Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELPendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı, Anadolu Adliyesi’nde

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı, Anadolu Adliyesi’nde

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı, rezerv alanı ilan edilen mahallelerinde parselizasyon planının iptali için Anadolu Adliyesi’nde.

Mahallelerinde kentsel dönüşüm planlaması yapılan Pendik’te bulunan Ertuğrulgazi Mahallesi‘nde yurttaşlar Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin çağrısıyla parselizasyon planının iptali için davası açmak üzere Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde toplandı.

“YURTTAŞLARIN SÖZ HAKKI YOK”

Evrensel‘e konuşan Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Volkan Saç, Ertuğrulgazi Mahallesinde uzun yıllardır tapu sorunu yaşandığının altını çizerek, “2010’lu mahallede insanlara tapu satışları yapıldı. 350 metrekare tapu satışı yapıldı. Daha sonra da burada imar planı çıktı ve bizim mahalle rezerv yapı alanı ilan edildi” dedi.

İmar planında 350 metrekare üstünden yüzde 20 kesinti yapıldığını ifade eden Saç, “Donatı ortak alanları ibadethane, park, bahçe, yol için ayrıldığını gördük. Üzerinizde yüzde 40 daha kesinti yapıldığını gördük” diye anlattı.

En son vatandaşlara 168 metrekare yer kaldığını belirten Saç, hali hazırda yerleşim alanı olan mahallenin rezerv alan ilan edildiğine de dikkat çekti. Yerleşim alanlarını da rezerv alan ilan etmenin önünü açan 6306 sayılı yasada yapılan değişiklikleri hatırlatan Saç, “Bu kanun ülkedeki tapulu tapusuz her vatandaşın mülkiyet hakkını ve barınma hakkını ciddi tehlikeye atıyor. Şimdi bugün burada bulunmanızın sebebi imar planının uygulamasının geçmesi, yani halk arasında parselizasyon planı dediğimiz şey geçti. Gördük ki parsel bazında yüzde 50 hissesi olan hissedar dönüşümde söz sahibi, diğerlerinin dönüşümde itiraz etme hakkı söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLAR HAKKINI ARAMAK İÇİN BURADA”

Mahalledeki 550 parselin çoğunda Pendik Belediyesinin yüzde 50 hissesi olduğunu anlatan Saç, “Başlangıçta vadedilenin yerinde dönüşümken 168 metrekare yer verdiler. Dolayısıyla bu süreç içerisinde vatandaşların hiçbir söz hakkı yok. Biz de Pendik Belediyesinin itirazlarımıza cevap da vermemesi sebebiyle idare mahkemesinde bugün bu parselizasyon planının iptal için dava açıyoruz. Vatandaşlar haklarını aramak için bugün buradalar” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv yapı alanı ilan edilen Ertuğrulgazi Mahallesi’nde imar planı 26 Nisan 2022’de askıya çıkarılmış, imar planına yapılan itirazlar 08 Eylül 2022’de onaylanmış, planda değişiklikler yapılarak 19 Eylül 2022’de yeni plan askıya çıkarılmıştı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş