Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT“Araba Kabağa Dönmeden” Adlı Oyun Sahneye Taşınıyor

“Araba Kabağa Dönmeden” Adlı Oyun Sahneye Taşınıyor

Gönüllü tiyatroculardan farkındalık oyunu; Kentsel yaşamın hızlı ve yorucu karmaşasında göz ardı edilen huzurevinde kalan yaşlıların iç dünyası, “Araba Kabağa Dönmeden” adlı oyunla sahneye taşınıyor.

Ülkemizde ve dünyada büyük bir toplumsal sorun haline gelen aile içi iletişimsizliği ve kuşak çatışmasını çarpıcı ve esprili diyaloglarla gözler önüne seren “Araba Kabağa Dönmeden” oyunun prömiyeri, Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

GERÇEK YAŞAMDAN KESİTLER

Oyun, yazar ve yönetmen Dilek Uyar’ın huzurevlerinde yaşlılarla birebir kurduğu iletişim ve gözlemlerine dayalı gerçek yaşamdan kesitler sunuyor. Bilinen dramatik durağan sahnelerin tersine, alışılmışın dışında eğlenceli ve dans performanslı müzikal bir komedi olarak sahnelenen oyun, güldürürken aynı zamanda düşündürüyor ve izleyicide toplumsal sorumluluk duygusu uyandırıyor.

Sosyal yaşamdan dışlanan dezavantajlı kesimlere yönelik farkındalık projesi olarak karşımıza çıkan oyun, ömür boyu baskılanan duygularını ve hayallerini, yaşamlarının sonbaharında doyasıya yaşamak isteyen huzurevinde kalan bir grup yaşlının eğlence hevesiyle; tekdüze yaşamlarıyla sıradanlaşmış yakınları arasındaki iletişim-SİZ-lik, izleyicinin kendi aile içi iletişimiyle ve gelecekteki yaşlılık haliyle yüzleşmesini sağlıyor.

SÜPÜRGELİ OYUNCULAR TİYATRO TOPLULUĞU

Yediden yetmişe gönüllü oyunculardan oluşan Süpürgeli Oyuncular Tiyatro Topluluğu’nun en küçük oyuncusu sekiz, en büyük oyuncusu ise seksen beş yaşında. Hazırlık çalışmaları esnasında en sevdiği yakınlarını kaybeden iki gönüllü oyuncunun, yaslı yüreklerindeki derin acıyla provalara devam ederek sahnelenen oyun, sanat aşkının iyileştirici gücüyle izleyiciye unutulmaz duygusal anlar yaşatıyor. Kalabalık bir kadroyla özveri, sevgi ve umutla sahneye hazırlanan oyun, bilinen klişe ticari oyunların çok üstünde, sergilediği doğal oyunculuk performansı ve evrensel insancıl mesajıyla ön plana çıkıyor.

Oyunun en önemli özelliği ise yazar ve yönetmen Dilek Uyar’ın, tiyatro deneyimi olmayan halktan kişilere verdiği uygulamalı tiyatro eğitimiyle, profesyonel doğal bir performansla başarılı bir oyun çıkarmış olması.

“İyilik Yap İyi Ol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”ne bağlı İyilik Sanat Atölyesi’nin Dilek Uyar yönetimindeki Süpürgeli Oyuncular Tiyatro Topluluğu, Kartal’da hayata geçen sahneyle, İstanbul kültür sanat yaşamına yeni bir soluk kazandırıyor.

“Araba Kabağa Dönmeden” adlı oyun, Kartal Belediyesi’nin desteğiyle ücretsiz olarak sahnelenecek.

Program

Yer: Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi

Tarih: 17 Aralık Pazar

Saat: 19:00

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı