Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaGÜNCELAk Parti İlçe Başkanı Nimet Gündoğdu, "Kartal Stadı" yeri için gerçekten ne...

Ak Parti İlçe Başkanı Nimet Gündoğdu, “Kartal Stadı” yeri için gerçekten ne istiyor?

Ak Parti İlçe Başkanı Nimet Gündoğdu “Kartal Stadı” tartışmalarını sürekli gündemde tutmaya çalışırken 25 gün içerisinde birbiri ile çelişen iki ayrı karar açıkladı.

 

14 Nisan 23 tarihinde AK Parti Kartal İlçe Teşkilatı ve belediye meclis üyeleri yerel basınla iftar yemeğinde buluştuğunda ‘Nimet Gündoğdu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da Kartal’ a özel bir hassasiyetinin olduğunu ve Etap1, Etap2, Orhantepe ve Kartal Stadı yeri ile ilgili kendileri ile görüştüklerini belirtti. Gündoğdu Kartal Stadının tekrar yerine yapılması amacında olduklarını söyledi.Bu gelişmeyi Kartal’ın Sesi gazetesi olarak haberimizin başlığına taşımıştık.

Ancak 9 Mayıs 23 akşamı Doğuş TV, KENAN ÇAKAL İLE YÖNTEM PROGRAM konuğu olarak katılan Nimet Gündoğdu 25 gün gün sonra bu kez; “Kartal Stadını sağolsun bizim belediye bir vesile ile yıktı. Ama yerine hiç bir şey yapmadı. Burayı yapamıyorsanız niye yıktınız? Bari Kalsaydı. Kartallılar orada sporlarını yapmaya devam etseydi. Yakacık’ı da yapsaydık( Yakacık Stadı). Kartal’da 21 tane spor kulübü var.” dedi.

Gazeteci Kenan Çakal’ın ‘Kartal Satadının yeniden yapılması içinsize talepler geldi mi?’ sorusuna cevap veren Gündoğdu, “Tabii gelmeye başladı. Kartal Stadı için Arif Dağlar döneminde bizim oraya ilişkin bir projemiz vardı. Altı otopark üstü yeşil alan park-bahçe yapılacaktı. Aynı mantıktayız. Oranın bir an önce bu dediğimiz konuma çevrilmesini bekliyoruz.” dedi. 

Ak Parti İlçe Başkanı Nimet Gündoğdu “Kartal Stadı” yeri için 25 gün içerisinde bir biri ile çelişen iki ayrı karar açıkladı. Gündoğdu’nun bu karar değişikliklerinin nedenini bilmiyoruz. Ancak seçim döneminin atmosferine bağlı olarak her seferinde başka bir şey söylemek Kartal halkının yararına olmayacaktır.

Ak Parti İlçe Teşkilatı ve Başkan Nimet Gündoğdu, buraya park mı stad mı? Ne yapılmasını istediklerini netleştirmelidirler.

Kartal halkı da yıkılarak geçici bir otoparka dönüştürülen bu alanın Kartal halkının yararına bir an önce dönüştürülmesini beklemektedir.

Diğer yandan buraya ilişkin alınan bir karar var. Ancak Kartal Belediyesi’nin bu kararı niye hayata geçirmediğine ilişkin resmi bir açıklama yok.

Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel, Eylül 2021 tarihinde ‘500 Günlük Sunum’ başlığı altında biz basın mensuplarına yaptığı sunumda bu alanın ‘Otopark, dükkanlar ve meydan olarak projelendirildiğini ve bunu Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkarma kararı aldıklarını  açıkladı.

Açıklanan bu kararı ‘KARTAL BELEDİYESİ YAP-İŞLET-DEVRET SÜRECİNE GİRMEKTEDİR’ başlıklı köşe yazımda süreci anlatmış ve kararı eleştirmiştim.

Ancak halka hesap verme sorumluluğu taşımayan belediye yönetim anlayışının bir sonucu olarak yaklaşık olarak 2 yıldır halk ve basın buranın niye yapılmadığına ilişkin resmi hiç bir resmi bilgiye sahip değildir.

Ak Parti İlçe Başkanı Nimet Gündoğdu’nun iddialarına ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in sesizliğine rağmen süreci bir kez daha hatırlamakta yara var:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi’nin AK Parti’de olduğu dönemde Kartal Stadı “stat formatından” çıkartılarak, otopark ve meydan fonksiyonuna dönüştürüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi’nin CHP’de olduğu dönemde stat formatından çıkartılarak, otopark ve meydan fonksiyonuna dönüştürülen alanın Kartallıların yararına yeniden ele alınıp yeni bir düzenlemeye gitmek yerine; AK Parti tarafından belirlenen fonksiyonlarla alanın kullanılması kararı alındı. Üstelik “Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılması kararı ile.

Bu ihale kapsamında Kartal’ın en önemli 10 dönüm alanı bir şirkete 29 yıllığına devredilecekti.

AK Parti Meclis Üyeleri Kartal Belediye Meclisi kürsüsünde yaptıkları açıklamada bu alanın “Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılmasına karşı olduklarını ve Milli Emlak’ın alanda bulunan 3 dönümlük yerini vermeyeceğini ve ihalenin iptal edileceğini ileri sürdü.

Ki; Mevcut haliyle otopark olarak kullanılan yerde Milli Emlak’ın kendi tasarrufunda bulanan alanda otoparka izin vermeyerek Kartal Belediyesi’ni bu alanda bile çıkardı. Ve kartal Belediyesi bu 3 dönümlük alandan dolayı ihaleyi yapamadı.

Yani Bakanlığa bağlı Milli Emlak tarafında sürecin önü kesilirken Nimet Gündoğdu, Kartal Belediyesi’nin burayı yapmadığını söylemektedir. Kartal Belediyesi ise burayı niye yapamadığına ilişkin halka hesap verme gereği duymamaktadır.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı