Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaKADINPetrol- İş Mahallesi Kadın Danışma Merkezi Açıldı

Petrol- İş Mahallesi Kadın Danışma Merkezi Açıldı

“Kadın hareketi yalnız değildir” diyen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün kuruluşunu ilan edip Petrol- İş Mahallesi Kadın Danışma Merkezi açılışını gerçekleştirdi.

Kartal/ Yüksel FIRAT
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kadın hareketinin gelişimi ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin daha derli toplu ve daha bilinçlendirici detay unsurlarına vakıf olmak amacıyla Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurduk” dedi.
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün kuruluş ilanı ve Petrol- İş Mahallesi Kadın Danışma Merkezi açılışı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü tarafından yapıldı.
Kartal’da kadınların, ailelerin ve çocukların sorunlarına karşı daha kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kuran Kartal Belediyesi, ilçede yaşayan kadınların yaşadıkları sosyal, hukuki, ekonomik ve psikolojik sorunların çözümü için önemli bir adım atarak Petrol- İş Mahallesi Kadın Danışma Merkezi’ni açtı.
Kartal Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Kartallı kadın ve çocuklara ihtiyaçları doğrultusunda destek verecek uzman psikolog, pedagog ve sosyologların yanı sıra hızlı ve etkili şekilde iletişim sağlayacak çeşitli kurum ve üniversitelerden gönüllü destekçileri de içinde barındıracak olan Kadın Danışma Merkezi’nin açılışı,25 Kasım Perşembe günü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde gerçekleştirildi.

BİR KADINA TEKME ATMAK YALNIZCA KARNINDAKİNİN HAKKIDIR!

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü adına yapılan açıklamada, “Kadınların her gün şiddete maruz kalmaları toplumsal bir meseledir. Şiddetin kaynağının toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğu ve söz konusu eşitsizliğin ortadan kaldırılmasının ancak kadınların güçlendirilmesi ile olabileceğine inanıyoruz. Gelişen toplum içerisinde kadın sorunu konusunda duyarlı olunması gerekmektedir. Bir kadına tekme atmak yalnızca karnındaki kadının hakkıdır!”
Açılışa katılan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü “Son dönemlerde bizler ellerimizden alınan kazanılmış haklarımızla ilgili mücadeleler vermeye başladık. Yani stabil durumdayız. Uygulanmayan politikalar ve 20 Mart’dan bu yana İstanbul Sözleşmesi’nden çekiliyorum diyen politikaları, bizi politikasız bırakan etkinlikleri konuşmamız gerekiyor. 2016 yılında resmi nikah olmadan dini nikah kıyılamaz maddesinin kaldırılması bugünkü sebeplerden biridir. Olmayan ve açılmayan sığınma evleri ve dayanışma merkezleridir.
İktidar genel politikaları uygulamada ‘ben küstüm oynamıyorum’ diyebilir. Ama biz diyoruz ki, yerelden kadın politikası üretmek mümkün. İşte Kadın Danışma Merkezi üretilen politikalardan biridir. Şiddeti önlemeye dair bir dayanışma merkezidir” diyerek konuşmasını tamamladı.

KADIN HAREKETİ YALNIZ DEĞİLDİR!

Kadın hareketi yalnız değildir diyen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel konuşmasında; “Kadın Danışma Merkez’lerine sahip olan bir belediyeydik. Bu hizmetler ağırlıklı olarak Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde yer alıyordu. Kültür Merkezlerimizin olduğu Hürriyet Mahallesi, Uğrumumcu Mahallesi, Soğanlık Mahallesi içerisinde bu hizmetleri veriyorduk. Fakat kadın hareketinin gelişimi ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin daha derli toplu ve daha bilinçlendirici detay unsurlarına vakıf olmak amacıyla Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurduk. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde birçok hizmeti birleştimse kararı aldık.
Geçen yıl 25 Kasım’da Acil Yardım Protokolünü imzaladık. Bu yıl yine 25 Kasım’da Kadın Aile Müdürlüğü’nü kurmuş ve Petrol- İş Mahallesi Kadın Danışma Merkezi’nin ufak bir adımını attık. Her 25 Kasım’a doğru bir yıllık periyotla birkaç proje daha yapacağımızın sözünü veriyorum. Kadın hareketi yalnız değildir!

MERKEZ İLE KARTALLI KADINLAR ARASINDA DAYANIŞMA AĞI OLUŞTURULACAK

Kadın Danışma Merkezi ile kadınları psikolojik, sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmeyi ve Kartallı kadınlar arasında bir dayanışma ağı oluşturmayı hedefleyen merkezde kadınların, kendilerini daha iyi tanıyabilmeleri aile, arkadaşlık, iş hayatında kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, daha sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri, hayatlarında ya da geçmişlerinde kendilerini mutsuz eden yaşantılarını değiştirebilmeleri için gerekli gücü kazanabilmeleri, suçluluk duyguları ve korkularıyla başa çıkmayı öğrenebilmeleri, kararsızlık ve kaygılardan kurtulup hayatın akışına katılabilmeleri, hedeflerinin peşinden koşabilmeleri, toplumsal cinsiyet rollerini sorgulayabilmeleri ve değiştirmeye yönelik inisiyatif alabilmeleri ile üretebilmeleri amaçlanıyor.
Çocuk ve kadınların öfke kontrolü sorunları, depresyon ve kaygı, sosyal ilişki ve uyum problemleri, aile içi/ çiftler arası iletişim sorunları, travma, yas, çocukluk ve ergenlik dönemi sorunları ile sınav kaygısı konularında psikoloji destek de alabilecekleri Kadın Danışma Merkezi; bireysel terapi, çift terapisi, oyun terapisi, grup terapisi, ihtiyaç odaklı eğitimler, seminerler ve danışmanlık (kadın sağlığı, kadına yönelik şiddet, çocuk ihmal ve istismarı vb.) ekonomik güçlendirme eğitimleri ve danışmanlığı ile hukuki danışmanlık hizmetleri sunacak.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı