Cuma, Aralık 1, 2023
Ana SayfaKARİKATÜRDUVARLARI DELEN ÇİZGİLER

DUVARLARI DELEN ÇİZGİLER

Kartal’ın Sesi Gazeesi- Çizerimiz Hüseyin Aslan’ın afişini çizdiği;Mizah dergisi Homur, Görülmüştür Ekibi’nin girişimiyle, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Homur Mizah ve Karikatür Grubu’nun destekleriyle bir çizgi ve karikatür sergisi projesi ortaya atıldı.

Serginin çağrısına demokrasi, özgürlük ve insan hakları için mücadele ederken tutsak edilen ressam ve çizerler bulundukları Bolu, Gebze – Kocaeli, Burhaniye – Balıkesir, Gaziantep, Elbistan – Kahramanmaraş, Edirne, Kocaeli, Tekirdağ,  Tarsus – Mersin,  Şakran – İzmir ve Trabzon’daki hapishanelerde yarattıkları eserlerle katıldılar.

“Duvarları Aşan Çizgiler” adı verilen bu karikatür sergisi, içeride ve dışarıda aylar süren emek sonucu izleyiciyle buluştu. Çizerler bu sergiyle mahpusluk ve hapishane sorunlarının dışına çıkarak, ülke ve dünya sorunlarını da eserlerinde işleyerek, dünyanın sorunlarını üstlerinde taşıdıklarını gösterdiler. Ressamlar ve çizerler, çizdikleri eserlerle “İletişim kuran insan tutsak edilemez” sözünü dışarı haykırdılar.

Sergi, ütopyalarını yaşama geçirmek isterken özgürlüklerine el konularak zindanlara atılan, dört duvar içinde yaşamaya mecbur bırakılan bir avuç insanın, hayatlarını ve davranışlarını korumak için; burjuva diktatörlüğünün duvarlarını çizgi ve karikatürle, küçük küçük delikler açarak lime lime yaptığını, yer yer yıktığını hatta duvarları parçalayarak hayata nasıl müdahil olunacağını gösterdi.

Duvarları çizgilerle yıkan çizerler, çeşitli hapishanelerde yarattıkları eserlerinden oluşan bu sergiyi, hayatını savaşsız- sömürüsüz bir dünya için “demokrasi ve özgürlük” mücadelesine adayanlara armağan ederek, yeni sergilerde buluşmak dileklerini ilettiler.www.istanbulgercegi.com

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı