Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELSosyalist Güç Birliği, ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti

Sosyalist Güç Birliği, ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti

Milletvekili seçimlerinde SOL Parti, TKH ve TKP’nin adaylarını destekleyeceğini duyuran Sosyalist Güç Birliği, ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti.

Sosyalist Güç Birliği, ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti.

İttifaktan yapılan açıklamada “20 Ağustos 2022 tarihinde ‘Yarınlarımızı sermaye çetelerinin, tarikatların, bir avuç haraminin ve emperyalizmin pençesinden kurtararak emekçilerin laik, demokratik, bağımsız cumhuriyetini kurma’ iradesiyle yola çıkan Sosyalist Güç Birliği, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerinde seçimlere katılacak olan Sol Parti, Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ve Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) adaylarını destekleyecektir” denildi.

Açıklamada ayrıca üç partinin seçimlere Sosyalist Güç Birliği İttifakı içinde ancak kendi ad, aday ve programlarıyla katılacağı belirtildi.

Açıklamada “İlgili ittifak protokolü Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilmiştir” bilgisi paylaşıldı.

SOL PARTİ EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI GÖRÜŞMELERİNE DAİR ‘ZAMAN ARALIĞI İMKAN VERMEDİ’

Seçim tutumuna dair açıklama yayımlayan SOL Parti de parlamento seçimlerinde Sosyalist Güç Birliği içerisinde kendi parti ve adayları ile seçime gireceklerini, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise ortak aday olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini beyan etti.

Partinin açıklamasında, HDP ile yapılan görüşmeler için ise “Seçim ittifakı imkanlarının araştırılması çerçevesindeki görüşmelerimiz temel prensiplerde olumlu karşılıklar bulmuştur. Ancak mevcut dar zaman aralığında her iki tarafın kendi iç prosedürlerini tamamlayarak olumlu bir sonuca ulaşması mümkün olmamıştır” denildi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı