Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIPOPÜLİZM VE SİYASET

POPÜLİZM VE SİYASET

Popülizm ve siyaset
Siyasetçiler “memleketin menfaati için yapılması gerekenler” ile “oyların artması için yapılması gerekenler” arasında kaldığında çoğunlukla oyu tercih eder. Çünkü iktidarını kaybetmek siyasetçiler için memleketin zarar görmesine oranla çok daha vahim bir sonuçtur.
*
Siyasetçiler, kendilerinin yönetmesi halinde memleketin daha çok fayda göreceği konusunda kendilerini muazzam derecede kandırabilme potansiyeline sahiptir. İşler kötü gitse dahi diğerlerinin yönetmesi halinde çok daha kötü olabileceğini düşünerek kendilerini avutabilirler.
*
Siyasetçilerden biri oy oranlarını düşünerek memlekete faydası olmayan popülist politikalara yöneldiğinde, diğerlerinin geri kalması mümkün değildir. Böylece siyasetçiler arasında daha fazla popülizm için adeta bir yarış başlar.
*
Çok nadiren, bir siyasetçi bu tablo içerisinde popülizme meyletmeyip halka gerçekleri anlatmaya cesaret edebilir.
Fakat bunu yaptığında destek görmesi mümkün değildir. Çünkü tatlı vaatler halk nazarında acı gerçeklerden çok daha fazla önemsenir.
*
Memleketin bu döngüden kurtulabilmesi için erdemli bir siyasetçinin gerçekleri anlatması yeterli değildir. Bu döngüden çıkmak için ya tüm siyasetçilerin popülizmi terk ederek memleketi önemser hale gelmesi ya da halkın popülizme kanmayı terk etmesi gerekir.
Yani imkansıza yakın…

Erol Altunoğlu
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar