Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATAşık Veysel Anmasında 3. Gün

Aşık Veysel Anmasında 3. Gün

Aşık Veysel anması 3. gününde Özgür Doğan’nın konseri ile sonlandı.

 

Kartal Belediyesi’nin, aşıklık geleneğinin en büyük temsilcilerinden ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun 49. ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlediği anma programları, sanatçı Özgür Doğan’nın Yakacık Kültür Merkezi’nde verdiği konseri ile son buldu. 

50. ölüm yıl dönümü (2023) UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınan Aşık Veysel’in ölümünün 49. yılında gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında 1. gün “Benim Adım AşıkVeysel, Dostlar Beni Unutmadı” müzikali ve anma programının ikinci gününde ise sanatçı Cengiz Özkan’ın konseri gerçekleşti.

Etkinlikte Özgür Doğan, Aşık Veysel’in; ‘Dostlar Beni Hatırlasın’, ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Kara Toprak’ gibi sevilen türkülerini seslendirdi. Yaklaşık 2 buçuk saat süren konser boyunca vatandaşlar, sanatçı Özgür Doğan’ın seslendirdiği türkülere alkışlarla eşlik etti.

“UNESCO 2023 Yılını, ‘Aşık Veysel Yılı’ İlan Etmeye Hazırlanıyor”

Konserin sonunda Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i temsilen Kartal Belediyesi Meclis Başkanvekili Özlem Bulut ve Yakacık Çarşı Mahallesi Muhtarı Senem Özdemir, sanatçı Özgür Doğan’a günün anısına çiçek ve teşekkür plaketi takdim etti.

Bulut, usta ozan Âşık Veysel’i rahmet ve sevgiyle andığını belirterek, “Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak çalışan ‘UNESCO’, 2023 yılını, ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan etmeye hazırlanıyor. Aşık Veysel’in müziği ve sesi sadece ülkemizde değil, dünyada saygı görüyor ve tanınıyor. Ne mutlu bizlere. Ne mutlu bizlere ki Aşık Veysel’imiz var, Hacı Bektaş Veli’miz var” ifadelerini kullandı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı