Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELPendik'te okul önünde şiddet protestosu

Pendik’te okul önünde şiddet protestosu

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan; ‘Kadınlar çocuklarının okulda şiddet gördüğünü CİMER’e şikayet ediyor polise bildiriyor ama sonuç alamıyor. Ve kadınlar her gün derneğe gelerek bu okulda benim de çocuğum şiddet gördü diyerek şikayete geliyor.’

İstanbul Pendik’te bulunan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Esenyalı Mahallesi’nde öğrencilerin okulda şiddet gördüğü iddiası ile fiziksel ve psikolojik şiddetin önüne geçmek için basın açıklaması yaptı.

Evrensel gazetesinin haberine göre; Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, “Müdür hem bir çocuğu tartaklayıp hem de ‘Seni buraya gömerim, kemiklerini kimse bulamaz’ diye tehdit etti. Günde üç tane kadın derneğe bu okulda benim de çocuğum şiddet gördü diyerek şikayete geliyor. CİMER’e şikayet ediyor sonuç alamıyor, polise gidiyor sonuç alamıyor. Ve sonucunda şiddet artarak devam ediyor, biz bu şiddetin karşısındayız. Eğer siz de çocuklarınızın haklarını savunmak istiyorsanız, şiddete karşıysanız, hep birlikte bu meseleye ses çıkarmamız lazım. Yıllardır bu okul burada dikili duruyor, sınıflar kalabalık, öğretmenlerin iş yükü giderek artmış durumda. Siz de örgütlenin, uzun çalışma saatlerine karşı çıkın” dedi.

“KADINLARA VE ÇOCUKLARA YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR”

Okul çıkışında öğrencilerin ve velilerin destekleriyle birlikte atılan “Parasız, bilimsel, demokratik eğitim” sloganlarıyla basın açıklamasını okuyan Sevgi Polat: “Her gün kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet olaylarına bir yenisi ekleniyor. Geçtiğimiz hafta Cuma günü mahallemizde binden fazla öğrencinin eğitim gördüğü okulda bir eğitimciden beklenmeyecek şekilde davranan müdür bir çocuğumuza hem fiziksel şiddet uyguladı. İki ay önce de aynı okuldaki üç öğretmen tarafından şiddet uygulanan ve sırtında darp izleri oluşan çocuğun ailesi şikayetçi olduğu halde hiçbir işlem yapılmadığı gibi bir de müdür tarafından aileye “çocuğunuzu okuldan alın” baskısı yapıldı” dedi.

“ÇOCUKLARIN EĞİTİM HAKKI TEHDİT ALTINDA”

Öğrencilere yönelik şiddetin onların fiziksel ve duygusal sağlıklarını olumsuz etkilediğini birlikte öğrenme isteğini azalttığını, psikolojik sorunlara neden olduğunu vurgulayan Polat şu ifadeleri kullandı; “İktidar ve MEB tarafından uygulanan politikalar yüzünden eğitimde yaşanan sorunlar ağırlaşıyor. Eğitime bütçeden ayrılan payın giderek azalması, yetersiz okul ve derslik sayısı, kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve istismar vakaları devam etmektedir. Yoksul ve emekçilerin ağırlıklı olarak yaşadığı mahallemizde eğitimde yaşanan bu sorunlar emekçi çocuklarının giderek daha eşitsiz bir süreci yaşamasına neden olmaktadır. Eğitim ve yaşam hakkı başta olmak üzere, Türkiye’de çocukların en temel haklarının tehdit altında olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği olarak bu olayın takipçisi olacağız. Eşit, kamusal, bilimsel ve şiddetten uzak, sevgi ve anlayışa dayalı bir eğitim talebi için, en başta biz kadınlar olmak üzere, el ele verelim; her mahallede, her okulda; öğrencisi, velisi, eğitimcisiyle hep birlikte sesimizi yükseltelim!”

TALEPLER

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden kadınlar, çocukların velileri şu talepleri sıraladı:

  • Şiddet olaylarına karşı emniyet güçleri harekete geçsin.
  • Çocuklar kalabalık sınıflarda eğitim görmesin,
  • Beş senedir bitirilemeyen okula bir an önce bütçe ayrılsın ve okul tamamlansın.
  • Depreme dayanıksız okul yenilensin.
  • Parasız, bilimsel, demokratik eğitim hakkı, çocukların beslenme hakkı karşılansın.
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı