Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaEMEKÖzak Tekstil işçileri, Özak Holding’in önünde

Özak Tekstil işçileri, Özak Holding’in önünde

Urfa’da faaliyet gösteren Özak Tekstil’de çalışan işçiler, verilmeyen hakları ve sendika seçme özgürlüklerinin engellenmesine karşı İstanbul’a gelerek Özak Holding önünde basın açıklaması yaptı.

Çeşitli siyasi partilerin, işçi sendikalarının ve meslek örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirilen eylemde Özak Tekstil işçileri, hakları verilinceye işe iade edilinceye kadar İstanbul’daki eylemlerini sürdüreceklerini, Özak patronunun uzlaşamaz tutumu devam ederse Özak Tekstil’in üretim yaptığı uluslararası mağazalar önünde uğradıkları haksızlığı anlatacaklarını söyledi.

Evrensel‘in haberine göre BİRTEK-SEN’in çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme Emek Partisi (EMEP) ve EMEP Milletvekili İskender Bayhan, DEM Parti MYK Üyesi Musa Piroğlu, Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Sol Parti, SEP, BDSP, İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP), TEHİS, İnşaat-İş, DİSK Dev Yapı-İş, LİMTER-İŞ, Enerji-Sen, Liman-iş, Sağlık-İş, Umut-Sen, Demokrasi İçin Hukukçular, İşçi Emekçi Birliği destek verdi. KESK üyesi meslek örgütleri Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Eğitim-Sen de Özak işçilerinin mücadelesine destek verenler arasındaydı.

“İSTANBUL’U DAR ETMEYE GELDİK”

Gerçekleştirilen eylemde basın açıklamasını okuyan işten atılan Özak Tekstil işçisi Yıldız Bağcı, “Biz, insan gibi muamele görmek istediğimiz için kapı dışarı edilen, istediğimiz sendikaya üye olduğumuz için işten atılan Özak Tekstil işçileriyiz. Biz, iki aydır, sarı sendikayla, patronla, valiyle, jandarmayla, müftüyle, yargıyla cebelleşen Özak Tekstil işçileriyiz. Özak patronu askeriyle valisiyle müftüsüyle bizi Urfa’da engellemeye çalıştı. Biz de İstanbul’u Özak patronuna dar etmeye geldik” dedi.

“YANIMIZDA KİMLERİN OLDUĞUNU ÖĞRENDİK”

Urfa’da birçok fabrikada Özak Tekstil işçilerinin mücadelesi sayesinde işçilerin çalışma koşullarında iyileşme görüldüğünü söyleyen Bağcı, “Biz iki ay önceki Özak Tekstil işçisi değiliz. Biz karşımızda kimlerin olduğunu, yanımızda kimlerin olduğunu iki ay içinde çok iyi öğrendik. Biz birleştiğimizde neleri başarabileceğimizi, işçiler olarak nasıl kazanabileceğimizi iki ay içinde çok iyi öğrendik. Biz artık kime karşı, nasıl mücadele etmemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Öğrendiklerimizi de bıkmadan, usanmadan işçi kardeşlerimize anlatacağız” diye konuştu.

“BİZ KAZANACAĞIZ, KARŞIMIZDA OLAN KAYBEDECEK”

Urfa’da verdikleri mücadeleyi İstanbul’a taşıdıklarından söz eden Bağcı, “Direnişimizi burada, Özak holdingin önünde sürdüreceğiz. Bu binanın her tuğlasında bizim emeğimiz var. Bu zenginliğin karşılığında istediğimiz insan gibi yaşamak. İşimize geri dönmek, insan muamelesi görmek. Taleplerimizi Özak patronu kabul etmezse, sendika seçme özgürlüğümüzü tanımazlarsa, buraya kurulduk, gitmiyoruz. Özak patronunun bu suçlarında sorumluluğu olan, buna göz yuman markalara da sesleniyoruz. Artık Urfa’da değiliz, Türkiye’nin kalbinde, İstanbul’dayız. Eğer adım atmazsanız her mağazanızın önünü eylem alanına çevireceğiz. Biz yarattığımız onca zenginliğin karşılığında bize saygı gösterilsin istiyoruz. Biz kazanacağız, karşımızda olan kim varsa hep birlikte kaybedeceksiniz” dedi.

ÖZAK TEKSTİL İŞÇİSİ KAZANSIN İSTEMİYORLAR

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ise, devleti ve iktidarı temsil eden kişilerin işçileri kölece çalıştırmak istediğini söyleyerek, “Biliyorlar ki Özak işçisi kazanırsa bölgedeki işçiler de örgütlenecek. Urfa Valisi, kaymakamı, müftüsü be istiyorsanız tamam ama bu sendikayı Urfalı patronlar istemiyorlar. Biz tehditlerini kabul etmeyeceğiz. Biliyorlar ki Özak işçileri kazanırsa 20-30 saat mesaiye mahkum edip tacizlerine devam edemeyecekler. 138 gözaltı bunun için. Siz Özak patronlarının insafında çalışmak zorundasınız demelerine karşın Özak işçisi hayır diyor. Nasıl başa çıkacaksınız diyorlar bugün görüyorsunuz emekten yana olan herkes burada. İşte Özak işçisi böylece kazanacak bundan hiç şüphemiz yok” diye konuştu.

“EMEKÇİNİN SIRTINA ÇÖKENLER KAYBEDECEK”

Eylemde söz alan EMEP İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, “Binlerce işçi insanca yaşayacak bir çalışma düzeni istiyor. Mücadele eden sömürülen kişilerin yanında olacağız. Erdoğan’a bir mesaj vermek istiyoruz. Dedin ki bu sistemi çıraklık kalfalık ustalık ve büyük ustalık olarak bugünlere getirdik dedin. Büyük ustalığınızın dönemi çöküş dönemin olacak. Emekçilerin sırtına çökenler mutlaka kaybedecekler” ifadelerini kullandı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı