Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATKartal Çağdaş Edebiyat Kültür Sanat Eğitim Derneği

Kartal Çağdaş Edebiyat Kültür Sanat Eğitim Derneği

Kartal Çağdaş Edebiyat Kültür Sanat Eğitim Derneği (ÇEKSED )


Kartal Çağdaş Edebiyat Kültür Sanat Eğitim Derneği (ÇEKSED) 2014 yılından bu yana kültür-sanat alanında hem öğrenilen hem öğretilen bir dernek olarak hep üretken oldu.
150 üyesi olan derneğin yeni yönetimi Nisan 2021’de göreve başladı.
ÇEKSED kültür-sanat derneği olmanın verdiği genişlikle kapısını her vatandaşa açmaktadır. Sıcak çorba ve sıcak çayın eksik olmadığı dernek binası adeta müdavimlerinin ikinci evi gibidir. Sabahın erken saatlerinde bile dernekte birilerin bulmak mümkün.
ÇEKSED aynı zamanda atölyeleri ile kültür-sanata katkı sunmaktadır. 6 yıldır resim atölyesi devam etmektedir. Zeki Demirci yönetiminde 6 kişiyle başlayan Anadolu Halk Türküleri topluluğu kısa sürede 25 koristle devam eden bir topluluğa dönüşüyor. Ardına Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenliyor.

Zeki Demirci hocanın sağlık sorunları koroyu devam ettirmeye olanak tanımayınca bu kez halk müziği sanatçısı Gülfem Arslanoğlu Hoca, koro faaliyetlerini devam ettirmeye başlıyor. Halen devam eden koro çalışmaları her Cumartesi dernek binasında gerçekleşmektedir.
Kartal Belediyesi ÇEKSED tarafından gelen projeleri uygun gördüğünde bu projeler kapsamında dernek faaliyetlerin Kartal halkına sunma olanağı buluyor. Kartal halkının büyük çoğunluğu ÇEKSED’i bu etkinliklerde tanımakta ve hatırlamaktadır.
ÇEKSED yeni atölye hazırlıklarını da yoğunlaştırmaktadır. Yakın zamanda bağlama ve ihtiyaç üzerine İngilizce Dil Kursu başlayacak.
ÇEKSED bünyesinde bulunan yazarların Kartal Kitap Fuarında açtıkları stant yazarların çokluğu ve ziyaretçileri ile dikkat çekici olmuştu.
ÇEKSED’in en ilgi çeken etkinliklerinden biri de her ayın ilk Pazar günü gerçekleştirdiği şiir günleridir. O gün şairler şiirlerin sunmakta ve şiirler üzerine bir sohbet gerçekleşmektedirler.
ÇEKSED Başkanı Ayser Bektaş kültür-sanat alnında faaliyet sürdürmenim zorlukların bahsederek, “7 yıldır buradayız. Ve bu 7 yıl boyunca birçok zorluğu aşarak yolumuza devam ettik. Edebiyata çok fazla değer verilmiyor. Edebiyat alanında insanlar zayıf kalıyor. Fakat bir şeye gönül vermişseniz ve edebiyatla çarpıyorsa yüreğiniz zorluklar size yük olmuyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı