Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaKADINDoç. Dr. Nuran Akyurt, Çorum Üçköylüler Derneğinde Meme Kanserini Anlattı

Doç. Dr. Nuran Akyurt, Çorum Üçköylüler Derneğinde Meme Kanserini Anlattı

Doç. Dr. Nuran Akyurt, Çorum Üçköylüler Derneğinde Meme Kanserini Anlattı

Kartal/ Yüksel FIRAT

Doç. Dr. Nuran Akyurt, İstanbul- Çorum Üçköylüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde Meme Sağlığı ve Kendi Kendine Meme Muayenesi ( KKMM) konulu bir etkinlikle katılımcılara meme kanseri ile mücadelede erken teşhisin önemi ve tedbirler konusunu anlattı.

İstanbul- Çorum Üçköylüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyelerinin yoğun ilgi gösterdikleri etkinlikte Doç. Dr. Nuran Akyurt slayt eşliğinde kendi kendine meme muayenesinin önemini anlatırken bir erkek gönüllü üzerinden de kendi kendine meme muayenesinin çeşitli tekniklerini gösterdi.

Meme kanseri farkındalık çalışmaları ve sanal gerçekçilik çalışmalarını gönüllü olarak özveriyle sürdüren Doç. Dr. Nuran Akyurt meme kanserinde değiştirilemeyen faktörler ve yapılabileceklere ilişkin bilgi verirken en önemli korumanın kendi kendine meme muayenesi olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Nuran Akyurt, ailede meme kanserinin olması risk faktörünü arttırıldığını belirttikten sonra; “ Birinci derecede bir akrabada yumurtalık veya kalın bağırsak kanseri varsa bunların altında meme kanseri olduğunu görmekteyiz” dedi. Akyurt devamında BRCA 1 ve BRCA 2 testi konusunda bilgi verdi. Akyurt, testlerin kişilerin genlerinde meme kanserine karşı yatkınlık olup olmadığının belirlenmesi için yapılan bir genetik laboratuvar testi olduğunu belirtti. Akyurt, yakın atalarımızdan meme kanseri olmamasına rağmen 3-5 kuşak öncesi atalarımızdan da bu riskin kalabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Nuran Akyurt, covid salgını nedeniyle tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi meme muayenesi konusunda da muayenelerde gecikmeye yol açtığına dikkat çekerek muayeneye gidilmesini istedi. Akyurt ayda bir gün mutlak kendi kendine meme meyanesinin kişinin kendisinin yapmasını ve yılda bir kez meme merkezinin olduğu bir hastaneye gidilmesini istedi.

Doç. Dr. Nuran Akyurt, katılımcıların sorularını da cevaplayarak, etkinliği kendinizi seviniz diyerek bitirdi.

İstanbul- Çorum Üçköylüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yücel “ Davetimize icabet ederek çok önemli konudaki bu aydınlatma hizmetinden dolayı değerli hocamız Doç. Dr. Nuran Akyurt’a yönetim kurulumuz, üyelerimiz ve tüm Üçköylüler adına teşekkür ederim” diyerek bir çiçek buketi taktim etti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı