BAŞKAN ALTINOK ÖZ ADD’NİN DÜZENLEDİĞİ KONFERANSA KATILDI

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi tarafından düzenlenen ‘Din ve Laiklik’ konulu konferansa katıldı.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, ADD Kartal Şube Başkanı Kemal Aslan, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferansın konuşmacılığı, ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç tarafından gerçekleştirildi. Kılıç, konferans boyunca katılımcılara din ve laiklik ilişkisini anlattı.

Atatürk’ün ‘Laiklik’ Tanımı

İlahiyatçı Cemil Kılıç, yaptığı konuşmada; Atatürk’ün laikliği sadece, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması olarak değil, laikliğin aynı zamanda din ve dünya işlerinin de birbirinden ayrılması olarak tanımladığını belirtti.

Bazı çevrelerin, laikliği sadece din ve vicdan özgürlüğü olarak tanımlamasını sorunlu olarak ifade eden Kılıç, cümlelerini şöyle sürdürdü: “ Oysa laiklik din ve vicdan özgürlüğü değildir. Din ve vicdan özgürlüğü laikliğin unsurlarından biridir. Ama ana unsuru değildir. Laikliğin en gerçek tanımı, devlet yönetiminde toplumsal yaşamda, eğitimde, yasama faaliyetini yürütürken herhangi bir dini ve herhangi bir mezhebi değil, aklı, bilimi ve değişen sosyal koşulları refere etmeye laiklik denir.”

Konferansın sonunda ise, ADD Kartal Şube Başkanı Kemal Aslan ve yöneticileri, Başkan Altınok Öz’e ve ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç’a teşekkür plaketi takdim etti.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir