Çarşamba, Haziran 29, 2022
Ana SayfaPOLİTİKAİŞÇİ VE EMEKÇİLER EMEK PARTİSİ HALK TOPLANTISINDA BULUŞTU

İŞÇİ VE EMEKÇİLER EMEK PARTİSİ HALK TOPLANTISINDA BULUŞTU

İŞÇİ VE EMEKÇİLER EMEK PARTİSİ HALK TOPLANTISINDA BULUŞTU

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan’ın katılımıyla Pir Sultan Abdal Derneği’nde “Türkiye nereye gidiyor, işçiler emekçiler ne yapmalı?” konulu bir halk toplantısı gerçekleştirildi.


Emek Partisi Kartal İlçe Örgütü tarafından, İstanbul Kartal, Kurfalı Mahallesi’nde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünün Kartal ilçe yöneticisi Şeyma Tiryaki tarafından yapıldığı toplantıya mahallelinin ilgisi büyüktü.

‘BÜYÜYEN BİR AVUÇ SERMAYE VE TEKEL GRUBUNUN EKONOMİSİDİR’

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan: “Türkiye nereye gidiyor sorusunu tartışırken aslında bu sorunun cevaplarının sonucunu hep birlikte yaşıyoruz. Düşündüğümüzde ve tek tek baktığımızda her birimizin hayatına değen yanları var bu gelişmelerin. Ekonomik, siyasi, hükumetin çıkardığı yasal düzenlemeler gibi birçok alanda bunun sonuçlarını yaşıyoruz. Uzun süre bu iktidar ekonomiyi iyi yönetmekle övünüyordu. Ama bugün açısından baktığımızda evet büyüyen bir ekonomi var ama bu büyüyen ekonomi kimlerin ekonomisi hep birlikte görüyoruz. Bir avuç tekel ve sermaye grubunun büyüyen ekonomisi işçi ve emekçilerde tersi bir karşılık buluyor. Türkiye’de her yıl dolar milyarderlerinin sayısı artıyor ve bu sayının boşuna artmadığını biliyoruz. Bu sayı 85 milyonun ürettiği kaynakların bir avuç tekelin emrine sunulması sonucu artıyor” dedi

“SEÇİMLERİN GÜVENCESİ YİNE İŞÇİLERİN VE EMEKÇİLERİN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ OLACAK”

Önümüzdeki dönemin seçim tartışmaları içerisinde geçeceğine dikkat çeken Gürkan şunları ekledi: “İşçi ve emekçi tarafından baktığımızda bizi bir yandan bütün baskıcı yanlarıyla Cumhur İttifakı ve onun temsiliyeti olan tek adam yönetimi ile diğer yandan güçlendirilmiş parlementer sistemin temsili Millet İttifakı arasında tercih yapmak zorunda gibi bir hava yaratılıyor. Toplum içerisinde bunlar seçim yaptırmaz tartışmalarının da yürüdüğünü biliyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki bu hükumet kazanamayacağı bir seçime girmek istemez. Seçime girmek zorunda da kalırsa o sandığı kazanacağı şekilde maniple etme yolunda da hiçbir yöntemden geri durmaz. Ama bunun da güvencesi yine işçilerin ve emekçilerin örgütlü mücadelesi olacak. Bu önümüze sunulan ikili sıkışmış seçenek içerisinde şunu biliyoruz, evet tek adam ittifakının def edilmesi önemli. Ancak bu yeterli değil. Çünkü işleyen bir çark var. Bir devlet mekanizması var. Tamam bir nefes almamız gerekiyor tek adam yönetimini gönderelim ama gönderdikten sonra bizim durumumuz ne olacak. Ekonomi düzelecek mi, demokratik alanda bu anti demokratik uygulamalar son bulacak mı? Bütün bunların hepsi soru işareti.

“MÜCADELE İNİSİYATİFİ OLUŞTURMAMIZ LAZIM”

Önümüzdeki dönem seçim taktiği olarak da biz dost partilerle görüşüyoruz ama sadece bu merkezi ve siyasi görüşmeler yeterli değil. Yerellerde de biz özgün olarak yaşanan sorunlar neyse yerelde bulunan o mahallenin önde gelen figürleriyle mücadele inisiyatifi oluşturmamız lazım. Önümüzdeki dönem açısından nasıl bir seçenek yaratmak gerekir ve bu seçeneği hangi güçlerle yaratmak gerekir bunların üzerinde kafa yormak istiyoruz sizlerle beraber” dedi.
Sunumun ardında katılımcıların sürece ilişkin düşünce, öneri ve sorularına yer verildi.

“BİZLERİN TARİHSEL BİR SORUMLULUĞU VAR”

Soruların ardından Gürkan; “Sevgili arkadaşlar bu ülkenin bir örgütlenme ve mücadele deneyimi var. Bugün açısından sessiz gibi görünebilir ama yarın nasıl bir patlama yaşayacağını öngöremeyebiliriz. O nedenle saman alevi gibi yanıp sönmesin istiyoruz. Gezi süreci örgütsüz olduğu için sönümlendi. Bir öfke birikiyor ve bu öfke bir güce dönüşmeli. Burada da bizlerin tarihsel bir sorumluluğu var” dedi.
Halk toplantısına: “TKP Kartal İlçe Örgütü, Sol Parti ilçe Başkanı Ata Esen, TKH Kartal İlçe yöneticisi Ali Ayık, “HDP Kartal İlçe örgütü, Genel İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube bir dönem önceki başkanı Ahmet Arıkan ve mahalle halkı katıldı.
 

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar