Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaGÜNCELİlyas Salman: Halkı Kazıklamayan Bir Adama İhtiyaç Var Dedim; Dr. Şenol Karasu...

İlyas Salman: Halkı Kazıklamayan Bir Adama İhtiyaç Var Dedim; Dr. Şenol Karasu Çıktı Karşıma

Sanatçılardan Maltepe CHP Belediye Başkan aday adayı Dr. Şenol Karasu’ya destek. İlyas Salman: Halkı kazıklamayan bir adama ihtiyaç var dedim, Dr. Şenol Karasu çıktı Karşıma. Halk Ozanı Rıza Aslandoğan: Arkadaşlarımızı kartalların eline vermeyelim. Dr. Şenol Karasu’ya sahip çıkalım” diyerek tanımladıkları Dr. Şenol Karasu “Halk Buluşması”nda konuştu.

Maltepe/Yüksel Fırat

 

Maltepe Belediyesi CHP Başkan Aday Adayı Dr. Şenol Karasu, Gülsuyu Gülensu’da Elisacem Düğün Salonu’nda “Halk Buluşması” düzenledi. Halk buluşmasında ozanlar; Binay Koçak, Erol Gürgen ve Rıza Aslandoğan türkülerle ve tiyatro ve sinema oyuncusu İlyas Salman anlatılarıyla Karasu’ya destek sundular. İlyas Salman: Halkı kazıklamayan bir adama ihtiyaç var dedim; Dr. Şenol Karasu çıktı Karşıma. Halk Ozanı Rıza Aslandoğan: Arkadaşlarımızı kartalların eline vermeyelim. Dr. Şenol Karasu’ya sahip çıkalım” diyerek çağrı yaptılar.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Salonu dolduran misafirlerini kapıda eşi Dr. Gülten Karasu ile birlikte karşılayan Karasu daha sonra tüm konuklarını masalarında ziyaret ederek sohbetlerini sürdürdü.

“DERMANI BİRLİKTE BULACAĞIZ”

Maltepe Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Şenol Karasu’nun Halk Buluşması’nda yaptığı konuşmasında birlikte başaracağız diyerek Maltepe’nin sorunlarına çözüm üretmek için sokak ve mahalle meclisleri kuracaklarını söyleyen Karasu;

“Sorunlara birlikte çözüm üreteceğiz. Önce iç barışı tesis edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Biz herkesi seveceğiz. Sorunlar çok; halkımızın bir deyimi vardır: ‘Allah dert vermişse derman da verir.’ Bu dermanı birlikte bulacağız. Güzel düşünecek, güzel konuşacak, halkımıza layık olduğu gibi davranacağız.” dedi.

“BİR İNSANIN EN İLERİ DÜZEYİ GÜVENİLİR İNSAN OLMAKTIR”

Fotoğraf: Yüksel Fırat

“Maltepe’nin şefkatli annelerine, emekçi babalarına, pırıl pırıl gençlerine, çiçek çocuklarına, halkımıza; Maltepe’yi hep birlikte yöneteceğimize söz veriyorum!”

“Bir insanın en ileri düzeyi güvenilir insan olmaktır” diyen Karasu konuşmasın söz vererek başladı ve hedefleri şöyle özetledi:

“Ülkemizde ve kentimizde halklarımız asla kötü yönetilmeyi hak etmiyor. İyilik de kötülük de toprağa düşen tohum gibidir, mutlaka yeşerir. Onu biçme ekene nasip olur. 26 yıl Maltepe’de halkıma hizmet ettim. Halka inanarak, halk istediği için bu kararı aldım.

Belediyeler demokrasinin beşiğidir. En doğru tercih, Maltepe’yi halkla birlikte yönetmektir. Gelir kaynaklarını halkın söz yetki ve kararını katarak yönetecek, sorunlara birlikte çözüm üreteceğiz. Bunu sokak ve mahalle meclisleriyle başaracağız. Önce iç barışı tesis edeceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Biz herkesi seveceğiz.

“Konut sorunu, deprem, barınma hakkı, kentsel yenileme, yerinde dönüşüm, işsizlik ve yoksulluk, emeklilik ve yaşlılık, toplumsal cinsiyet eşitliği, eşit yurttaşlık, ana dilde eğitim, ezilen sorunlarının çözümü, inanç özgürlüğü, genel eğitim, genel sağlık, ulaşım, iletişim, kadın, gençlik, spor, kültür ve sanat, çocuk, çevre ve hayvan hakları, engelliler, madde bağımlılıkları, laik ve demokratik bir yaşam…” Bu başlıklar altında sıraladığımız bütün sorunların, meclislerimiz aracılığıyla, elbirliği ve ortak akıl ile üstesinden geleceğiz.

Yeter ki çocukların saf temizliği, kadınların zengin duygusu, gençlerin enerji ve cesareti, yaşlıların tecrübesini dikkate alarak doğru çözüm üreteceğimize emin olalım.

Sevgili Maltepeliler, sözüm, geçmişteki pratiğim olacak. 26 yıl Maltepe’de sizlerle beraberliğimi, sağlık ve insani boyutuyla geçirdiğim zamanı size güven sigortası olarak iletiyorum. Çünkü bir insanın en ileri düzeyi güvenilir insan olmaktır.

Sıraladığım sorunların çözümüne ortak akıl ve birlikte ulaşacağımıza dair sözümüz vardır. Meslek odaları, sendikalar, akademisyenler, akıl insanları, üniversitelerin de öngörüsü ve desteklerini alarak hizmetlerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Karasu, “İşsizlik ve yoksulluk sorununa istihdam ve çözüm bulmak en ciddi sorun olduğunu biliyorum. Bu sorunu Maltepe Belediyesi olarak çok yönlü ele alacak projelerimiz var. Bunun sahasını hem Maltepe sınırları içinde hem de dışında düşünüyorum. Örneğin, ekolojik ve ekonomik tarımı değerlendirip iç pazarımızda kooperatif mantığıyla hayata geçirmek. Bu bir örnektir. Tekstil alanında ve ayakkabı, gıda, tüketim ve üretim pazarlarıyla hem çalışan insan ihtiyacını karşılamak hem de tasarruf ve organik doğal besin kaynağı temin etmek mümkündür.”

“Eğitim, gelecek sağlıklı nesiller için en temel sorundur. Allah’ın ilk emri “oku” kutsal kitapta ifade edilir. “Eğitim Fizan’da olsa dahi gidin alın. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” diyen Hazreti Ali’nin söz ile de eğitimin önemi ifade edilmiştir. Halka parasız sağlık, parasız kaliteli bilimsel, demokratik eğitim hizmetleri sunmak sosyal hukuk devletinin olmazsa olmazı olduğu kadar, yerelde belediyelerin gerçekleştireceği ekmek ve su kadar farz olan bir hizmet olacaktır. Bu konuda Maltepe’de uzman doktorların çalıştığı Maltepe Belediyesi Tıp Merkezi’ni kurdum. Bu tip merkezinde 100’ü geçen çalışan insani istihdam ettik ve harcamaları ve maaşları devletten karşılanıyor. Sağlık hizmetlerimizi Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Dev Sağlık İş Sendikası (DİSK) gibi kurumlarımızla istişare ederek çözüm üreteceğiz. Eğitim için de uluslararası hibelerin desteği ile bu iki hizmet boyutunu inşa etmek çözüm üretmek mümkündür.” dedi.

Karasu’nun değindiği sorunlarına yönelik çözüm önerilerine kısaca özetlersek: 

 • Konut sorunu: Ekolojik ve ekonomik tarımı değerlendirip iç pazarımızda kooperatif mantığıyla hayata geçirmek.
 • Ulaşım: Ulaşımı bir kamu hizmeti olarak görmek, imkanları kısıtlı insanlar ve yaşlılar için ücretsiz ulaşım hakkı sağlamak.
 • İletişim: İletişim çağımızın önemli bir ağıdır. Gençlerin internet ve yapay zeka denilen destek programlarından yararlanması için projeler geliştirmek.
  Kadın sorunu: Kadınlara iş sağlamak, kadına şiddet ve sömürüsüne karşı hukuksal boyutuyla Maltepe Kadın Hukuk Bürosu kurmak, kadının el emeği göz nurunun değerlendirilmesi için kooperatifler kurmak.
 • Yaşlılık: Muhtaçlara asgari geçim desteği ve yaşlı kimsesiz bakıma muhtaçlar için bakım evleri kurmak. Yaşlıların hobi bahçelerinde meyve sebze üretimi yapmasına olanak sağlamak.
 • Gençlik: Gençlerin eğitimi, işi ve bilinci için projeler geliştirmek.
 • Çocuk: Çocukların eğitimi ve okullarda beslenmeleri için uygun, temiz ve tasarruflu bir şekilde hizmet sunulması.
 • Çevre: Temiz bir çevrede temiz yaşamak insani bir hak ve sorumluluktur. Temizlik ve çevre sorununu TMMOB ile istişare ederek çözmek. Betonlaşmaya karşı yeşil devrim yapmak.
 • Karasu, “Baransel Kışlası’nın olduğu yer yeşil kalacaktır. Her ferde bir fidan dikmekle Maltepe’yi bir çınar ve çam bahcesi yapabiliriz. Çünkü oksijen varsa hayat olur. Doğa insansız yaşayabilir. Ama insan doğasız yaşayamaz.” dedi.
 • Din: İbadet kurumları arasında ayrım yapmamak, inanç özgürlüğüne saygılı olmak.
  Karasu, konuşmasının sonunda Maltepe Belediyesi’nin kaynaklarının Maltepe halkına eşit, şeffaf ve katılımcı bir şekilde sunulacağını belirterek, “Dert bizdeyse, derman ellerimizdedir. Hayatta en büyük varlık ve destek DOĞA ve İNSANDIR; bunların kıymetini bilmek gerekir.”
 • Karasu konuşmasını; “Benim sizlere güvenim sonsuz, sizlerin de içinizden gelen, Dr. Senol Karasu’ya güveniniz sonsuz olsun, SÖZ VERİYORUM, hep birlikte başaracağız!” diyerek tamamladı.

Dr. Şenol Karasu kendisini şöyle tanımlamaktadır: 

1965 yılında Erzincan’da doğdum. İlköğretimimi Hollanda’da, orta ve lise öğretimimi İzmir’de tamamladım. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ni okudum. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldum.

Doktor olarak mezuniyetimden sonra sırasıyla; Gülsuyu, Gülensu, Pendik, Aydos, Sülüntepe olmak üzere birçok yerde klinik şubelerimi açtım.

2000 yılından bu tarafa Maltepe’de ikamet etmekteyim. Evliyim, eşim çocuk doktoru. Bir kızım ve bir oğlum var.

Doktor olarak halk sağlığını hep ön planda tuttum. Ücretsiz muayene, tedavi, toplu sünnetler yaptım. Halka yönelik ücretsiz sağlık taramaları yaptım.

Kamuya yönelik sağlık alanındaki sosyal çalışmalarımdan dolayı, 2014 yılında Maltepe Belediyesi’nden gelen teklif üzerine Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü olarak göreve başladım ve halk sağlığına yönelik sosyal çalışmalarımızı daha da kapsamlı olarak sürdürdüm.

Sağlık müdürü olarak Maltepe Belediyesi Tıp Merkezi projesini hazırlayarak hayata geçirdim.

Daha sonra Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü olarak çalışmaya başladım. Benzer hizmeti Kartal halkına da sunmaya devam ettim. Kartal Belediyesi bünyesinde hastane projesini hazırladım.

İşsizlik, yoksulluk, barınma hakkı, kentsel yenilenme-yerinde dönüşüm, ulaşım, eğitim, sağlık, iletişim, kadın, gençlik, çocuk, engelli ve çevre konulu sorunlara birlikte çözüm üretmek ve şeffaf belediyecilik anlayışını geliştirmek için Maltepe Belediye Başkan aday adayıyım.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş