Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELKemal Okuyan: Kartal'a Bir Komünist Yakışır

Kemal Okuyan: Kartal’a Bir Komünist Yakışır

Kartal’da açıklanan ilk Kartal Belediye Başkan Adayı Komünist aday Gökmen Dumlu oldu. Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi ve Genel Sekreteri Kamal Okuyan;” Kartal’ bir komünist yakışır. Kartal’a Gökmen yakışır” dedi.

Kartal Şadırvan Restauranta gerçekleşen coşkulu ve kitlesel toplantıyla seçim çalışmalarına moralle başlayacak olan TKP “Kamucu, Halkçı, Komünist Belediyecilik” anlayışı ile çalışmalarını sürdürecek.

SEÇİMLERE KOMÜNİST BELEDİYELERİN SAYISINI ARTIRMAK VE SOSYALİZMİN SAVUNULMASI İÇİN GİRİYORUZ

Toplantıda kitleye seslenen TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, bağımsız, egemen, laik bir ülke istiyoruz. Devletçi, planlı bir ekonomik düzen istiyoruz. Eşitlik istiyoruz. Sömürü olmasın istiyoruz” dedi.

Okuyan, Bugünkü karanlıktan çıkmak istiyoruz. Bunun tek bir koşulu var: Sosyalizm. Türkiye Komünist Partisi bu seçimlere sosyalizmin savunulması için giriyor. Komünist belediyelerin sayısını artıracağız. Komünistlerin neler yapabileceğini göstereceğiz. Belediye meclislerine gireceğiz ki çalıp çırpmasınlar, çalıp çırparlarsa görürler ne yapabileceğimizi.” diye konuştu.

“BELEDİYE MECLİSLERİNE SOKULAN HER BİR KOMÜNİST HALKIN GÖZLEMCİSİ, BEKÇİSİDİR, MUHAFIZIDIR, HALKIN ÇIKARLARININ SAVUNUCUSUDUR.”

Okuyan, belediye meclislerine komünistlerin girmesi gerektiğin belirterek; “Hem antiemperyalistiz, hem eşitlik istiyoruz, hem emekçiyiz falan diyorlar. Bu lafları karnımız tok. Çünkü yalan söylüyorlar. Eğer bu söyledikleri doğruysa gereğini yapsınlar. Çünkü belediye meclisleri paranın, pulun döndüğü, rantın döndüğü, karın paylaşıldığı, halkın çıkarlarının bir kenara atıldığı bir pasla kavgasının döndüğü mekanlar. Belediye meclislerini halkın gözlemcileri, bekçileri, muhafızları, gerektiğinde avukatları, savcıları, hakimleri sokmamız gerekiyor ki halka ait olanları çaldırmasınlar. Arkadaşlar belediyeler hizmet yeridir. Rant ve kar dağıtım yerleri değildir. Belediye meclislerine sokulan her bir komünist halkın gözlemcisi, bekçisidir, muhafızıdır, halkın çıkarlarının savunucusudur.” ifadelerini kullandı.

“Boğazı, denizi, sahili göremeyen çocuklar var.”

TKP İstanbul İl Başkanı Senem Doruk İnam ise kitleyi selamladı ve  İstanbul’un zenginlerin kenti haline geldiğini belirtti. Doruk, “Bu kentte yoksul bir mahallede yaşayan bir arkadaşımız bize dedi ki, ‘Bizim çocuklarımız daha boğaz kenarını görmediler.’ Çünkü bu kentte henüz daha Boğazı, denizi, sahili göremeyen çocuklar var.” diye konuştu.

“Kartal’da yaşayan emekçiler, yoksullar, kadınlar, gençler için bir belediyecilik anlayışını hayata geçirmek için Kartal’a komünist belediyeciliği getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Kartal’da kamucu, halkçı, komünist belediyecilik anlayışıyla halkımızın sorunlarını çözeceğiz.”

TKP Kartal Belediye Başkan Adayı Gökmen Dumlu ise, yaptığı konuşmada, halkın sorunlarını çözmek için bir yol haritası belirlediklerini söyledi.

 Dumlu,”Kartal’da kamucu, halkçı, komünist belediyecilik anlayışıyla halkımızın sorunlarını çözeceğiz. Belediyenin araçları satılacak, makam odaları halka açılacak, mahalle meclisleri kurulacak, kooperatifçilik geliştirilecek, belediye personeli en yüksek maaşı alacak, Kartal Kart dağıtılacak, sokak hayvanları için modern barınaklar yapılacak, depreme karşı hazırlık yapılacak.” dedi.

Dumlu‘nun yol haritasının ana başlıkları:

  • “Kartal’da makam araçlarını satacağız. Makam odasının halka açık olacağını ilan ediyorum. Ben Kartal’ın 20. mahallesinde, 20. sokakta, 20. caddede oturuyorum. Beni bulmak isteyenler oraya baksın. Ben orada olacağım.”
  • “Kartal’da mahalle meclisleri kuracağız. Mahallenin halkı her ay düzenli olarak mahalle meclisinde toplanacak. Sorunları söyleyecek, çözümleri de beraber tespit edecek. İnteraktif belediyecilik olacak.”
  • “Kartal’da tarım kooperatifleri kuracağız. Yapı kooperatifleri kuracağız. Bu kooperatifler eliyle halkımıza uygun sebze, meyve, gıda temini yapmak zorundayız. Üreteceğiz, üreteceğiz, aracısız üreteceğiz.”
  • “Sevgili dostlar, hesapsız kitapsız hak olanı, adaleti istiyoruz. Egom yok, alın açık, başım dik ve hep iddialı konuşmaya çalıştım. Hep iddialı konuşmaya çalıştım ki söylediklerim beni esir alsın, etrafımı kuşatsın, yapışıp yakama, gece rüyalarıma, gündüz düşlerime girsin, dolsun ayaklarıma. Tüm söylediklerim, tüm sözlerim dolsun ki beni sahtecilikten, bozgunculuktan, ırkçılıktan, mezhepçilikten korusun. Boşuna giymedim Melanet Hırkasını üstüme.”
  • “Biz vaatte bulunmuyoruz. Bu kamucu, halkçı, komünist belediyeciliği yerine getireceğiz. Bunun namus sözünü, şeref sözünü veriyoruz. Bir yıl içerisinde bu projeleri yerine getiremezsek görevimden istifa edeceğim.”

“BANKAMATİK MEMURLARIN İŞİNE SON VERECEĞİZ”

  • “Kartal’daki belediye personeline İstanbul’daki en yüksek maaşı vereceğiz. Bankamatik memurların işine son vereceğiz. Bu namus sözüdür, şeref sözüdür.” 
  • “Kartal Kart diye bir projemiz var. Bu kart özellikle ihtiyaç sahiplerine ve emeklilere verilecek. Kartal’da birçok yerde anlaşma yapacağız. İndirimler ve kolaylıklar sağlanacak.”
  • “Kartal’da sokak hayvanları için modern barınaklar yapacağız. Kedileri, köpekleri için sağlık koşullarını iyileştireceğiz.”
  • “Kartal’da depreme hazırlık çalışmaları yapacağız. Bir deprem platformu kuracağız. Halkı bilgilendireceğiz. Yapıları güçlendireceğiz.”
  • “Komünist belediyecilik Kartal’a gerçekten çok yakışacak. Ve devrimci sanatçımız Yılmaz Güney’in son sözleriyle bitirmek istiyorum: ‘Kazacağız arkadaşlar. Kazacağız arkadaşlar. Kazacağız arkadaşlar.'”

Dumlu, vaatlerinin yerine getirilememesi halinde bir yıl içerisinde belediye başkanlığından istifa edeceği sözünü verdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş