ay sonunu getiremeyen, ev kirasını borçlanarak ödemek zorunda kalan Urfalı işçileri temsil ediyoruz. Biz yalnız Urfalı işçileri değil, büyük, ünlü markalara sefalet ücretiyle üretim yapan bölge işçisini temsil ediyoruz. Biz yalnız bölge işçisini de değil, kendi iradesinin tanınmasını, istediği sendikaya üye olmak, patronların karşısında birlik hale gelmek isteyen; her gün, her saat, her dakika hakları çiğnenen, ayaklar altına alınan; ürettiği zenginlikten ufacık pay istediğinde hain muamelesi yapılan Türkiye işçisini temsil ediyoruz. Bu direniş yalnız Özak işçilerinin değil, işçi sınıfının, ekmek, onur, haysiyet direnişidir” dedi.

MARKALARA ÇAĞRI

Bağcı, Özak Tekstil fabrikasının üretim yaptığı markalara seslenerek, çağrıda bulundu: “Bizi bir buçuk aydır oyalayan Levi’s’a sesleniyoruz. İşçilere yapılan bunca zulme rağmen Özak Tekstil’e sipariş vermeye devam ediyorsunuz. Derhal harekete geçilmediği taktirde mağazalarınızın önünde ve içinde süresiz oturma eylemlerine ve boykota başlayacağımızı bilin. Ayrıca Özak Tekstil’in Malatya ve İstanbul’daki fabrikalarının Zara, Hugo Boss, Marco Polo, H&M gibi dünya markalarına üretim yaptığını da öğrendik. Bu markalar da yaşanan haksızlıklardan sorumludur. Eğer harekete geçilmezse bu markaları da protesto etmeye başlayacağımız, mağazalarının önünde eylemlere başlayacağımız bilinsin.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş