Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaEMEK"Ankara Bu Ateş Sizi De Yakar"

“Ankara Bu Ateş Sizi De Yakar”

Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şubesi’nde örgütlü işçiler Kartal Meydanında “Ankara Bu Ateş Sizi De Yakar” sloganı eşliğinde bordrolarını yaktılar.

Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şubesi’nde örgütlü işçiler Kartal Meydanında yatıkları basın açıklamasında; insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilmek için ek zam (refah payı) verilmesi ve vergi oranlarının taleplerimiz doğrultusunda yeniden düzenlenmeli dediler.

Kendilerini ülke savunmamızın görünmez kahramanları Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve İçişleri Bakanlığına bağlı Askeri Fabrika ve Tersanelerde özveri ile çalışanlar olarak tanımlayan  işçiler, ‘adaletsiz vergi oranları ve ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle açlık sınırında yaşam mücadelesi vermekteyiz’ dediler.

Kartal Meydanında toplanan yüzlerce işçiye Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Murat Yalçınkaya basın açıklamsı öncesi işçilere seslendi, Yalçınkaya kendisini de katarak sendikacılara seslendi: Sendikacılar başlarını kaldırmak zorundalar. görmedim, duymadım, bilmiyorum yok arkadaşalar. İşçi sınıfının mücadelesi bir kartopu misalidir. Öyle bir büyür ki bugün sessiz kalanları, köşesinde koltuğunda oturanları ezip geçecektir” dedi.

“Vergide Adalet”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Hükümet Halka Hesap Verecek”, “Ankara Ankara Duy Sesimizi Bu Gelen İşçinin Ayak Sesleri”, “TÜRK- İŞ Uyuma İşçine Sahip Çık” sloganlarının atıldığı eylemde işçiler bordrolarını yaktılar.

Basın açıklamasını Türk Harb-İş Sendikası İstanbul Şubesi Başkanı Murat Yalçınkaya okudu:

“Savunma ve güvenlik Çalışanlarının Haklı Talepleridir.

Enflasyonun önlenemeyen yükselişi ile hayat pahalılığının her geçen gün çalışanın belini biraz daha bükmesi, 9 Mayıs 2023 tarihinde Hükümet ile Türk-iş ve Hak-iş konfederasyonları arasında varılan mutabakatla ücretlere yapılan zamların bu pahalılık karşısında daha çalışanın eline geçmeden eriyip gitmesi, değerinin çok çok üstünde ev kiraları, marketlerde her gün değişen fiyat etiketleri, son üç ayda iki katına çıkan akaryakıt fiyatları sebebiyle, hayatımızın her alanında zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz ürün ve hizmetlere ulaşmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Zorunlu ihtiyaçlarına bile ulaşmakta güçlük çeken çalışanlar, sosyal yaşantısını bir kenara koyup, günlük yaşantısını idame ettirebilmenin sıkıntısıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu zor koşullar içinde geçinebilmenin en azından gününü kurtarabilmenin hesabını yapan kamu işçisinin, birde gelir vergisi yüküyle beli bükülmekte, yetersiz kalan zamların erimesi yetmezmiş gibi normal ücretinin de her ay bir öncekinden daha düşük hale gelmesiyle hesap kitap yapamaz duruma gelmiştir.

Ülkemizin savunma ve güvenliğine hizmet veren Türk Harb-İş Sendikası üyeleri nitelikli ve tecrübeli işgücünü, gece-gündüz demeden ortaya koyarak vatan savunmasına verdiği hizmetin karşılığını ne yazık ki alamamaktadır. Enflasyon yükü altında her geçen gün biraz daha ezilen savunma ve güvenlik işçisinin aldığı ücret, özel sektörde ve vakıf işletmelerinde çalışan emsallerinin altında kalmış, bu durum özel sektörü daha cazip hale getirerek nitelikli iş gücünün kamudan özele doğru kaymasına sebep olmaya başlamıştır. Daha vahim olan ise Milli Savunmamızın bel kemiği olan işyerlerimizde çalışan kardeşlerimize, çeşitli aracı ve vesilelerle yurtdışından iş teklifi ve talepleri gelmekte olup ülkemizde yıllardır dillendirilen beyin göçüne de yenileri eklenmektedir.

Türk Harb-İş Sendikasının ülke savunmasına hizmet veren işçileri, hak ettiği değeri görmek ve emeğinin karşılında alacağı ücretle geçinebilmek istiyor. Ailesini daha iyi koşullarda yaşatabilmek, çocuklarına sağlam bir gelecek sağlayarak geleceğe güvenle bakabilmelerini temin edebilmek istiyor.

Buradan sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Milli Savunma ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlarımıza sesleniyoruz. Arkadaşlarımızın ücret ve diğer özlük haklarının bir an önce gözden geçirilmesini, çalışandan kesilen verginin ’te sabitlenerek üstünün kamu işvereni tarafından karşılanmasını, enflasyona yenik düşen ücretlerin yaşanabilir seviyeye yükseltilmesi için yeni bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı