Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaPOLİTİKATürkiye Halk Temsilcileri Meclisi’ne Kartal’dan 3 temsilci: ‘Ülkemize çöken karanlığın karşında ışık...

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’ne Kartal’dan 3 temsilci: ‘Ülkemize çöken karanlığın karşında ışık olacağız’

Geçtiğimiz ay yayınladığı bir deklarasyon ile kuruluş çalışmalarına başladığını duyuran Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi, ilk toplantısını İstanbul Anadolu Yakası’nda gerçekleştirdi. Kartal’dan aday olan 3 temsilci, THTM’ye seçildi.

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi (THTM) laik, bağımsız, egemen bir ülke, devletçi-planlı bir ekonomi ve tüm yurttaşların eşitlik ve kardeşlik içinde, refah ve aydınlığa kavuşacağı bir toplumsal sistem için geçtiğimiz ay yayınladığı deklarasyon ile yola çıktı.
Toplumun değişik kesimlerinden, farklı ama birbirine dost ideolojik ve siyasi eğilimlere sahip kişileri bir araya getiren meclise şimdiden çok sayıda aydın, sanatçı, bilim insanı ve siyasetçi dahil oldu.

‘’KEMALİSTLER VE KOMÜNİSTLER AYNI MECLİS’TE’’

Türkiye Komünist Partisi (TKP), 15-16 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirdiği Türkiye Konferansı’nda, sosyalizm mücadelesinin önünü açacak toplumsal, siyasal ve ideolojik bir ittifak için Türkiye’nin aydınlanmacı ve anti-emperyalist birikimini Sosyalist Cumhuriyet hedefine daha da yakınlaştıracak ideolojik ve toplumsal etkileşimlere odaklanma kararı almıştı.
Bu kapsamda kurulacak ittifakın aracı olarak Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’nin kurulması kararlaştırılmış ve Meclis şöyle tanımlanmıştı:
“Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yurtsever, aydınlanmacı birikim ile sosyalist devrim stratejisi arasındaki etkileşimi güçlendirmeye yarayacaktır. Aynı zamanda her türden milliyetçi önyargı ve yaklaşımın yerine sınıfsal bakış açısını koyarak Kürt emekçilerinin sosyalist Türkiye’nin kuruluşunun önemli bir bileşeni olmasına yardımcı olacaktır. Patronların Ensesindeyiz ağından öncü işçilerin, semt evlerinden emekçilerin, üniversitelerden öğrencilerin, kadın dayanışma komitelerinden kadınların seçildiği, aydınların ve siyasetçilerin yer aldığı gerçek bir Meclis olacaktır.”

KARTAL’DAN 3 TEMSİLCİ TÜRKİYE HALK TEMSİLCİLERİ MECLİSİ’NDE

Kartal’da ilk buluşmasını geçtiğimiz haftalarda bir kahvaltı organizasyonu ile gerçekleştiren THTM, Kartal kamuoyunda tanınan ve öne çıkan isimlerle fikir alışverişinde bulunmuş, TKP il yöneticilerinin THTM’nin amacı ve geleceğine yönelik yaptıkları katkılar katılımcılar tarafından büyük bir ilgi ile dinlenmişti. Karşılıklı görüş ve temennilerin alındığı toplantı sonrası Kartal’da bazı kurum ve kişilerle görüşmeler devam etmişti.
Dün ise Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’nin ilk toplantısı İstanbul Anadolu Yakası’nda gerçekleştirildi.

Toplantının katılımcılarından Avukat Gökmen Dumlu, Kartal Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Şenay Yavuz Bilge ve Kartal’da emeklileri temsilen Firuz Tanıl yapılan seçimlerde Kartal’ı temsilen THTM’ye seçildiler.

“ÜLKEMİZE ÇÖKEN KARANLIĞA IŞIK OLACAĞIZ”

Görüşlerini aldığımız 3 temsilci şunları söylediler:

Gökmen Dumlu: “THTM hepimiz için yeni bir umut ve heyecan taşıyor. Güneşin sofrasında dostların arasında olmanın güveni ile. Hayallerimiz yıkıldı. Hayallerimiz kırıldı. Ama yeni hayaller kurmak için hayallerimizin yıkılması ve kırılması gerekiyordu. Umut ve heyecan ile yeniden. Elimizde fenerlerimiz ile THTM olarak ülkemize çöken karanlığa ışık olacağız umut olacağız.”

“EMEKLİLERİN HAKKINI ALMAK İÇİN THTM’DEYİM”

Firuze Tanıl: “Yıllarca, çalışarak katma değer üreten biz emeklileri bu sistem yok saymaktadır. Promosyon için banka banka dolaştırmaktadır. Sadaka değil, hakkımızı almak ve mücadele etmek için THTM’deyim. Eşit, kamucu, laik, aydınlık ve bağımsız yarınları hep birlikte kuracağız. Yolumuz açık ve umutla….”

“ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ”

Şenay Yavuzbilge: “Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi olarak çıktığımız bu yolda ülkemizin derin yoksulluğunun ortadan kaldırılması, adaletin sağlanması, kadın kıyımının son bulması, çocuk ve gençlerimizin daha yaşanabilir bir ülkeye kavuşmaları için ortak akılla çalışmalarımıza hız vereceğiz. Zoru başarmak, bir arada elimizden gelenin en iyisini yapmak için görev aldık. Hepimize başarılar diliyorum.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş