Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaKARTALHDP Kartal’da “Çözüm Biziz, Savaşa ve Sömürüye Hayır” Mitingi Yaptı

HDP Kartal’da “Çözüm Biziz, Savaşa ve Sömürüye Hayır” Mitingi Yaptı

HDP İstanbul/ Kartal’da “Çözüm Biziz, Savaşa ve Sömürüye Hayır” Mitingi Yaptı

Halkların Demokratik Partisi, “Çözüm Biziz, Savaşa ve Sömürüye Hayır” şiarıyla Diyarbakır’dan sonra 2. Mitingi İstanbul Kartal’da yaptı

“DİZ ÇÖKMEYİZ, BOYUN EĞMEYİZ VE SİZE BİAT ETMEYİZ”

HDP, Diyarbakır mitinginin ardından İstanbul’da da “Çözüm Biz’de” şiarıyla Kartal Meydanı’nda miting yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP ile siyaseten baş edemeyenlerin HDP’ye yönelik baskılar, kapatma davası ve Kobanê davası açtığını belirterek, “Ama şunu bilsinler ki bizler saldırılarla, kumpas davalarıyla başa çıkmasını iyi biliriz ve sizin önünüzde asla diz çökmeyiz, boyun eğmeyiz ve size biat etmeyiz” dedi.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Çözüm Biziz, Savaşa ve Sömürüye Hayır” şiarıyla dün Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitingin ardından bugün İstanbul Kartal Meydanında miting gerçekleştirdi. HDP Marmara Bölgesinden örgütlerin katılım sağladığı mitinge 10 bin civarında kitle katıldı.

HDP bileşenleri siyasi partiler ve kurum temsilcilerinin HDP Milletvekillerinin yanı sıra CHP Kartal ve Maltepe ilçe yöneticileri Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Orhan Budak, Pir Sultan Abdal Derneği katılım gösterdi.

“KÜRT HALKININ İRADESİNİ TANIYACAKSINIZ”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek yaptığı konuşmada savaşa ve sömürüye karşı olduklarını dile getirdi. AKP-MHP iktidarına yüklenen Çiçek, uygulanan politikaları işaret ederek, “Diyorlar ki biz yerli ve milliyiz. ‘Hadi oradan’ diyoruz. Kendi halkını açlık sınırında tutanlar halkçı olabilir mi? Ukrayna Rusya savaşında barış elçisi geçinenler Kürt halkına coğrafyanın her yerinde savaşı dayatıyorlar” diye konuştu
Savaş politikalarının Kürt sorunun çözümde sonuç vermediğini bunu 50 yıllık çatışmalı ortamda yaşandığına dikkat çeken Çiçek, “Bu kadar bedeli tekrar inkar edilmek için ödemiyoruz. Biz HDP bünyesinde yan yana gelen bizler, zindan sürgün ve ölüm üçgeninde değerler biriktirdik. Bir kez daha dosta düşmana sesleniyoruz, biz kimiz diye soran olursa, siz kimsiniz diye soran olursa, biz kim miyiz? Biliyor musunuz? Biz Edirne zindanından tutsak edilen Selahattin Demirtaş’ız. Biz Kandıra zindanında Figen Yüksekdağ’ız. Duymayan kulaklara tekrar haykırıyoruz, Kandıra’da hasta tutsak Aysel Tuğluk’uz” şeklinde konuştu.

“HALKLAR SANDIKTA CEVAP VERECEK”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’a coşkuyla karşılandı. Buldan alanı göstererek, “İşte Ankara’dan bu ülkeyi yönetenler, bu ülkede ‘iktidarım diyenler’ bu tabloya iyi baksın, ‘çözüm biziz’ diyenleri iyi görsün” dedi. HDP’nin Türkiye’nin her sorununa güçlü sözü ve çözüm gücü olan bir parti olduğunu belirten Buldan, “İlkelerimiz, direnişimiz ve mücadelemizdir” dedi.

HDP ile siyaseten baş edemeyenlerin HDP’ye yönelik baskılar, kapatma davası ve Kobanê davası açtığını belirten Buldan, “Ama şunu bilsinler ki bizler saldırılarla, kumpas davalarıyla başa çıkmasını iyi biliriz ve sizin önünüzde asla diz çökmeyiz, boyun eğmeyiz ve size biat etmeyiz” dedi.

İktidarın ekonomik politikalarının yaratığı tahribata değinen Buldan, “Ülkeyi soyup soğana çevirenler, talan edenler, sömürenler bilsinler ki önümüze konulan ilk sandıkta sizlere gereken dersi Türkiye halkları verecektir. HDP sizin bu politikalarınıza geçit vermediği için, iktidar saldırılarına uğruyor, hedef haline getiriliyor” dedi.

Selahatin Demirtaş’ın fotoğrafı da alana sokulmayarak deodorant ve çakmakların yanına konmuş.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı