Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATYaşar Kemal, Maltepe'de anıldı

Yaşar Kemal, Maltepe’de anıldı

Yaşar Kemal, ölümünün 9. yıl dönümünde Maltepe Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Binbir Çiçekli Bahçe” isimli programla anıldı.

Törende Nebil Özgentürk’ün belgeseli gösterilirken fotoğraf sanatçısı ve yazar Lütfi Özgünaydın, Yaşar Kemal ile dostluklarını anlattı. Anma programında Feryal Öney de Yaşar Kemal’in sevdiği türkülerle halk şarkılarını seslendirdi.

Türk ve dünya edebiyatının çınarı Yaşar Kemal ölümünün 9. yıl dönümünde isminin yaşatıldığı Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde anıldı. “Binbir Çiçekli Bahçe” isminin verildiği program, yönetmen ve gazeteci Nebil Özgentürk’ün, Yaşar Kemal adına yaptığı belgeselin güncellenmiş halinin gösterimiyle başladı. Gösterim sonrası sahneye çıkan Nebil Özgentürk, Yaşar Kemal’in edebiyattaki yer, önemi ve tanışıklıkları üzerine kısa bir konuşma gerçekleştirdi ve sonrasında kendisi de izleyiciler arasında olan Yaşar Kemal’in yakın dostlarından fotoğraf sanatçısı ve yazar Lütfi Özgünaydın’ı sahneye davet etti. Özgünaydın, Yaşar Kemal ile tanışma hikayelerini ve dostluklarını, fotoğraflarını nasıl çektiğini ve Çukurova serüvenlerini kısaca izleyicilere aktardı.

Gecenin sonunda halk müziğinin sevilen sesi Feryal Öney’in sahne alarak Yaşar Kemal’in sevdiği türkülerle halk şarkılarını seslendirdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı