Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaGÜNCELDumlu: Kartal'ı Rant İlçesi Görenler, Emekçileri Göndermek İstiyor

Dumlu: Kartal’ı Rant İlçesi Görenler, Emekçileri Göndermek İstiyor

TKP’nin Kartal adayı Gökmen Dumlu: Kartal İstanbul’u yönetenler açısından rant ilçesi aslında. Burada Kartal’da planlanan hikaye emekçilerin bu ilçeden ayrılması, gönderilmesi şeklinde görülüyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Komünist Partisi Kartal Belediye Başkan adayını kitlesel bir buluşma ile açıklamış, TKP’nin adayı avukat Gökmen Dumlu olmuştu.
Dumlu, bugün TKP’nin Sesi radyosunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

“KARTAL’IN TARİHİNE YAKIŞAN BİR ADAY OLARAK ÇIKTIM, ÇOK GURURLUYUM”

“Kartal tarihi öneme sahip bir ilçemiz. Uzun süredir düzen partileri tarafından yönetiliyor” diyen Dumlu, “Kartal’da daha öncede sosyalist adaylar çıkmıştı ama bizim çıkışımız çok iddialı ve güçlü bir çıkış oldu. Kartal halkına, emekçilere ciddi bir alternatif olduğumuzu ortaya koyduk. Kartalın tarihine, geçmişine, kültürüne yakışan bir aday olarak Kartal halkının önüne çıkıyorum, bu yüzden çok heyecanlıyım çok da gururluyum.

Kartal İstanbul’u yönetenler açısından rant ilçesi aslında. Burada Kartal’da planlanan hikaye emekçilerin bu ilçeden ayrılması, gönderilmesi şeklinde görülüyor” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR HAYAL YARATACAĞIZ”

Dumlu sözlerinin devamında “Kartal’dan İstanbul’a baktığımızda güzel şeyler görmek istiyoruz. İstanbul da bize baktığında güzel şeyler görsün istiyoruz” sözlerini sarf ederek şöyle devam etti:

“Uzun yıllardır Kartal hayal kırıklığının başkentiydi. Ama biz hayal kırıklıklarından yeni bir hayal yaratmak için yola çıktık.

Uzun yıllardır düzen partilerinin iktidarı var Kartal’da. Kartal İstanbul’un en güzel, en büyük ilçelerinden biri. Biz Kartal’da kayalıklarda oturur Adalar’ı izlerken hayaller kurardık. Bu hayallerimizi gerçekleştireceğimiz bir yerel yönetim ortaya çıkmadı. Çıkanlar da hayallerimizi kırdı, döktü.”

NEDEN TKP’DEN ADAY OLDUĞUNU AÇIKLADI

Neden TKP’den aday olduğu yönündeki soruya da yanıt veren Dumlu, “Aklımda hep vardı: Kartal’a komünist belediyecilik çok yakışacaktı. Dolayısıyla bunun önünü açan en önemli etkenlerden biri Türkiye Komünist Partisi’dir. TKP ile beraber hareket etmemin nedeni bu cümlenin bende uyandırdığı anekdottu aslında. TKP’den aday olmamanın nedeni küçük hayallerle büyük yarınlar inşa edebilecek olmamdı” diye konuştu.

Dumlu ayrıca “Bir şey daha söylemek istiyorum. Dünyada örneğin Amerikan sineması büyük paralarla küçük hikayeler anlatır. Oysa başka ülkelerin sinemalarında küçük bütçelerle büyük bir hikayeler aktarılır. Biz de Kartal’da küçük bir bütçe ile büyük bir mutluluk, büyük bir Kartal yaratmak istiyoruz. Bunun içinde komünist belediyeciliğin Kartal’a gelmesi şart. Bu yüzden TKP’den aday oldum” sözlerini sarf etti.

“KOLTUK, RANT, PARA HİÇ KONUŞULMADI”

Adaylık sürecinde koltuk ve pazarlık yapmadıklarını söyleyen Dumlu, seçimlerde ekonomik kaynaklarının Kartal halkı ile birlikte örecekleri dayanışma olduğunu söyledi.
Dumlu, “Konuştuğumuz şey basitti. En önemli şey Kartal halkının beklentileriydi. Kartal halkının yaşadığı sorunlardı. Koltuk hiç konuşulmadı. Parasal konularda da rantsal konularda da hiç konuşulmadı.

Ancak şunu biliyorum ki: Bu seçim yarışında ekonomik destek lazım. Bu desteği biz dayanışma ile öreceğiz. Kartal’da yaşayan bir öğrenci kardeşimizin 20 lirasıyla, işçi kardeşlerimizin küçük paraları ile yapacağız. Kartal halkının küçük paraları ile büyük bir Kartal yaratmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KARTAL HALKI KAMUCU BİR BELEDİYE İSTİYOR”

Dumlu Kartal halkının beklentilerini şöyle aktardı: “Kartal uzun yıllardır CHP tarafından yönetilmekte. Maalesef isminde halk kavramı geçen bir parti Kartal’da halkçı bir yönetim kuramadı. Ondan önce de AKP tarafından yönetilmekteydi. İki partinin de ortak noktası ranttı.

AKP ve CHP adayları bugüne kadar Kartal halkına hep dayatılan adaylar oldu. Bir parti diğer parti için ‘Bana oy ver, yoksa diğeri gelecek’. Kartallıların karşılarına zihniyetleri aynı olan adayları koydular. Bu adaylar Kartal’a hizmet etti mi? Etmediler. Bu adaylar belediye başkanı olduklarında verdikleri sözleri tuttular mı? Tutmadılar.

Kartal halkının beklentisi özetle şudur: Hırsızlık yapmayacak, ranta bulaşmayacak, işçinin hakkını yemeyecek, yoksulun elinden tutacak kamucu bir belediye başkanı.
Ben buradan Kartal halkına şunu söylemek istiyorum. Bu benim için namus sözüdür: Ben belediye başkanı olduğumda ranta, yolsuzluğa izin vermeyeceğim. “

“KARTAL’DAKİ HİÇ BİR ADAY YA DA ADAY ADAYI BÖYLE BİR HEYECAN YARATAMADI”

Adaylığına ilginin yoğun olduğunu söyleyen Dumlu, “Adaylığıma müthiş bir ilgi var. Kartal’da hiçbir aday adayı ya da aday henüz bu heyecanı doğuramadı. 30 Aralık’taki buluşmada insanlar yer bulamadı. Biz artık başka bir yol olduğunu Kartal halkına göstermiş olduk. Çözüm önerilerimizi bir programla bunu aktardık. Biz bunların sözlerini verdik. Biz vaatte bulunmuyoruz, hem yazılı olarak hem sözlü olarak ‘söz’ veriyoruz” sözlerini sarf etti.

“MUTLAKA KAZANACAĞIZ”

TKP Kartal Belediye Başkan adayı sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizim için büyük bütçeler önemli değil, küçük bütçelerle yüreklere gireceğiz ve biz olacağız. O günde söylemiştim, devrimci sanatçımız Yılmaz Güney’in sözleri ile: Kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız, mutlaka kazanacağız.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı