Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaEMEKSputnik grevi 2. gününde

Sputnik grevi 2. gününde

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Sputnik dinleyici ve okurlarına “Yıllardır sizlere bu kaliteli işleri yapan gazetecileri yalnız bırakmayın, dayanışma gösterin” çağrısı yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı (Sputnik) Türkiye Bürosu arasındaki toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grev ikinci gününde.

Evrensel’in haberine göre bugün Ankara’dan seslenen TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “24 üyemiz işe geri alınacak, taleplerimiz kabul edilecek ve toplu iş sözleşmesi imzalanacak. İşte o zaman bu grev pankartı inecek” dedi.

Gazeteciler, Sputnik’in İstanbul ve Ankara’daki bürolarına dün grev pankartlarını meslektaşlarının dayanışmasıyla birlikte asmışlardı. Dayanışma ve destek ziyaretleri bugün de sürdü.

Sputnik Türkiye’nin Ankara bürosunun bulunduğu Koç Kuleleri önünde, bugün, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş’un katılımıyla açıklama yapıldı. Açıklamaya, Türk-İş’e bağlı Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar; Tez Koop İş Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Genel Mali Sekreteri Mahmut Çetinkaya, Genel Eğitim Sekreteri Selahattin Şen; Güvenlik-İş Sendikası Bölge Başkanı Ekrem İncesu ile Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Ankara Şube Başkanı Demet Aran da katıldı.

İNSANCA YAŞAM İÇİN SENDİKAYA ÜYE OLDULAR

Açıklamada konuşan Gökhan Durmuş, tüm iyi niyetlerine karşın patronun aylardır süren hukuk dışı uygulamaları ve çözümsüzlük dayatması nedeniyle grev çıktıklarını hatırlattı.

Patronun sendika üyesi 24 kişiyi işten attığını anımsatan Durmuş, ülkenin ağır bir ekonomik krizden geçtiğine de dikkat çekti.

Durmuş, “Aldığımız ücretler ile ayın ortasını getiremiyoruz. Buna rağmen ücret zammı konusunda Sputnik işvereni, tüm görüşmeler boyunca bir teklif dahi vermedi. İşte, biz bugün bu yok sayan anlayışa karşı grevdeyiz” dedi.

Yıllardır maruz kaldıkları düşük ücret politikasına “Dur” diyen Sputnik çalışanlarının sendikalarına üye olduklarını ifade eden Durmuş, şunları söyledi:

“İşveren temsilcileri aylarca süren oyalamanın ardından kanunlarımızı ve Anayasamızı çiğnedi, sendikasızlaştırma operasyonuna başladı. Denedikleri her yol başarısızlıkla sonuçlandı. Sputnik Türkiye ofisinde çalışan meslektaşlarımızın birliğini bozamadılar. İşten atılan üyelerimizle buradayız! Korkutmayı amaçladıkları üyelerimizle buradayız!”

GREVE KARŞIN ÇALIŞMAK YASAL DEĞİL!

Durmuş, Sputnik ofislerinde çalışmaya devam edenlere seslenerek, “Size ne verildi ya da teklif edildiyse bu grevi kırmak içindir. Yeriniz işçi sınıfının, grevdeki arkadaşlarınızın yanıdır. Hiçbir makam ya da para, mesleki dayanışmadan kıymetli değildir. Program yapmayın, grev kırıcı olmayın. Bu ne ahlaka ne yasaya ne de meslek ilkelerine sığar” dedi.

DİNLEYİCİ VE OKURLARA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Durmuş, Sputnik dinleyici ve okurlarına da şu çağrıda bulundu: “Yıllardır sizlere bu kaliteli işleri yapan gazetecileri yalnız bırakmayın, dayanışma gösterin. Bu gazeteciler sizlere yeniden kaliteli haberlerin ulaşmasını sağlayacak olanlardır.”

Morallerinin ve inançlarının güçlü olduğunu vurgulayan Durmuş, “Bu grevin başarıyla sonuçlanacağına hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu grev Türkiye’de güvencesiz ve düşük ücretle çalışan tüm gazetecilerin grevidir. 24 üyemiz işe geri alınacak, taleplerimiz kabul edilecek ve toplu iş sözleşmesi imzalanacak. İşte o zaman bu grev pankartı inecek. Kazanacağız, çünkü haklıyız” ifadelerini kullandı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş