Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELTürkiye Yazarlar Sendikası: "Mario Levi’yi yitirmenin üzüntüsü içindeyiz"

Türkiye Yazarlar Sendikası: “Mario Levi’yi yitirmenin üzüntüsü içindeyiz”

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu Türk edebiyatının seçkin isimlerinden Mario Levi, 66 yaşında yaşamını yitirmesi ardından “Mario Levi’yi yitirmenin üzüntüsü içindeyiz” mesajı yayınladı.

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurulu yaptığı açıklmada, Türk edebiyatının seçkin isimlerinden Mario Levi, 66 yaşında aramızdan ayrıldı. İstanbul beyefendisini, yazar, gazeteci, radyocu Mario Levi’yi yitirmenin üzüntüsü içindeyiz. Levi, İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini, azınlık topluluklarının renkli yaşamlarını, aşkın ve yalnızlığın çeşitli hallerini, şiirsel bir dille kaleme aldığı roman ve öykülerinde anlattı. Birçok ödülün sahibi olan Levi, Türkçe’ye olan sevgisiyle de biliniyordu. “Çünkü çocukken sokakta hangi dilde top oynamışsan, gençken hangi dilde ilk aşkını yaşamışsan, çok kızdığında hangi dilde sövmek geliyorsa içinden, o dil senin dilindir ve o dil Türkçeydi. O sebepledir ki, kendime hep şunu söylüyorum, benim en derin vatanım Türkçedir.” diyen Levi, Türkçe’nin yanı sıra Fransızca, İngilizce ve İtalyanca da biliyordu.

Yazdıklarının edebiyatımız içinde değerini yitirmeden yaşayacağına olan inancımızla ailesine, dostlarına, edebiyat dünyasına başsağlığı dileriz.”

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş