Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIYapı Kayıt Belgesi ve Kat Mülkiyeti

Yapı Kayıt Belgesi ve Kat Mülkiyeti

Yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, Yapı Kayıt Belgesi ile maliklerin tamamının muvafakatinin bulunması ve imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edilmesi halinde, yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebileceği düzenlenmiş,
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün Genelgesi ile işlem sonrasında Yapı Kayıt Belgesi ile söz konusu kanundan yararlanan taşınmazın veya bağımsız bölümün beyanlar hanesine, Yapılan işlemin Kanun maddesi kapsamında gerçekleştiği yönünde açıklama konulacağı belirtilmiştir.
Özellikle hisseli taşınmazlarda veya ortak alanlarda hissedarlardan, maliklerden birine ait ve kat mülkiyeti mevzuatına da aykırı yapılmış yapılara veya yapı bölümlerine, Yapı Kayıt Belgesi alınması durumunda hissedarlar veya malikler arasında muvafakat verilmesi konusunda ihtilaflar yaşanabileceği gibi; Bütün maliklere ait olması gereken alanların yapı sahibi tarafından kullanılması suretiyle diğer maliklerin hakları da ihlal edilecektir.
Bunun yanı sıra ana gayrimenkulün ortak alanı olan bahçesi veya teras katı maliklerden biri tarafından, sundurma, kış bahçesi, pergola, zemin terası vb. ile kapatılmak suretiyle o bağımsız bölümün kullanımına katılmakta ve Yapı Kayıt Belgesi alınabilmektedir.
Bu husus diğer maliklerin de kullanma hakkı olan bir yerin maliklerden biri veya bazen üçüncü bir kişi tarafından kullanılmasına neden olmaktadır. Ayrıca, ana gayrimenkule yapılan eklentilere sundurma, kış bahçesi, pergola, zemin terası, garaj, müştemilat, depo, odunluk vb. planındaki fonksiyonlarına aykırı olarak Yapı Kayıt Belgesi alınabilmekte ve amacı dışında kullanılması mümkün olabilmektedir.
Mirasa konu taşınmazlar üzerindeki yapılarla ilgili Yapı Kayıt Belgesinin tek bir mirasçı tarafından alınması durumunda diğer mirasçıların taşınmaz üzerindeki tasarruf hakları olumsuz etkilenmektedir. Ortak alanlar için maliklerden biri adına Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmesi sonucu oluşacak ihtilafların giderilmesi için gerekli düzenlemenin yapılması;
Sorun ve önerilerin dikkate alınması, imar barışı uygulamalarını kolaylaştıracak ve Kanunun amacına
ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

Erol Altunoğlu
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar