Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaDÜNYAUkrayna'da Maksim Gorki ve Valeriy Çkalov anıtları söküldü

Ukrayna’da Maksim Gorki ve Valeriy Çkalov anıtları söküldü

Ukrayna’da Maksim Gorki ve Valeriy Çkalov anıtları söküldü

Ukrayna’nın Dnipro kentinde sosyalist gerçekçi edebiyatın en önemli isimlerinden biri kabul edilen Sovyet yazar Maksim Gorki ve efsanevi Sovyet test pilotu Valeriy Çkalov anıtları söküldü.

Sputnik haberine göre, Ukrayna’nın Dnipro kentinde, eserleri birçok dile çevrilen, sosyalist gerçekçi edebiyatın en önemli isimlerinden biri kabul edilen Sovyet yazar Maksim Gorki ve efsanevi Sovyet test pilotu Valeriy Çkalov anısına dikilen anıtlar kaldırıldı.

Dnipro Belediye Başkanı Boris Filatov, ülkeyi ‘Rus ve SSCB tarihinden arındırma’ çalışmaları kapsamında, bugün kaldırılan anıtı belediye işletmelerine ait arazilerden birine götürüldüğünü aktardı.

Dnipro doğumlu heykeltraş Nikolay Krasotin tarafından yapılan ve açılışı 1977 yılında gerçekleştirilen Maksim Gorki anıtı, 2017 ve 2021 yılları arasında da birçok kez saldırıya maruz kalmıştı.

Aynı kentte yaklaşık iki hafta önce Rus şair Aleksandr Puşkin’in anıtı ve Sovyetler Birliği döneminde dikilen izci kahraman Volodya Dubinin’in anıtı yıkılmıştı.
Kent yetkililerinin bildirdiği üzere bu yakınlarda Rusya İmparatorluğu İçişleri Bakanı Aleksandr Bulıgin, bilim insanı Mihail Lomonosov, Korgeneral Efim Puşkin ve Büyük Vatanseverlik Savaşı kahramanı Aleksandr Morozov gibi kişilerin anısına dikilen birkaç anıtın daha yıkılması planlanıyor.
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı